Software pt. telefoane

Marius '95

troubleShooter
Sunt curios cati dintre voi au telefoane mobile cu SO, la ce anume le folositi mai frecvent (in afara de a vorbi la telefon) si mai ales ce programe folositi pentru:
- ascultat muzica
- vazut filmulete
- office (prezentari, tabele, text)
- internet
- jocuri :biggrin:
- orice altceva interesant.
 
Symbian S60 v3 FP1

muzica - Nokia Music Player, LCG Jukebox (pentru streaming)
filme - CoreAVC, DivX Player
office - Quickoffice
internet - Opera Mini, NewsGator Go, Mobile Weather, SIC FTP, Palringo, Skype Beta, mIRGGI
 
Io mi-s posesor de SE M600i. Symbian UIQ3.
Ca sa il copiez pe porc:
muzica: LonelyCatGames (LCG) Jukebox
filme: DivXplayer; am inteles ca si CorePlayer e foarte bun.
office: QuickOffice / DocumentsToGo
internet: browserul default, LCG Slick pt. im (excelent), jmirc (irc)
Alte chestii:
LCG X-plore (file manager);
Salling clicker (un utilitar foarte misto pentru remote control prin bluetooth);
iSilo (un bookreader cu format proprietar - il folosesc pentru o mini versiune offline de wikipedia)
Pt. S60V3 se gasesc mult mai mult programele si testasem si eu o gramada pe N80. Nu le mai tin minte, dar daca aveti intrebari, ask away. :biggrin:
 
Nokia E61i userr here, am "găsit" o arhivă de vreo 400MB plină cu utilitare, teme etc, dar din varii motive încă nu am testat cum merg. Symbian S60 v3 este sistemul de operare.
 
Nokia E70 cu S60v3. Explicati-mi si mie ce inseamna FP1 si Pre-FP1 ca eu nu m-am prins.
-muzica: nu ascult muzica la telefon fiindca momentan n-am card suficient de mare
-filme: CorePlayer (pt streaming YouTube)
-office: utilitarele incluse, PDF+
-internet: Opera Mobile. Momentan caut un client IM si IRC...
-jocuri: ma supara ca nu pot butona cu toate degetele :tongue: asa ca n-am
-altele: X-plore (file manager), SymSMB (client/server pt sharing SMB/netbios), TotalRecall (inregistreaza conversatii telefonice), Best Birthday (sunt uituc :tongue: ), Nokia Image Editor (pt editat foto).

PS: Ati uitat sa spuneti la ce il folositi mai frecvent. :smile: Eu il folosesc pt a citi carti pdf cand ma plictisesc (in autobuz, la spital, etc.). Din moment ce am un desktop la dispozitie 80% din timp, alta utilitate nu prea ii gasesc...
 
Fan SE here, pentru compatibilitate. Unul din telefoane este folosit mare parte pentru muzica (cateva ore pe zi, uneori) - W950i. Pentru internet si citit documente M600i si tin si un W850i pentru ca este singurul telefon cu camera in posesia mea (rol secundar - player mp3).
Iar activitatea principala este, in general, vorbitul la telefon. Adica daca nu pun la socoteala orele de muzica pe care le ascult la ele, vorbitul trece pe primul loc.

Softurile sunt cele cu care vin telefoanele. M600i se preteaza mai bine la citit (are QickOffice&Co), W850i/W950i pentru muzica. Iar ca browser folosesc Opera (preinstalat).

Am avut o tentativa de a le folosi ca GPS in combinatie cu un receiver pe BT dar e o metoda incomoda si rezultatele nici nu se apropie de un dispozitiv GPS dedicat.
 
SE P1i (Symbian UIQ3). Nu-l prea folosesc la altceva decât vorbit, pentru moment (acas n-am wireless, la lucru n-am vreme).

Ce-am pe el: Slick pt IM, VNC Viewer, Virtual Radio, Gizmo5, Google Maps, Garmin Mobile XT. Mai folosesc şi RSS Reader-ul încorporat.

Am avut şi un VPN Manager (de la SE de pe site), dar n-am reuşit să mă leg cu el în router.

Ce mi-ar mai trebui: NTP client (pt S60 ştiam că este, pt. UIQ n-am auzit), VPN client care să şi meargă, soft de transformat telefonu` în webcam (o să încerc Mobiola).
 
Barbelo v0.3 http://darkircop.org/barbelo/
- Standart netstumbler/kismet like functionality
- GPS support to map networks
- Logging in Kismet (XML) format
To do:
- Aircrack like functionality
- IP-over-DNS
- VAP support and other crazy stuff?

Suna bine, nu? :tongue:
 
Eu cred că nu se va mai produce mult (și pentru mult timp) software pentru UIQ. Plus că am fost puțin răutăcios. :biggrin:
 
Asta e de tipul "pentru că pot", adică utilitatea este într-o vecinătate de rază epsilon a lui 0. În 99.9% din cazuri un telefon mobil e în spatele unui NAT, iar vitezele de upload nu-s prea speciale.
 
Nu, dar acum se poate scrie un .php care sa faca <ceva>. Un program simplu, o baza de date micuta, etc. Pana acum nu se putea.
 
Oooooo, câte posibilităţi! În episodul următor: interfoane cu agenţi SNMP!

Eh, rahat, chestia asta chiar ar fi utilă...
 
Back
Top