Soluţie NAS pentru acasă

Code:
root@proxmox:~# cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1] [raid6] [raid5] [raid4]
md1 : active raid5 sda2[5] sde2[4] sdd2[3] sdc2[2] sdb2[1]
      7811954688 blocks super 1.2 level 5, 512k chunk, algorithm 2 [5/4] [_UUUU]
      [====>................]  recovery = 24.7% (483526156/1952988672) finish=548.2min speed=44671K/sec

md0 : active raid1 sda1[5] sde1[4] sdd1[3] sdc1[2] sdb1[1]
      523252 blocks super 1.2 [5/5] [UUUUU]

unused devices: <none>

root@proxmox:~# pvdisplay
  --- Physical volume ---
  PV Name               /dev/md1
  VG Name               pve
  PV Size               7.28 TiB / not usable 0
  Allocatable           yes
  PE Size               4.00 MiB
  Total PE              1907215
  Free PE               1737319
  Allocated PE          169896
  PV UUID               dnguQG-6Ni9-AVCK-iste-1ZB7-jSC5-c50f2C

root@proxmox:~# lvs
  LV            VG   Attr     LSize   Pool Origin Data%  Move Log Copy%  Convert
  data          pve  -wi-ao-- 520.66g
  root          pve  -wi-ao--  96.00g
  swap          pve  -wi-ao--  15.00g

Am pus pe NAS-ul meu Proxmox putin modificat. Am pus partitia de boot pe un RAID1, iar restul pe un RAID5 cu LVM.
 
Proxmox
 

Attachments

  • proxmox.png
    proxmox.png
    25.4 KB · Views: 93
Tocmai ce am facut un dist upgrade la proxmox si totul e ok cu raid-ul modificat.
Code:
root@proxmox:~# uname -a
Linux proxmox 2.6.32-12-pve #1 SMP Tue May 15 06:02:20 CEST 2012 x86_64 GNU/Linux

Citeam pe net ca ar fi o problema cu initrd la upgrade de kernel dar se pare ca nu.
 
E fun cum lucruri care acum câțiva ani erau considerate normale sunt acum vândute premium (vezi garanția de 3 ani). Pare să fie ok la consum totuși.
 
Un update interesant pentru FreeNAS: ZFS v25 (de la v14 sau 15) pe baza de FreeBSD 8.3. Triple parity si deduplication sunt schimbarile majore; pentru un NAS pe-acasa nu sunt tocmai utile, pentru un mic business sunt de luat in seama.
 
Pana la urma am facut eu un adaptor cu un fel de carton plastifiat de la mr bricolage si am pus ventilatorul slipstream.
Am facut teste de load cu stress si temperatura cpu nu a trecut de 72 de grade.
Code:
stress --cpu 8 --io 4 --vm 2 --vm-bytes 128M --timeout 600s

si idle arata cam asa
root@proxmox:~# sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0: +44.0°C  (high = +80.0°C, crit = +98.0°C)
Core 0:        +43.0°C  (high = +80.0°C, crit = +98.0°C)
Core 1:        +44.0°C  (high = +80.0°C, crit = +98.0°C)
Core 2:        +44.0°C  (high = +80.0°C, crit = +98.0°C)
Core 3:        +40.0°C  (high = +80.0°C, crit = +98.0°C)

root@proxmox:~# hddtemp /dev/sda
/dev/sda: WDC WD20EARX-00PASB0: 37°C
root@proxmox:~# hddtemp /dev/sdb
/dev/sdb: WDC WD20EARX-00PASB0: 39°C
root@proxmox:~# hddtemp /dev/sdc
/dev/sdc: WDC WD20EARX-00PASB0: 41°C
root@proxmox:~# hddtemp /dev/sdd
/dev/sdd: WDC WD20EARX-00PASB0: 41°C
root@proxmox:~# hddtemp /dev/sde
/dev/sde: WDC WD20EARX-00PASB0: 41°C

hdd-urile sunt de jos in sus evident :smile:
 
Nu cred că are cineva așa ceva acasă. Am fost tentat, dar prețurile pentru o unitate sunt prohibitive, deși benzile sunt okish ca preț. Plus stocarea lor este mult mai cu cântec - trebuie atenție la boxe sau orice altceva generează câmp magnetic/electromagnetic.
 
La bandă e simplu. Cu banii dați pe o unitate de bandă cât de cât plus controller SAS îți iei vreo 30TB de HDD-uri, și încă nu ți-ai luat nici măcar o bandă.

