Soluţie NAS pentru acasă

Tocmai am facut un test de la frate-meu de pe calculator. Diferenta fata de al meu e placa de retea Realtek si inca vreo 2 switches in plus pana la NAS. Unul din ele, un Linksys cu management, nu avea Jumbo Frames activat si nu mergea nimic, dar s-a rezolvat usor. Deci, rezultate:
- fara Jumbo Frames activat pe Realtek: copiere de pe calculator pe NAS, 60 MB/sec, utilizarea retelei raportata de Windows 50%
- cu Jumbo Frames, copiere la 80 MB/sec spre NAS
- cu Jumbo Frames, copiere de pe NAS pe calculator, 115-120 MB/sec. Asta inseamna >950-960 Mbps.
 
Se poate face, pe partea de scriere pe NAS. Daca poate sa citeasca cu > 120 MB/sec si sa transfere prin retea cu 120 MB/sec (asta chiar e maximul posibil), daca ar si scrie cu 120 ar fi perfect; de la 80-90 la 120 e suficient loc de imbunatatiri, zic eu - 30-50% in plus nu sunt de lepadat.

Acum trebuie sa vad ce influenteaza performanta la scriere in ZFS; majoritatea spun ca memoria, desi pare total neintuitiv. O sa incerc cu 16 GB de RAM, dar nu ma astept chiar la nimic. Poate procesorul, o sa incerc cu o platforma mai puternica (procesor generatie mai noua, frecventa mai mare, chipset mai nou), dar nici acolo nu am asteptari pentru ca nu fac criptare, dedupe, nimic care sa ceara mai mult de dual-core @ 3.6 GHz actual. Alte idei nu am, controllerul de disc e inaccesibil deocamdata pentru ca un LSI SAS la pret decent in Romania nu se gaseste.
 
Memoria ar trebui să conteze mult la deduplicare (să nu citească DDT de pe disc la fiecare scriere). Dar dacă nu e enabled...

Cu UPS de încredere, controller battery backed și surse redundante aș încerca AIO, care sigur o să-ți crească write-ul (și mult iops), dar pe un desktop nu e o idee prea bună.
 
Last edited:
Am temporar un NAS QNAP cu 8 discuri de 4 TB in RAID6. Performanta pe retea Gigabit (are si 10 Gbps) e buna, 118-120 MB/sec la citire si 113 MB/sec la scriere, peste FreeNAS.

Am incercat sa copiez de pe FreeNAS pe QNAP cu rsync, a fost o tragedie - am pierdut o gramada de timp sa aflu de ce dupa 100 MB copiati dadea eroare ca nu mai e spatiu (volum de 10 TB gol ... :frown: ), apoi am descoperit ca viteza de copiere e de 24 MB/sec cu compresie si 36 MB/sec fara. Asa ca am pus Windows Explorer sa copieze si spune ca o face cu 100-110 MB/sec si ca mai dureaza 16 ore pentru prima partitie pusa la copiat. Sa ii fie de bine, ca mai mult de atat nu prea se poate.
 
Ai încercat și să schimbi setările de ssh ale rsync, să-i pui un algoritm de criptare mai rapid (arcfour)? Din păcate trebuie editat prin ssh config să îl accepte.
 
Ambele NAS-uri au AES-NI, iar din ce am citit pe Internet rsync nu se compara ca performanta cu cp indiferent ce i-ai face. Avand in vedere ca ceea ce am eu nevoie e doar o copiere, nu o sincronizare, nu ma mai complic - 110 MB/sec e excelent, doar ca azi-noapte dupa vreo 30 de minute dupa ce m-am culcat a luat o pauza ca nu putea copia un fisier si voia human touch ca sa ii dea drumul mai departe, altfel ar fi fost trei sferturi gata. Pana diseara copiez toate partitiile intr-un sens, iar pana maine dimineata sper sa le copiez si inapoi si sa opresc QNAP-ul, ca face ca turbina de elicopter (sursa redundanta, ventilator de vreo 4cm la turatie infernala).
 
Incearca sa faci copierea cu Total Commander, ca are optiunea sa sara peste fisierele care nu le poate citi, sa faca skip la cele deja copiate si diverse alte chestii din astea ca sa te scuteasca de "human touch" in cursul noptii.
 
