Ştiri diverse hardware

bausto

The year of grace, 2007
AMD's DTX Form Factor: Smaller PCs for Everyone?
With no clear leader in the small form factor standard race, it's anyone's guess where DTX vs. BTX will end up among end users. There's also the question of whether or not there is a huge market for a standardized small PC form factor, will the entire market eventually move to a combination of a tower PC, a notebook and small, proprietary CE devices to get content throughout the home? Looking at the success of Apple's iMac and major OEM desire to compete in the all-in-one space, the debate over small form factor standards may be a little too late.
 

Attachments

  • interoperability.jpg
    interoperability.jpg
    23.9 KB · Views: 106
Sincer sa fiu, nu cred para chioara. Sa treci de la RISC la x86 inseamna sa arunci la cos toate jocurile facute pentru platformele anterioare.
 
De ceeee? Mie-mi place Cell... :frown:

Nu sunt eu programator, dar din cate am inteles e destul de dificil de programat pentru Cell. Si Apple a facut o miscare asemanatoare...
Pana la urma totul se rezuma la reducerea costurilor: de se sa investesti resurse pentru a dezvolta/mentine un CPU/GPU/GPGPU cand ii poti lasa pe altii sa o faca?

P.S. Cel putin emulatoarele PS4 ar trebui sa mearga bine pe PC :biggrin:
 
Pai pe PS3 parca nu poti sa joci orice joc de PS2 deci avantajul jocurilor facute pentru versiuni anterioare pica. In plus mi se pare mai usor de portat un joc intre PC si consola cand ambele au aceeasi arhitectura.
 
La loc comanda in privinta zvonului lansat de Inquirer.
Boss-ul SONY pe Europa zice ca n-a auzit de PS4
Eurogamer: Have you had your first meeting about PlayStation 4 yet?

David Reeves: I have never even heard it mentioned. I think people are concentrating so much on what's happening now that they're not even thinking about it.
Si nu uitati,
Eurogamer: But the fact is PS3 sales fell year-on-year. Do you think the console might have peaked?

David Reeves: Absolutely not. We're two-and-a-half years into a ten-year cycle.
 
Pai pe PS3 parca nu poti sa joci orice joc de PS2 deci avantajul jocurilor facute pentru versiuni anterioare pica. In plus mi se pare mai usor de portat un joc intre PC si consola cand ambele au aceeasi arhitectura.

Nu poti sa joci pentru ca nu vrea Sony, nu pentru ca nu ai putea. Sa schimbi arhitectura inseamna sa te usurezi pe tot ce inseamna experienta dezvoltatorilor. Daca vrei sa nu mai ai jocuri, calea este buna, intr-adevar.

Dar Sony este campioana in domeniul "decizii de rahat"... Oricum, so far is busted crap.
 
PS1 a avut viata fix 6 ani, 1994-2000 cand a aparut PS2. PS2 a avut viata din 2000 pana in 2006, cand a aparut PS3. Deci as putea sa presupun ca in 3-4 ani, spre 2012 asa, o sa apara un PS4. Si la fel pot sa presupun ca o consola buna nu se nascoceste in 6 luni deci deja exista oaresce planuri pentru ea.

Indiferent daca se face trecerea de la Cell la Larabee, nu vad ca marea problema faptul ca "te usurezi pe tot ce inseamna experienta dezvoltatorilor", in sensul ca nu e in nici un caz o premiera. Apple a facut asta si nu prea ii vad in pragul falimentului, nu vad fanii disparand in ceata pentru ca nu mai au PPC au x86, etc. Si cand te gandesti ca dezvoltatori de jocuri pentru x86 sunt garla si se pare ca fac o treaba excelenta uneori chiar nu mai vad unde e marea buba ca se numeste altfel.

Din punctul de evdere al programatorului actual treaba suge pentru ca ar putea sa trebuiasca sa se reprofileze cat de curand. Din punctul de vedere al consumatorului vax albina, cui ii pasa ce e sub capota si cine programeaza cat timp rezultatul satisface? Si sunt mai multi consumatori decat programatori.

Oricum, titlul stirii incepe clar cu "zvon". Cu toate ca si reactia in stilul "people are not even thinking about it" e putin trasa de par.
 
Dezvoltatorii de jocuri x86 fac treaba buna? 80% din jocurile de azi sunt dezvoltate pe consola. Acolo gasesti developerii talenti. Putinele studiouri care incep pe PC o fac pentru ca este ieftin, nu pentru ca ar fi mare platforma. Si entuziasmul ii tine pana vad ce bani se fac cu consolele si ce frumos se da faliment cu PC-urile

Comparatia cu Apple este cam aiuristica pentru ca aplicatiile PPC merg bine merci pe Carbon. Incearca sa rulezi insa un joc emulat, si pe o platforma limitata, si o sa-ti dea cu zero.

