Site-uri mijto

Precautii: Acest produs nu este recomandat consumului uman. Acest produs nu este un medicament, inlocuitor sau supliment alimentar. Produsul este recomandat ca si aromatizant pentru mirosul placut pe care-l degaja la ardere sau pentru studiu etnobotanic.
Daaa... siiiiiigur... :biggrin:
 
Cea mai tare faza: poti face cu orice camera point and shoot fotografii similare.

E o chestiune de timp, detalii, etc. Dar, cu efort, poti face si tu fotografii in genul ala.

Uite aici:
"The revolutionary robotic camera mount captures gigapixel images. The Epic allows you to capture brilliant high resolution panoramas with most point and shoot cameras. "
http://gigapan.org/index.php

Si costa 380 de dolari toata chestia asta:
http://gigapansystems.com/system-page.html

"Simply attach your camera to it, then the Epic directs you through the steps to capture a gigapixel image. You set the upper left and lower right corners of your panorama, then the Epic works out how many photos your camera will need to take, hundreds or even thousands, and automatically organizes them into the correct rows and columns needed to capture you panorama. The robotic arm clicks away, capturing amazing detail in a short amount of time."
 
Chestia asta merge dacă pozezi munţii, dacă pozezi oameni care se mai şi mişcă cred că e ceva mai greu.
 
Se poate şi fără chestii hardware, nici nu contează prea mult cum faci pozele, doar să faci destule şi să se suprapună cât de cât. Autostitch. Poţi face poze oricât de mari, doar să-i dai procesor şi RAM suficient - la unele încercări de-ale mele peste 100Mpixeli a durat procesarea peste 2 ore.
 
Se poate şi fără chestii hardware, nici nu contează prea mult cum faci pozele, doar să faci destule şi să se suprapună cât de cât. Autostitch. Poţi face poze oricât de mari, doar să-i dai procesor şi RAM suficient - la unele încercări de-ale mele peste 100Mpixeli a durat procesarea peste 2 ore.

Merge și-n photoshop. Nativ, ca să zic așa.
 
Norc.ro este primul serviciu web "Fabricat în România", ce permite vizitatorilor să realizeze plimbări virtuale prin oraşe din Europa Centrală şi de Est, utilizând un sistem de navigare între imagini panoramice realizate la nivel de stradă, sistem cunoscut şi sub denumirea de "street-view" sau "street-level imaging".

Imaginile sunt mai vechi - spre exemplu blocul meu este fotografiat inainte de reabilitarea termica.
 
Dacă te gândeşti că acoperă astronomica cifră de 0,0001% din oraşele ţării (e o estimare personală), poţi spune cu mâna pe inimă că e un rahat de serviciu. :wink:
 
La mine gardul e pozat anul trecut în toamnă, iar pozele sunt făcute aiurea perpendicular pe stradă într-o singură direcție. Practic în aproape toate imaginile se văd gardurile vecinilor, dar nu strada.
 
Dacă te gândeşti că acoperă astronomica cifră de 0,0001% din oraşele ţării (e o estimare personală), poţi spune cu mâna pe inimă că e un rahat de serviciu. :wink:

Omule, la mine pe strada pozele sunt facute ~ din 50 in 50 m. Pentru inceput eu zic sa e ok.
 
Mie mi-au fotografiat masina in cel putin 2 locuri prin Bucuresti :biggrin:.
Apoi e funny sa te uiti la fetele babelor care se uita stupefiate la masina alora de la NORC cu un "par" infipt in plafon.

Pozele sunt facute din primavara lui 2008 incoace din cate am observat.
 
La mine gardul e pozat anul trecut în toamnă, iar pozele sunt făcute aiurea perpendicular pe stradă într-o singură direcție. Practic în aproape toate imaginile se văd gardurile vecinilor, dar nu strada.

Adica strada ta e singura care nu e fotografiata la 360 de grade?
 
O funcţionalitate pe care n-am găsit-o e posibilitatea de a genera link direct către o poză anume. Aş vrea să le arăt colegilor din alte ţări sediul în care lucrez, dar... canci :frown:
 
Back
Top