Doar să fie și enabled aes-ni în openssh-ul ambelor. Cu aes-ni disabled tot ar trebui să fie destul de ok totuși (dar de câteva ori mai lent).
Code:
[miahi@ol-access ~]$ export OPENSSL_ia32cap="~0x200000200000000"
[miahi@ol-access ~]$ openssl speed -elapsed -evp aes-128-ecb
You have chosen to measure elapsed time instead of user CPU time.
Doing aes-128-ecb for 3s on 16 size blocks: 47032736 aes-128-ecb's in 2.99s
Doing aes-128-ecb for 3s on 64 size blocks: 13384171 aes-128-ecb's in 3.00s
Doing aes-128-ecb for 3s on 256 size blocks: 3770722 aes-128-ecb's in 3.00s
Doing aes-128-ecb for 3s on 1024 size blocks: 955523 aes-128-ecb's in 3.00s
Doing aes-128-ecb for 3s on 8192 size blocks: 105218 aes-128-ecb's in 3.00s
[...]
The 'numbers' are in 1000s of bytes per second processed.
type  16 bytes  64 bytes  256 bytes  1024 bytes  8192 bytes
aes-128-ecb  251680.19k  285528.98k  321768.28k  326151.85k  287315.29k
 
E cam tarziu sa mai folosesc Total Commander care, cel putin in cazul meu, are o problema cu FreeNAS: daca nu e mapat in retea ca litera, nu prea il gaseste si cand il gaseste dupa ceva activitate il pierde irecuperabil. La copierea de pe NAS-ul meu pe QNAP chiar vreau sa vad cand da de probleme pntru ca in ultimii ani s-au adunat cateva mici chestii gen un folder pe care nu il mai pot sterge din Windows (probabil merge din shell, dar nu m-am stresat) si oricum termina de copiat cat sunt in fata calculatorului, ca am de lucru azi si daca Explorer copiaza in background sau pe un monitor liber atunci chiar nu conteaza.

Surpriza neplacuta a zilei: am pus un cablu de alimentare la a doua sursa si viteza de copiere a scazut la 25-35 MB/sec. M-am prins dupa vreo 20 min, am scos cablul din sursa si a urcat la loc la 110. Voodoo din ala prost, de duzina :frown:

Teste de rsync nu mai fac pana nu termin copierea, ca tot a trecut de 25% din volumul mai mare (5TB) si e pacat sa il perturb.

LE Surpriza neplacuta numarul 2: human touch era cauzat de switch, o data la vreun terabyte mai moare in panta; nu stiu daca isi revine singur sau nu, ca acum l-am scos din priza si l-am bagat la loc, e posibil sa dea in ceva dambla termica si cand se racoreste sa isi revina singur. Dlink DSG-1005D, cumparat acum vreo 5 ani sau mai mult.
 
Last edited:
Am și eu un dlink d-ăla, îmi aduc aminte că ziceai acum câțiva ani de probleme cu el. Al meu pare să nu aibă de-astea, am transferat și eu tera prin el și n-a murit.
 
E al doilea, cel cu probleme a fost mutat in camara la legatura de internet, asta e cel de la mine de sub birou care leaga doar chestiile din incapere. Ala din camara nu are probleme pentru ca nu e trafic prin el semnificativ.
 
Dupa lupre seculare ce au durat pana seara asta, am golit NAS-ul vechi. Intre timp pentru ca am schimbat placa de baza cu una cu 8 porturi SATA (aveam un gand) acum din cand in cand crapa; i-am pus procesorul vechi la loc, tot crapa, asa ca mai schimb si memoriile inainte de a trece la vechea placa de baza :frown:

E o mare bataie de cap NAS-ul asta.

LE. Aparent s-a incins ca naiba. Am mai pus un ventilator pe carcasa, dar de 8 cm pentru ca nu e loc de unul de 12cm. Sa vad ce se intampla.
 
Last edited:
Si eu care ma gandeam ca NAS pentru acasa inseamna Qnap/Synology entry level, sau ceva WD MyCloud. Damn, ce OZN-uri bagati voi pe acolo... :goofy:
 
Eh, uneori e un scope creep care îl face să mai aibă nevoie de chestii. "NAS"-ul meu are mai multă memorie decât desktop-ul :smile:.
 
~ 20 de ore si prima partitie cu 5,7 TB e copiata inapoi pe NAS pe volumul extins. Nici o problema cu NAS-ul, doar cu switch-ul. Interesant ca atunci cand am intrat intr-o misiune de WoT a scazut viteza la copiere cu vrei 15-20 MB/sec.
 
Back
Top