Soluţie NAS pentru acasă

RAID1 pentru 2 discuri de 2TB, făcut direct din Windows, restul de discuri sunt simple. Viteza e la citire, la scriere mai variază în funcţie de încărcarea serverului (soluţia papă cam un CPU core 100% la viteze mari). HDD-urile lăsate "singure" merg mai rapid, dar pe reţea nu pot trage mai mult de 90MB/s nici de pe ele.
 
CPU da, memorie ia jumatate din cat are host-ul, daca host-ul are mai putin ram de 512 parca.
Recomandati-mi o placa raid hardware pe pcie cu cel putin 5 sata. Ce am vazut eu pe piata, costa cel putin 200 EUR si in conditiile astea prefer sa modific proxmox sa ruleze pe software raid.
 
Aveti idee unde gasesc cabluri sata cat mai mici ?

Am aflat azi: la conectica.ro, cu sediul în vecinătatea bisericii Vatra Luminoasă. Am luat cabluri SATA-II cu clips metalic de 10, 20 și 30 centimetri lungime cu 4-5 lei fiecare. Au cu mufe drepte și cu mufe la 90 de grade, și chiar și mufe în laterală. O grămaaaaaadă de cabluri, mațe, mufe și mufuțe de orice fel, inclusiv cabluri adaptoare SAS SFF-SATA, și foarte multe feluri de controllere.
 
ImageUploadedByTapatalk1337444991.755426.jpg

Am fost astazi la ei si am luat 5 cabluri.

ImageUploadedByTapatalk1337451103.946762.jpgImageUploadedByTapatalk1337451122.048503.jpg
 
Modul silent inseamna 800 rpm ? :damn: Scythe SlipStream de 500 rpm este sugestia mea, de vreo 2 ani am schimbat tot ce aveam in carcasa cu d-astea - inclusiv in sursa - si inca nu m-au dezamagit. Inainte avusesem doua Nexus RealSilent care au capatat zgomote dubioase dupa 3 luni respectiv un an asa ca astea de acum mi se par mama fiabilitatii... si a silentiozitatii, evident. Ce-i drept eu le tin putin mai jos de 500 rpm din fan controller dar banuiesc ca pentru oameni normali la cap sunt perfecte si asa cum vin din fabrica. :biggrin:
 
Era sa spun acelasi lucru, dar mi-am dat seama la timp ca la mine in NAS se aud discurile peste orice ventilator, asa ca nu mai conteaza.
 
Din pacate chiar si la desktop cel mai mult s-a simtit cand am trecut la ssd si apoi schimbarea sursei. Dar aveam dejaScythe in el.
 
Multumesc de sugestie. Le-am comandat :smile:. Hdd-uri o sa iau pana la urma 5 x http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/western-digital/2tb-sata-iii-5400-rpm-64mb-caviar-green-rs/ desi in general prefer seagate cu care nu am avut nici o problema in ultimii 10 ani.
Am tot citit zilele astea si am ajuns la concluzia ca wd caviar green sunt silent, reci si cu un return rate/failure destul de mic. Eu am la servici pe un fileserver folosit intensiv 3 hdd-uri wd caviar green in raid 5 si merg non stop de mai mult de 6 luni si nu am avut nici o problema cu ele.
Am zis sa trec la wd si pentru ca seagate va renunta la modelul green si ma gandesc ca nu as mai gasi in cazul in care ar pica unul sau mai multe hdd-uri.
 
WD green am in functiune non-stop de peste 1 an fara probleme; nu se aud prea tare, dar acopera orice ventilator si sunt doar 3 bucati (al 4-lea e pe raft de 1 luna asteptand sa imi fac timp sa il adaug).
 
Am aruncat şi eu un ochi după ceva vreme pe piaţă în căutare de upgrade de NAS de la 2x1TB la 2x2TB şi preţurile sunt foarte amuzante, şi la cele noi şi la SH. Drept care cred că mai bine mă apuc de şters din fişiere, iar de banii ăia îmi iau cort nou şi mă duc la munte. :smile:
 
Era vorba că prețurile la discuri au explodat din cauza inundațiilor din Taiwan care au blocat fabricile. Da' parcă a trecut anul de atunci, ce naiba?
 
Inundatiile au fost in Thailanda. Preturile vor ramane in continuare umflate pentru ca asamblatorii de PC-uri au contracte facute cu preturile de asta iarna...
 
ImageUploadedByTapatalk1338999298.426384.jpg

ImageUploadedByTapatalk1339001046.415536.jpg Din pacate nu am fost atent cand am comandat ventilatorul de 140, nu e la fel. O sa il returnez. Oare exista un adaptor ?

ImageUploadedByTapatalk1339004457.364690.jpg
Ventilatorul slipstream 120 e bestial. Nu e nici o diferenta notabila la zgomot atunci cand merge sau e oprit.

ImageUploadedByTapatalk1339004633.842213.jpg
 
Nu te inteleg. Adaptorul acela face trecerea de la 120mm la 140mm, dar la tine ventilatorul e de 140. Sa inteleg ca trebuie montat pe locul unuia de 120?
Din poza de mai sus nu descifrez mai nimic.
 
Back
Top