Soluţie NAS pentru acasă

Holy cow deci cele 8x HGST Deskstar NAS de 4TB luate cu 1200€ acum 4 ani valorează acum second hand mai mult decât am dat pe ele?!
 
Mbine, am comandat un Toshiba N300 de 4Tb de la "vax-io", m-o sunat un gigel si o zis ca mi-l trimit in 5-7 zile. In functie de cum se prezinta o sa mai iau 2-3.

Inca incerc sa ma decid cat sa modific ce am acuma. Momentan am 2 discuri de 500Gb in mirror unde tin poze cu bestia si alte chestii care ma fac sa dorm pe pres daca se pierd. Astea is criptate si uploadate o data pe saptamana la backblaze si inca ceva rsync cloud provider. configurile de backups is uploadate separat in la alti 2 cloud provideri si salvate si pa un stick :tongue:

Pe langa astea mai aveam un disk de 2Tb unde tineam mizerii, filme, seriale, jocuri, rom-uri si ceva proiecte neinteresante. Un bay era gol.

Next step ar fi sa bag 2 discuri de 4tb fac un mirror si mai tin un disc nou in dulap ca si cold spare sau scot discurile de 500Gb si sa pun 4 discuri de 4tb, fac un raid 5 cu 1 hot spare si un cold spare in dulap.
 
Mnu. Prezervativele nu se vulcanizează. Cel puţin nu cele din latex.

HDD-uri recertificate, prezervative vulcanizate, pegging.. Neo, încerci să ne spui ceva? :biggrin:
 
Da, eu iau doar nou sau măcar acolo unde nu se poate investighez cu răbdare înainte să :tongue:
 
Nu știu, tu cumperi prezervative vulcanizate?
Cam departe comparaţia, nu crezi? :smile: Am câteva bucăţi, mai erau oameni mulţumite de ele, preţul e super mişto... why not?
(când şi sunt pe stoc, that is)
 
Am o chestie interesantă cu Microserver-ul. Aveam un RAID1 din 2 hdd-uri de 2TB, unul din HDD-uri a picat (cu scârțâieli groaznice). Al doilea a mers o perioadă singur. Am înlocuit HDD-ul de 2 TB cu unul de 6, că asta aveam la îndemână la acel moment, s-a sincronizat RAID-ul și a mai stat așa câteva luni.

Apoi m-a mâncat în fund să schimb HDD-ul de 2TB cu altul de 6TB. Și s-a dus naibii tot.

RAID-ul apare ca fiind perfect. Doar că ESXi îmi raportează că a pierdut conectivitatea cu hdd-urile (locale) și are perioade de 20-30 de secunde când nu mai face nimic cu ele. După care zice că s-a restabilit conexiunea, merge 20-30 de secunde, după care iar se bușește. În condițiile astea, un boot de VM cu Windows durează 5-6 minute. Controller-ul RAID nu se plânge de nimic, pentru el e totul perfect.

Am zis că o fi hdd-ul ăla nou bușit. Am desfăcut RAID-ul, le-am montat pe fiecare separat. Pe ambele face la fel, s-a pierdut conectivitate etc. Am pus câte unul și l-am scos pe celălalt de tot din sistem. Tot așa.

Celelalte două HDD-uri (tot un RAID1 de 6TB) merg perfect. Ba chiar unul din HDD-urile din RAID-ul care merge perfect e identic cu unul din HDD-urile care nu vrea. Din păcate Microserver-ulului nu-i place să schimbi locul HDD-urilor, ca să încerc unul din HDD-urile care nu vor pe un port care vrea.

HDD-urile care nu merg au fost folosite până acum în desktop-uri și merg perfect dacă le scot din Microserver.
 
  • Like
Reactions: Neo
Cam departe comparaţia, nu crezi? :smile: Am câteva bucăţi, mai erau oameni mulţumite de ele, preţul e super mişto... why not?
(când şi sunt pe stoc, that is)

Nu este chiar departe. Am un Seagate de 4TB la care Seagate a efectuat "reparații", i-au tras o etichetă în consecință şi acum are oarecum aceleași simptome de dinainte să pice (dar nu atât de nasoale). Este ok de stocare ceva neimportant, dar dacă este atât de puțin important, de ce aș stoca?

Eu nu îmi pot pune datele pe HDDuri refurbished pentru că nu am încredere în ele (şi nici tu nu ar trebui să ai). Atât.


 
Nu este chiar departe. Am un Seagate de 4TB la care Seagate a efectuat "reparații", i-au tras o etichetă în consecință şi acum are oarecum aceleași simptome de dinainte să pice (dar nu atât de nasoale). Este ok de stocare ceva neimportant, dar dacă este atât de puțin important, de ce aș stoca?

Eu nu îmi pot pune datele pe HDDuri refurbished pentru că nu am încredere în ele (şi nici tu nu ar trebui să ai). Atât.
Iar tre' să pun scrinşoate cu HDD-urile mele? Şi nu-s singurul. Îţi promit, I'm honest. :smile:
Da' le pui pe Seagate?! Hahahahahahahahahahahahahahahahahhahaha
Bă, iar începeţi? :smile:
 
  • Haha
Reactions: Neo
Not even i care că nu am timp de el, da' o ajuns azi discul foarte prompt și foarte bine împachetat. Până acuma thumbs up vaxio.
 
Pentru backup de ce va mai complicati cu mirrors & stuff, de ce nu puneti datele importante (si) in OneDrive / DropBox / Google Drive etc?

Uite asa am scapat de RAID pe computer si am doar discuri chioare la care nu ma mai intereseaza redundanta pentru ca oricand pica pot obtine imediat (in cateva ore) toate datele dupa care mi-ar parea rau.
 
Pentru că nu ne place ideea de a fi dați în judecată că am pus date confidențiale pe câcaturi de cloud providers indexați de google.


 
Back
Top