Site-uri mijto

Sînt doo chestii aici: 1) calitate vs H.264 (în special x264) și 2) unii dintre dezvoltatorii x264 cred cu tărie că WebM încalcă niște patente foarte reale pe care MPEG-LA le deține pentru H.264.
 
Eu aș vrea un encoding video open, dar cine a citit specificația WebM știe că, ahem, cam suge. Despre calitatea codecului în sine nu pot să spun nimic că nu mă pricep.

PS: Patentele software sunt un mare bullshit.
 
Sînt destul de multe informații (foarte credibile, pentru mine) pe blogul lui Dark Shikari atît despre calitatea WebM (specificația nu există; nu iaște niște documente considerate standard care pot fi implementate de terți), cît și despre implementarea sa și patentele folosite/deținute de H.264.
 
Cum arata 1 miliard de stele din Calea Lactee intr-o singura poza.

Imaginea a fost realizată combinând imagini în infraroşu prelevate de telescoape din emisfera sudică şi cea nordică.
...
Cercetarea a fost realizată cu ajutorul UK Infrared Telescope din Hawaii şi al telescopului Vista din Chile. De asemenea, astronomii au folosit radiaţii infraroşii în loc de lumina vizibilă, pentru a putea "vedea" dincolo de praful din Calea Lactee şi a înregistra detalii din centrul ei.

Puteti face zoom "pana in panzele albe". :biggrin:
 
100,000 Stars

100,000 Stars is an interactive visualization of the stellar neighborhood created for the Google Chrome web browser. It shows the real location of over 100,000 nearby stars. Zooming in reveals 87 major named stars and our solar system. The galaxy view is an artist's rendition.

P.S. Foloseste WebGL asa ca nu va rula sub Internet Explorer si utilizeaza intenziv CPU/GPU.
 
L-am testat, aş fi preferat să aibă un search şi toate stelele denumite, preferabil din USNO-B1.0. 87 de bucăţi e... trist.
Thumbs up pentru încercare, totuşi.
 
Nope.
erroruh.png
 
Back
Top