Dacă ignori prețul unităților (bandă, blu ray, etc) mediile de stocare sunt cam așa (prețurile sunt cele mai mici găsite pe diferite site-uri din .ro):

SSD 128GB: 3.35 lei/GB
tape 80GB (necomprimat): 1.3 lei/GB
blu ray 50GB: 1.14 lei/GB
blu ray 25GB: 1.04 lei/GB
HDD 500GB 2.5": 0.52 lei/GB
HDD 1TB 2.5": 0.40 lei/GB
DVD+R: 0.28 lei/GB
tape 400GB (necomprimat): 0.25 lei/GB
HDD 2TB: 0.23 lei/GB
HDD 3TB: 0.22 lei/GB

O unitate pentru banda de 400 costă vreo 5000 lei fără controller-ul SAS. Există unități USB dar doar pentru benzi mici (80GB necomprimat la ~2500 lei), dar prețul unei benzi de 80GB e egal cu prețul unei benzi de 400GB. TCO pentru stocarea a 10TB pe bandă de 400 e aproape egal cu stocarea pe blu ray.

Dacă aveți alte surse de BD-R (mult mai ieftine) spuneți, e destul de complicat de căutat după ele.

LE: se pare că am găsit ceva
blu ray 25GB (pachet de 50, adică 1.2TB): 0.36 lei/GB. Tot nu se apropie de HDD-uri dar e ceva mai bine.
 
Eu nu inteleg cum poate o caseta cu banda magnetica sa coste mai mult decat un hard (pe GB). E cererea chiar asa mare si oferta chiar asa mica? Ca la costuri de productie nu se compara nici pe departe.
 
E productia foarte mica si asta inseamna costuri unitare mai mari. Daca productia ar creste de 100 de ori preturile ar scadea la un sfert, dar cand vinzi doar cateva mii de benzi pe an la fiecare companie mare care foloseste asa ceva costurile de dezvoltare si cheltuielile fixe de productie se impart la un numar prea mic de benzi.
 
Depinde ce priorităţi ai. Pentru mine primează siguranţa chestiilor pe care le stochez. Riscul e mult mai mic la discuri optice "write-once" stocate corect, şi datele împărţite pe multe asemenea discuri. De riscurile la harduri nu cred că mai trebuie să vorbim, e plin acest thread.
 
Te asigur ca am hdd-uri de multi ani pe care nu le-am mai folosit (deci nu au mai functionat deloc) dar datele stocate sint intacte.
Fiabilitatea unui HDD este data in ore de functionare, si nu degeaba.
 
Yada yada eu am HDDuri de mulți ani nefolosite și date intacte. Desigur, pentru că tu ești ok, este general valabil și pentru alții care au boxe standfloor fix lângă biblioteca în care țin backupurile respective și CLAR nu se poate întâmpla să-ți dea copilul pe jos HDDul ăla nefolosit de 4 ani cu backups și să se ducă naibii tot :smile: Btw, ai dat un scan să vezi dacă datele alea sunt chiar intacte? :lol:

După cum zicea și wirespot, dacă poți căuta cu atenție, găsești BD-R la prețuri perGB similare cu HDDurile și siguranța datelor este mult superioară stocării pe HDD, chiar dacă ții HDDurile în seif ecranat EM.
 
Daca vei stoca in masina de spalat datele, indiferent ca suportul este HDD sau orice altceva, sigur n-o sa fie bine.
Dar HDD-urile mele au stat pur si simplu intr-o punga antistatica in birou, unde intr-adevar nu am boxe, copii mici sau A-bombs.
 
Îmi cer scuze pentru exprimarea dură. Ideea este că discurile optice sunt mult mai sigure și convenabile decât HDDurile din mai multe motive:
- factorii care le afectează sunt mult mai semnificative în cazul HDDurilor - i.e. scapi un HDD pe jos, damage +++, scapi un BD-R pe jos, damage inexistent sau minim;
- influențele EM nu au niciun efect asupra discurilor optice, dar au un efect (discutabil, într-adevăr, în funcție de ecranare/etc) în cazul HDDurilor;
- volumul ocupat este mult mai mic în cazul discurilor;
- nu trebuie să deschizi computerul ca să montezi un disc optic; nu trebuie să ai vreun rack pe birou sau în computer pentru un disc optic (da, am un Akasha pentru HDDuri pe birou, 95% din timp este nefolosit deși am și eu backups pe HDDuri, deoarece backups de sistem nu prea poți să le faci pe discuri optice din cauza dimensiunilor); toate unitățile optice sunt backwards compatible cu orice tip de disc posibil și nimic nu se va schimba aici :wink:

Deci una peste alta, poți aduce un BD-R la același preț/GB cu un HDD și să ai backups care să fie stocate mai sigur și mai convenabil. Una peste alta, problema este că unitățile sunt în continuare scumpe - un DVD-RW este ~50-60 RON, un BR-RW 350RON+, dar, pe lângă faptul că scrii backups cu date poți viziona filme pe Bluray and what-not, ce-i drept cu software separat.
 
Back
Top