Soluţie NAS pentru acasă

Dă și niște detalii te rog pentru afirmații. Eu sunt ăla care întreabă aproape întotdeauna De ce? :biggrin: Chiar atât de ghinionist aș putea fi să pice ambele odată? Parcă n-am mai auzit așa ceva.

Ai reușit să arunci o privire pe aplicația de torente? Își face treaba sau e doar de formă? Serverul fpt e ăla descris sau prezentarea e doar abureală? Dă niște detalii ca să știu dacă ar fi ok sau caut altceva.
 
E mult mai mare riscul ca un virus să radă ce e pe RAID (logic e un singur disc, nu ai ce recupera de pe al doilea) sau o sursă să bage 20V și să facă fumigene din electronica la ambele discuri decât să pice două discuri simultan, chiar de la același fabricant și același batch.
 
Nu am o baza concreta pentru afirmatia mea, e doar o recomandare... mai mult ceva de genu "macar sa dormi linistit".

Din pacate inca-s tot prin sud si nu stiu cat stau p-aici, dar dupa cum se contureaza treburile, cel putin inca vreo saptamana. Eu personal cred, ca in gama asta de pret, pana in 750 ron, nu gasesti ceva cu firmware mai bun.
 
Ok, din câte am văzut review-uri pentru DS210j nu există mai ales fiindcă e nou - lansat în decembrie 2009 - dar pare fi ok pentru ce caut eu. Cel puțin așa am tras concluzia după ce m-am jucat puțin pe demo-ul online al aplicației de configurare. Întrebarea e de ce în unele locuri apare la prețuri de sub 700 lei dar nu este pe stoc iar la alții e disponibil la comandă dar la prețuri ce se apropie de 900 lei? Asta am găsit pe price.ro. Tu de unde l-ai luat?
 
Eu l-am luat de la garaj si am platit 705.44 Ron cu toate taxele.

De la importator, si anume itdirect, poti sa-l cumperi ceva mai scump, dar vorba aia, daca ei nu-l au, nimeni nu-l are.
 
A apărut din nou pe stoc, am dat comandă azi şi cu puţin noroc ajunge vineri. :nerabdator: Între timp a apărut şi un review@xsreviews.co.uk.
Conclusion

NAS drives are always an odd one to review as there isn't that must testing that can be done beyond making sure it all works as it should. This NAS drive from Synology certainly does that, and at not too rediculous a price either. It does have an ugly front panel, and the setup is lengthy - volume creation taking 4 hours seems silly - and not particularly well instructed.

That said, once all is ready to go, the displays are clean, nice to look at, intuitive. Features are easily found and fully fleshed out meaning there is plenty that can be done with even the smaller ones. The DS210j from Synology is a great NAS drive with a few hiccups. If you can overlook them, I'd heartily recommend it.
Deci în weekend jar mănâncă să vedem ce ştie. :dracu:
 
Lasă că fac eu unul, doar să-mi spuneţi ce vreţi de la el.
 
Dacă NU scrii ce carcasă şi placă de sunet ai folosit pentru a testa screenshots din INTERFAŢA NAS-ului (pe care probabil le pot găsi în cartea device-ului), deja ai un review de 2-3 ori mai bun.

:kill:
 
PRO:
Simple accessibility, relatively intuitive
CON:
Not enough setup help, instructions

E simplu si intuitiv. Deci care mai e problema?

Incredibil cum au putut sa vorbeasca mai mult despre luminitele lui decat, sa zicem, despre viteza de transfer in retea, Nu au dat si ei un amarat de copy/paste sa vada cu cat copiaza jucaria in retea. Nici macar nu au atins subiectul, indiferent cat de tangential.
Cred ca oricine altcineva ar putea sa scrie un text mai informativ in 2 cuvinte: "Am copiat de pe storage pe PC cu viteza de...". :rolleyes:
 
Pentru că viteza e atât de proastă că produsul se vinde pentru marketing și luminițe, nu pentru performanță. Sună rezonabil?
 
Pentru că viteza e atât de proastă că produsul se vinde pentru marketing și luminițe, nu pentru performanță. Sună rezonabil?
Cristal.
Totusi inteleg un review umflat, sa para scula mai desteapta, nu unul in care se evita cu totul subiectul. Dar am tendinta sa supraestimez masa potentialilor cumparatori.
 
Dacă scoate cineva un cuvânt despre performanță a doua oară nu mai pupă NAS pentru teste de la fabricant. Deci, e un subiect tabu :biggrin:
 
Atunci să fi testat picajul unuia din discuri; ce se întâmplă? Cât de repede se prinde NAS-ul că are un disc defect şi cum avertizează asta? Cât îi ia să refacă matricea cu un disc nou şi cât e de complicat procesul? :smile: Sau poate-s şi astea tabu.
 
Tot ce nu e în articol prezentat ca "bun" se presupune a fi "prost și nemenționat", nu netestat. Cel puțin eu așa o iau din partea oricărui reviewer decent.
 
Eu acum m-am uitat cât costă drăcia. Dacă ar face cineva carcase mITX ieftine, ăștia n-ar mai avea ce vinde.
 
Mai sunt și oameni comozi care vor o soluție out of the box. Pentru majoritatea utilizatorilor mi se pare o cerință normală, nu prea mulți vor să sape în variante de software NAS sau SAN.
 
miahi, m-am uitat in thumbnailurile alea din review si am vazut o niste meniuri care par facute "pentru popor". Cati or vrea sa configureze un SO special pentru NAS? Si sa o mai si faca bine, ca acolo e buba.
 
Poate subestimez eu poporu', dar nu pare chiar mainstream un produs d-ăsta. Adică trebuie să-ți iei HDD-uri, trebuie să le instalezi, trebuie să configurezi. Trebuie ceva cunoștințe și pentru asta. Experiența mea cu Openfiler a fost cam next-next, poate nu e chiar așa de ușor, dar nici foarte complex.
 
Back
Top