Consumatorului ii pasa pentru ca are deja o caruta de jocuri la care nu vrea sa renunte. Sony deja a dat cu mucii in balta retragand suportul PS2 de pe piata europeana si asiatica, ma indoiesc ca isi va permite a doua greseala tinand cont in ce rahat s-au bagat cu PS3 si ce lectii de marketing au primit de la neica nimeni consolistic Microsoft.
Una la mana, emulare la nivelul ala nu exista (fa un emulator de PS3 pe PC si mai vorbim dupa), doi la mana, userului nu ii pasa ce e sub capota dar ii pasa ca XBOX720 va avea iar 100 de titluri in primul an si el va avea 20, pentru ca developerii si-au bagat picioarele. Nici in ziua de azi nu gasesti jocuri optimizate bine pentru Cell, la 2 ani jumate de la lansare, crezi ca sta dracu sa o ia de la zero si sa-si rescrie toate librariile? I bet you not.
 
Ba, nu stiu ce au de gand sa moronii de la Sony. Da' stiu un lucru: e al dracului de greu de facut joace pentru PS3. Arhitectura aia a lor atat de alambicata si ciudata incat cauzeaza mult dureri de cap, chiar si la 2 ani jumatate de la lansare.
 
PigBrother, nu am de gand sa ma bag intr-o disputa PC vs. consola mai ales ca nu suntem pe topicul dedicat :smile:. Nu ma intereseaza de unde pleaca jocurile (consola, PC, creta pe asfalt) atat timp cat exista dezvoltatori x86 cu duiumul si chiar nu cred ca o sa stea lumea jocurilor in loc pentru ca PS a trecut de la Cell la x86. Nu exista nici macar un argument solid (bazat pe experienta trecutului) care sa sustina o astfel de ipoteza. Si nici nu cred ca Cell e atat de iubit de 99% din programatori incat sa te arda cand faci trecerea la altceva.
Vad ca problema pe care o pui tu atat de insistent nu are nici o treaba cu arhitectura procesorului cat cu faptul ca studiourile pentru PC dau faliment pentru ca aia care joaca pe pisi e putini si prosti dar alea care programeaza pentru console au o ţâţă mare acolo din care sug lapte cu miere. Foarte frumos din partea lor. Acum, in cazul in care Sony merge pe mana x86, o sa aiba in continuare ţâţa acolo doar ca o sa suga din ea doar x86-istii :smile:. Nu vad nici o problema. Nu-i nici o premiera aici - nici prin arhitectura, nici prin trecerea de la o aritectura la alta, nici prin abandonarea compatibilitatii, nici cu... (etc.).
Nu stiu in ce directie ar trebui sa impingem discutia: PC vs. consola sau consola x86 vs. consola PPC. Inteleg ca argumentele tale sunt in mare parte anti-PC, nu anti-x86.

Dar in momentul in care consola e x86 deja esti cu un pas inaintea situatiei de acum cu Cell. Inca un pas si o sa vezi pe PS4 x86 cam tot ce vezi pe cutia in x si pe PC.

In rest numai de bine. Cred ca gasesti o caruta de situatii in care companiile mari au facut pipi cu bolta in capul consumatorilor si totusi... :wink: Acum ceva timp eram criticat (pe buna dreptate) pentru afirmatia mea cum ca abonatii la produsele Tosiba vor sufla si in iaurt de cand cu HD vs. BD. Ete fleosc, pana si aia care s-au intepat cu HD au uitat.
Xbox a putut sa treaca de la Intel (Xbox) la PPC (Xbox360) fara probleme, Apple a trecut complet (acum ca vine Snow Leopard) de la PPC la Intel, dar PS nu poate sa treaca pentru ca se da lumea peste cap pe forum?
Nu spun ca stiu eu cum trece Sony in tabara x86 dar daca e sa nu o faca argumentul ca developerilor o sa le stea inima in loc cand o sa vina vorba de facut jocuri x86 (ca mult iubesc ei Cell acum) o sa fie nota de subsol, nicidecum titlu bold :biggrin:.

Deci cand ne-om impiedica de niste documente secrete de la Sony prin care explica alegerea (oricare e ea) o sa putem sa trecem dincolo de stadiul actual al zvonurilor, speculatiilor si preferintelor personale. :smile:
 
Back
Top