Știință și adevăr

Mie unul îmi plac filosofii. Dau savoare vieții. Deunăzi îl chinuia pe unul muza pe Yahoo Answers la secțiunea Philosophy că cică cum reacționezi dacă mori, ajungi în Rai, și ți se spune că nu mai au loc de tine? Uneori mă gândesc că filosofeala asta era numele dat lipsei de activitate productivă în vremurile când încă nu exista termenul „șomer”. :biggrin:
 
Alt exemplu e un șampon cu cofeină la care-i merge acum reclama pe TV. Cică e pentru revigorarea firului de păr, și explică cum intră cofeina la rădăcina părului prin șamponare.

Acu' că v-ati mai calmat, șamponul ăla chiar are ceva studii clinice in spate, care arată beneficiile cofeinei asupra folicului de păr. Iar reclama nu e mincinoasa, ci spune exact ce spun studiile. Marketingul asta face de cand lumea, vinde perceptii de genul "doping pentru păr", indiferent ca suntem in epoca de aur sau a capitalismului feroce.
 
Cofeina asta are efect numai pe dinafară? Nu de alta, da' cunosc o groază de cafengii cu tabla căzută de pe casă. :hihi:
Iar eu care n-am băut cafea de vreo câteva ori în viaţă, am încă păr pe ţeastă.

PS: da' de apa minerală care "îţi dă energie", ce zici? :biggrin:
 
Nu, pe scăfârlie cică i-a lins vaca, nu pângăresc sfânta salivă de vită. :biggrin:
 
N-am, recunosc, amicii sunt tot chelboși. Ei oricum foloseau prilejul pentru a se vedea cu nevasta văcarului. :hihi:
 
Back
Top