Software pentru masini virtuale

E un procesor de laptop din câte văd, dar nu apare în lista de specificații la Intel. O fi vreo versiune pentru OEM cu ceva dezactivat prin el?
 
Hmz. Din ce am săpat şi eu s-ar părea că este un T7250 fără Virtualisation Technology :confused: Şi da, e OEM.

Screenie mai jos.

Ştiu că sună stupid, dar cum naiba are legătură VTul procesorului (care din câte ştiu n-are nicio tangenţă cu capacităţile ce ar trebui să le aibă într-o maşină virtuală procesorul) cu VMWare? :eek:
 

Attachments

  • proc.jpg
    proc.jpg
    45.2 KB · Views: 46
VMware are nevoie de o parte din acele capacități ca să facă unele chestii. Nu știu bucătăria internă, deci nu pot oferi o explicație, dar pariez că pe un procesor "normal" merge.
 
Pe un procesor "normal" da, merge, aceeaşi versiune de VMWare, procesorul normal fiind un E2140. Sunt curios de "bucătăria" respectivă, poate o merge activat VT (nu musai software) :biggrin:
 
Ce înseamnă procesor "normal"? :smile:

E2140 nu ştie VT. T7250 ştie, cu condiţia să nu fie SLAXH. Şi eu tind să cred că nu e de la VT.
 
Ce înseamnă procesor "normal"? :smile:
Intel mai are procesoare cu câte ceva nefuncțional prin ele pe care le vinde către OEM pe ideea "le vindem ieftin ca să nu le aruncăm, le vreți așa cum sunt?" și sunt destui care le acceptă. Și eu am avut într-un laptop Dell un procesor mai ciudat la vremea lui, nu mai țin minte exact ce era diferit dar parcă tot ceva prin virtualizare.
 
Foarte ciudat, am remarcat amu că VT e grayed din Task Manager. Mi s-or fi amestecat imaginile între neuroni, my bad :biggrin:

Dar amu apare altă problemă. Dacă E2140 nu suportă nici el VT (punct comun cu T5870), atunci ce are ăsta-n plus de merg emulate sisteme x64 în VMWare şi pe lappie nu? :confused:
 
Okay, se doreşte iniţializarea într-o maşină virtuală a unei plăci Voodoo 2 prezentă hardware în sistem. De ce pot să selectez o altă placă de sunet pentru maşina respectivă dar nu o altă placă video? VMWare sux.

Alte soluţii care să permită selectarea adaptorului grafic sau măcar ceva de genul există? :smile:
 
Pentru ca VGA e componenta principala de iesire oare? Sau pentru ca e singura componente de merge intr-o singura instanta la un moment dat? (merg mai multe placi de sunet la un moment dat dar video doar una).
 
Da, acum vreo juma' de oră mă întrebam cum foloseşti tu Voodoo în vmware. Ideea e că maşinile virtuale emulează anumite chestii (mai puţin importante în 99% din cazurile de utilizare), printre care şi placa grafică, şi o să o folosească pe aia "cu care vine" - adică aia emulată. Dacă nu-ţi place, have fun cu un dual boot, dacă mai poţi instala un win 98 pe hardware-ul de-acum.
 
Pentru ca VGA e componenta principala de iesire oare? Sau pentru ca e singura componente de merge intr-o singura instanta la un moment dat? (merg mai multe placi de sunet la un moment dat dar video doar una).

Mă tem că nu înțeleg fraza în bold. Cum adică să meargă numai o placă video? Merg oricâte în orice configurație.
 
Cele mai multe programe fullscreen o folosesc pe cea default si nu exista nici o metoda de a o schimba fara a reseta calculatorul si a umbla in BIOS.
 
Cele mai multe programe fullscreen o folosesc pe cea default si nu exista nici o metoda de a o schimba fara a reseta calculatorul si a umbla in BIOS.

Fraza asta e atât de eronată încât cred că ți-ai format părerea asta din cauză la Windows 98 :biggrin:. Așa o fi acolo.
 
Oi fi io mai special atunci, dacă cu 2 plăci video şi 2 ecrane pot folosi oricare din ele pentru modul full screen...
 
hulubei se referea la maşinile virtuale. În VMWare Workstation 6 poţi adăuga doar un device de tip display, care are setări pentru maxim 10 "monitoare", iar setările din .vmx se referă clar la o singură placă:

svga.maxWidth = "1280"
svga.maxHeight = "1024"
svga.vramSize = "5242880"
(celelalte setări sunt indexate, gen floppy0)

Neo dădea în alt thread un link către pagina asta. După ceva timp suportul a fost scos pentru mac din cauza schimbării arhitecturii. De suportul pentru Windows nu zice nimeni nimic, doar ceva aici cum că în 2005 s-a jucat cineva Quake II sub Virtual PC - fără accelerare Voodoo.
 
Fraza asta e atât de eronată încât cred că ți-ai format părerea asta din cauză la Windows 98 :biggrin:. Așa o fi acolo.

Oi fi io mai special atunci, dacă cu 2 plăci video şi 2 ecrane pot folosi oricare din ele pentru modul full screen...

Pai invatati-ma si pe mine, ca eu, la cat de des umblu cu XP, n-am dat peste optiunea asta.
Daca chiar merge, acum imediat imi pun Matrox-ul PCI inapoi in calc!
 
Back
Top