Soluţie NAS pentru acasă

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Uite aici o scula interesanta si ieftina (daca nu ai o problema cu produsele second-hand), plus ca vine si cu 8 discuri de 1.5TB fiecare. La cat costa poti sa il cumperi si sa vezi daca face ce vrei tu si daca nu iti place il vinzi mai departe pe bucati sa cum l-ai cumparat :wink:

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
Mulțumesc frumos de pont!

Din păcate, nu sunt mare fan al second-hand, și e posibil ca produsul să fie foarte vechi.

Ar mai fi și:
"Capacity to store up to 32.0TB of data"

La mine e mai mult de atât.

Mersi. :smile:

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Aia cu capacitatea e data de marimea discurilor disponibile la data la care a fost scrisa descrierea, de fapt poti folosi 8 discuri de orice capacitate vrei - 20TB cred ca e marimea maxima a unui HDD din zilele noastre.

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Pentru rack-ul ăla nu-ți trebuie cumva și un controller SATA cu 1 sau 2 porturi eSATA? Și tot nu specifică dacă JBOD vede discurile individual sau le amestecă într-un singur disc virtual.

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
puterfixer, te referi la postul meu sau al lui lauru'_balauru'?

Eu:

lauru'_balauru':

LNT

Meşter Strică-Tot
Sugar daddy
Mi se pare ca la qnap-ul ala te limiteaza numarul de hdd-uri.

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Eu as zice ca JBOD le vede pe fiecare individual, nu un singur disc virtual de suma lor (asta ar fi RAID 0 in mintea mea). Evident, cat timp nu avem acces la o scula din asta doar ne dam cu parerea :wink:

miahi

Wizzard
Sugar daddy
RAID 0 e altceva decât JBOD. În JBOD, discurile sunt înșirate în ordine (blocurile sunt în ordine, bloc 1..n pe discul 1, bloc n+1..2n pe discul 2 și tot așa, când scrii un fișier îl scrii pe un singur HDD) pe când RAID0 înseamnă striping, când scrii ceva scrii bucăți din acel ceva pe toate discurile în același timp (de unde și viteza). JBOD se poate face cu orice HDD-uri, pot fi de capacitate diferită și vezi suma capacităților. Pe când la RAID0 vezi N*min(dimensiune)

lauru'_balauru'

Membru Senior
Sugar daddy
Stiu diferenta dintre RAID0 si Spanning, spuneam doar ca din punct de vedere al utilizarii discurilor (suma capacitatilor fara nici un fel de redundanta) sunt cam acelasi drac, indiferent ca unul scrie bucati simultan pe fiecare disc si celalat scrie pe un singur disc pana il umple dupa care trece la urmatorul.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Tocmai, că rezultatul final e același - vezi un singur block device, nu discuri individuale.

Top Bottom