Sistem mITX AMD

ericsics

Unicorn Dad
Sugar daddy
Salut,

Iar au trecut 8 ani, iar schimb hardware. De data asta mă gândesc la un sistem miniITX bazat pe Ryzen 5 5600G.

Îmi fac cu ochiul următoarele:

AMD Ryzen 5 5600G Box
Asrock B550M-ITX/ac
Corsair Vengeance LPX Black 32GB DDR4 3200MHz C16
Am prin sertar un 980 PCIe®3.0 NVMe®SSD 1TB și în sistemul vechi un 850 Evo 250GB
Și vreau să le înghesui într-o carcasă Jonsplus BO100

Nu vreau placă video dedicată.

Ceva calculatoare de putere spun că ar consuma sub 200W, așa că aș cauta o sursă SFX(-L) modulară de cea mai mică putere disponibilă. Deocamdată asta a fost Sharkoon Silent Storm SFX Gold... de 500W.

Nu vreau foarte multe de la sistem: să mă țină 8 ani+, și să pot să mă uit la YouTube/Netflix/HBO Max/Disney+ în 4K pe Samsung 55QN95Q.
S-ar putea ca doar pentru atât să fie overkill, și să mă pot descurca cu un Ryzen 3, sau cu 4600G, 16G RAM și o placă de bază cu A520, probabil aș scuti ~100 EUR.

M-am gândit și la un prebuilt cu amprenta mică (25x25cm), care să arate ca un Mac mini/Studio, dar n-am găsit.

Se plictisește cineva suficient cât să-și dea cu părerea despre cele de mai sus? Sau să mă îndrepte spre o sursă mai apropiată de nevoile mele (neapărat modulară, să pot scoate cablurile SATA inutile și pe cel pentru alimentarea plăcii video)? Eventual să-mi indicați vreun boutique integrator european care face ce caut eu?

Hai merci!
 
Eu aș recomanda un Raspberry Pi mk4 dar din păcate au devenit mai rare decât plăcile video acum 1 an :biggrin:

Un sistem full doar pentru streaming este mult prea overkill, dacă ai deja un NAS te poți orienta spre ce a spus burebista sau un Raspbeery Pi 4 (dacă găsești). Consumă infinit mai puțin de 200W.

Apple TV iar ar fi o idee, merge modat frumos.
 
și să pot să mă uit la YouTube/Netflix/HBO Max/Disney+ în 4K pe Samsung 55QN95Q.

+ 1 pentru Google Chromecast 4K + Kodi +Real Debrid, cum a spus burebsita, cu mentiunea ca si Real Debrid costa ceva firfirei.
Mentiunea 2. ar fi ca a aparut acum un Chromecast mai nou care stie doar 1080p, as spune ca e de evitat.
Numai si pentru faptul ca interactiunea cu Tizen se reduce catre zero, as spune ca Chromecastul isi merita cu prisosinta banii.
 
Deși streamingul va fi activitatea principală, un desktop îmi va fi în continuare necesar în casă. Dacă îmi trebuia doar pentru streaming, un televizor smart mi-ar fi fost de ajuns, nu? :smile:

Mă așteptam să găsesc o sursă de putere mai mică (și mai ieftină, sincer) în specificațiile căutate. Oh well ...
De asemenea, toate mini-PC-urile non-Apple sunt ugly AF.
 
KODI folosestre add-on-uri care au scrapere free sau cu abonament.
Un add-on cu scrapere moka (inclusiv filelist si speedapp) e MRSP (neaos, romanesc).
Fen/Seren sunt add-on-uri care folosesc un scraper cu abonament (Real-Debrid, AllDebrid, Easynews, whatever).

Cu scraperele free poti avea surpriza sa nu gasesti ce cauti sau daca gasesti sa nu ai seederi. La chestiile cit de cit recente nu sunt probleme ce-i drept asa ca inca e OK si moka.
Cu Real-Debrid contra cinspe lei pe luna am acces la ce caut fara sa-mi bat capul cu numarul de seederi, calitate, buffering, sau alte potentiale probleme. Plus ca e criptata conexiunea la Real-Debrid asa ca ISP-ul nu stie la ce ma uit (deocamdata la noi nu e cazul dar prin tari cu apa calda primesti scrisorele daca te dai prea mult pe torente).

Ideea e ca la Netflix am renuntat de buna voie ca plateam 12 euro degeaba, HBOMax il am inclus in abonamentul Vodafone iar restul de Prime, Disney+, Apple, Showtime, Hulu, etc, etc intra la gramada in aia cinspe lei pe care-i platesc la Real-Debrid. :biggrin:
 
Imi suna a ceva de genul Shareaza, dar strict vorbind am inteles fix acelasi lucru: nimic.
Ce e ala scraper?
 
Pai kodi folosesc de cand mi-am luat primul RPi. Scrapers, in schimb...
"Scrapers are used to contact online information providers to [...]"
De cand am citit cuvintele "contact" si "online", deja am dat dismiss. Eu nu doresc sa contactez nimic online. E suficient ca stie Netflix si toti furnizorii lui la ce ma uit; prefer sa nu stie si restul internetului.
Also, "download metadata for video and music items to be added to the library" nu vad cu ce ma ajuta, fiindca: 1) Nu folosesc library, folosesc directoare. Library e pentru aia dezordonati. :tongue: 2) Stiu tot ce am pe harduri, nu-mi trebuie un addon care sa imi spuna. 3) Ce-i aia "metadata" si cu ce ma ajuta?
 
