Soba cu peleti sau brichete

Deviez de la subiect, da' e în aceeași temă: cum faci să ai automat temperaturi diferite în camere diferite, cu o centrală care se oprește automat?
 
Deviez de la subiect, da' e în aceeași temă: cum faci să ai automat temperaturi diferite în camere diferite, cu o centrală care se oprește automat?

Pui termostat pe fiecare calorifer in camerele respective si vei avea temperaturi dupa cum doresti, iar centrala o lasi sa mearga pana cand camera pe care o vrei cea mai calda ajunge la temperatura dorita. Camerele mai reci pierd caldura mai greu: diferenta fata de exterior mai mica, pierderea e proportionala cu diferenta, presupunand ca au acelasi tip de izolatie. Nu stiu care e treaba cu presiunea in centrala, a mea nu are probleme cu faptul ca ii vine apa calda inapoi pe circuit si nu are nici vas de expansiune, se descurca impecabil (de 6 ani) fara.
 
Și centralele de apartament au vas de expansiune, de obicei au unul de 5-6 litri în interior.
 
Din categoria avioane: Nest.

Acum, e drept, nu știu dacă funcționează cu centralele noastre, mi îmi place cum arată.
 
Arata bine. Daca la noi o automatizare mai complexa pentru o centrala cu lemne costa intre 500 si 2000 euro, bila aia cat o fi costand?
 
Deci o sa coste vreo 250 euro cand apare. Si nu e wireless. Eu am dat pe q7 rf 250 lei.
 
Back
Top