Ştiri diverse hardware

NU cred ca asta e ideea. Laptopurile vor veni in continuare insotite de alimentator, doar ca in cazul in care acela se defecteaza/se pierde, vei putea lua altul de oriunde din alta parte.

In ceea ce priveste consumul, probabil vor face la fel ca la sursele de alimentare: puteri diferite 20 - 130W.
 
Nu subesztima spiritul de intreprinzator. In cazul telefoanelor au spus ca se tinde catre telefonul care vine fara alimentator tocmai pentru ca schimbi telefonul si pastrezi chargerul vechi. Cica facem economie, suntem green, etc. Ideea nu e numai sa poti sa-ti alimentezi device-ul si cand te duci la prieteni ci sa nu mai arunci 4-5 chargere pe an cand faci upgrade la laptop, telefon si altele. Acum cine mai stie cum o sa se puna practic in aplicare dar nu mai sunt prea multe lucruri care sa ma surprinda.
probabil vor face la fel ca la sursele de alimentare: puteri diferite 20 - 130W.
Asta nu o-nteleg. Da, o sa aiba circuite care sa detecteze puterea necesara pentru laptop. Ideea e alta. Daca acelasi brick o sa dea si 10W si 130W inseamna ca eu ca sa alimentez un ultraportabil care consuma 20W o sa trebuiasca sa car dupa mine un charger cat inca un laptop. Acum spune-mi tu, ca posesor de ultraportabil, daca ai vrea sa plimbi in gentuta MSI-ul de 10" si o caramida de inca 1Kg...
 
Probabil IceCub se referă la faptul că va exista o mufă comună dar puteri diferite, deci 10 alimentatoare diferite dar cu aceeași mufă. Adică degeaba ai aceeași mufă :smile:.
 
Nu man, nu trebuie ca aceeasi caramida sa poata da puteri de pana la 130W. Probabil ca vor fi caramizi de diferite dimensiuni si diferite puteri. Adica eu o sa-mi iau o caramida mai mica, de 200g si 20W pentru ultraportabil, iar cel care are de alimentat un QuadCore isi va lua o caramida de 1kg si 130W.
 
Ok, standardizezi conectorul. Dar un alimentator capabil sa dea 130W o sa fie mare. Prea mare sa il plimbi pe langa o jucarie de 10".
Pai asta ziceam aici. Chestia e ca din articol nu se intelege ca se standardizeaza doar mufa. In plus, sa standardizezi doar mufa aia e fix pix. Inseamna ca o sa foloseasc chargerul altuia doar daca se intampla sa fie de putere egala sau mai mare decat am eu. Ideea unui standard e sa fie acelasi indiferent de laptop. Altfel nu mai e standard.
It wants to develop a universal power adapter that can be switched between devices and reused again and again.
Si acum ca am citit mai atent textul am regasit si vraja cu "green" pe care o stiam de la chargerul universal de telefoane. Cand s-o intampla sa apara acest charger sa-mi spuneti care ati observat scaderea pretului cu 10-15% :biggrin:.
The team reckons that this will lower e-waste and reduce the cost of buying a new laptop by 10 to 15 per cent.
 
PSP2

Tokyo, 27 ianuarie 2011 – Sony Computer Entertainment Inc. (SCE) anunţă astăzi noul sistem de divertsiment portabil, de generaţie următoare (nume de cod: NGP), ce asigură o experienţă de joc supremă. Dispozitivul NGP va fi disponibil la finalul anului 2011.


..adică PSP 2 :smile:

* CPU: ARM Cortex™-A9 core (4 core)
* GPU: SGX543MP4+
* External Dimensions: Approx. 182.0 x 18.6 x 83.5mm (width x height x depth) (tentative, excludes largest projection)
* Rear touch pad: Multi touch pad (capacitive type)
* Cameras: Front camera, Rear camera
* Sound: Built-in stereo speakers, Built-in microphone
* Sensors: Six-axis motion sensing system (three-axis gyroscope, three-axis accelerometer), Three-axis electronic compass
* Location: Built-in GPS, Wi-Fi location service support
* Keys / Switches: PS button, Power button, Directional buttons (Up/Down/Right/Left), Action buttons (Triangle, Circle, Cross, Square), Shoulder buttons (Right/Left), Right stick, Left stick, START button, SELECT button, Volume buttons
* Wireless communications: Mobile network connectivity (3G), IEEE 802.11b/g/n (n = 1x1)(Wi-Fi) (Infrastructure mode/Ad-hoc mode), Bluetooth® 2.1+EDR (A2DP/AVRCP/HSP)
* 512 MB RAM, tip LPDDR2 (low consumption)


Also announced this evening was PlayStation Suite, an entirely new initiative from PlayStation that will provide fans with the opportunity to enjoy PlayStation content on an open operating system for the first time in PlayStation history. PlayStation Suite will work with Android based, “PlayStation Certified” portable devices – including mobile phones, smart-phones, and tablet PCs – to offer “PlayStation quality” content to users worldwide.
 
Nu, dar datele alea sunt atat de prost deduse, incat sunt irelevante.

Exemplu: Pe o perioada de un an, un producator vinde x surse model y. Anul urmator, producatorul vinde doar 20% din cantitatea x, pentru ca y a fost inlocuit de un model mai bun. Pe noul an, desi se intorc la garantie cu aceeasi frecventa sursele din modelul y, din cauza faptului ca vanzarile sunt la 20% din cantitatea x, rata de RMA pe noul an va fi de 5 ori mai mare fata de cea din anul trecut. Pentru ca desi nu mai vinzi surse model y, ti se intorc pe toata perioada anului.
 
Pentru ca poate. Si pentru ca arata atat de apropiat de cel original si are si utilitati moderne incat probabil destui nostalgici o sa dea banii. Eu nu, aveam Commodore 64D (carcasa alba slim) :smile:
 
Quiz. WTF is that?

IMG_7519.JPG


Da stiu, cooler. Ntz. Computer into a cooler. :what:
 
N-am nici o sansa sa o pun pe o placa mATX - coolerul e prea mare pe spatele placii si loveste in cel de pe procesor.
 
Eu vreau o d-asta: Passive GTX 680.

Zi mai bine direct că vrei calorifer. :biggrin: Culmea este că GTX680 se pretează cel mai bine la asta, fiind una dintre cele mai energy-efficient din ultimii ani.

Ca idee, eu salivez la numărul ăla de CUDA cores din GK110. Nomnomnomnom.

Problema este că placa va fi omfg dpdv al consumului.
 
Back
Top