Last edited:
Io crecă tu vrei scuze pentru distracția de a construi un computer nou :biggrin: fiindcă altfel nevoile nu-mi par a justifica asta.

Pentru media playback, un media player lipit pe dosul TV-ului e foarte ok (și cu asta eviți reclamele încorporate în smart TV-uri).

Pentru utilizare ocazională ca desktop computer, office and stuff nepretențios, asta poți face cu un Odroid N2+ cu Android, monitor mare, tastatură, mouse și aplicațiile Office 365 cu un abonament family, sau cu un PC în genul acestui Lenovo Thinkcentre M910Q Tiny cu un i3-i5 generația a 6-a. N-o să ducă Windows 11, da' apropo poate vrei să te gândești și dacă cerințele hardware pentru W11 și direcția de licențiere pe bază de abonament și telemetrie nesimțită te mai interesează. Sau pe la 300-ish găsești generația a 8-a.

Sau dacă vrei neapărat ceva nou, foarte compact și aspectuos, cu procesor AMD, te-ai putea uita la un Zotac ZBOX CA621 nano - e singurul cu AMD Ryzen 3 din seria C. Aici se găsește la 339€ inclusiv transportul, îți mai trebuie doar memorie (kit de 32 GB SODIMM DDR4 Corsair Vengeance e 110€) și SSD pe care-l ai.

Compar cu lista ta - Ryzen 5 box e 164€, ASrock-ul e 145€, memoria e 103€, carcasa 167€, mai pui sursa și-ți iese minim 1,5x decât Zotacul, într-o cutie mult mai mare.
 
Deși streamingul va fi activitatea principală, un desktop îmi va fi în continuare necesar în casă. Dacă îmi trebuia doar pentru streaming, un televizor smart mi-ar fi fost de ajuns, nu? :smile:

Mă așteptam să găsesc o sursă de putere mai mică (și mai ieftină, sincer) în specificațiile căutate. Oh well ...
De asemenea, toate mini-PC-urile non-Apple sunt ugly AF.
Fair enough și te înțeleg perfect acum.

Sursele noi nu se mai fac în puteri "mici". Cea mai mică EVGA GQ de exemplu este de 650W. Dar nu trag din priză mai mult decât consumă componentele până la urmă (evident accounting for efficiency), deci acolo ai doar un număr până la urmă. (și chiar recomand seria EVGA GQ).

Otoh acum există niște carcase SFF care bat la fund ce găsești în mod normal în comerț - aruncă un ochi pe aici ca să vezi câteva. Personal detesc NUCurile pentru aplicații care au nevoie de ceva putere grafică, prin urmare sunt de acord cu ce ai ales acolo - also, building a PC is fun! :smile:

Aș mai recomanda în loc de Corsair să mergi pe GSkill, dar nu cred să fie probleme cu kit-ul selectat de tine. La placa de bază B550 aleasă de tine pare o placă cinstită și faină. Ce nu văd este răcirea pentru procesor la tine, unde dacă mergi pe aer va trebui ceva mai beefy - 5600G nu are la fel de multe nuclee precum 5900/5950x, dar are IGP deci va fi cald - iar Wraith Stealth este o bucată de aluminiu destul de tristă. Aici aș alege cel mai mare Noctua care ar încăpea în carcasa aleasă de tine, ar trebui să ai ceva manual pentru carcasă online unde să vezi clearance maxim pentru CPU cooler și mergi de acolo.
 
Last edited:
Io crecă tu vrei scuze pentru distracția de a construi un computer nou :biggrin: fiindcă altfel nevoile nu-mi par a justifica asta.

Sssssshhhhh :wink:. Atata vreme cât am primit aprobare...

Pentru media playback, un media player lipit pe dosul TV-ului e foarte ok (și cu asta eviți reclamele încorporate în smart TV-uri).

Pe dosul TV-ului e lipită fața peretelui.

Pentru utilizare ocazională ca desktop computer, office and stuff nepretențios, asta poți face cu un Odroid N2+ cu Android, monitor mare, tastatură, mouse și aplicațiile Office 365 cu un abonament family, sau cu un PC în genul acestui Lenovo Thinkcentre M910Q Tiny cu un i3-i5 generația a 6-a. N-o să ducă Windows 11, da' apropo poate vrei să te gândești și dacă cerințele hardware pentru W11 și direcția de licențiere pe bază de abonament și telemetrie nesimțită te mai interesează. Sau pe la 300-ish găsești generația a 8-a.

Nu-mi iau hardware de acum 4-6 generatii pentru 7-8-10 ani. Iar apropo de Odroid/Raspberry, vreau un sistem de operare pe care să-l înțeleg cât de cât (în special ca să-l pot explica și altora - acum nevastă, peste 2-3 ani copil)

... aspectuos...

That shit ugly AF :biggrin:. Nimeni nu face prebuilts in carcase elegante și suficient de mici. De altfel nici carcase în care să-ți faci singur nu prea gasesti (poate pe la Streacom, dar alea sunt cu răcire pasivă si parcă nu sunt pregătit). Pe chinezii aștia i-am găsit din întâmplare, a făcut Linus un NAS într-o carcasă de la ei (posibil următorul meu proiect).

Da, cu banii cam așa e, ~650 EUR.

Na ca i-am omorit threadu' lui eric. :embarassed:

... și despre sursă tot n-ai zis nimic.:tongue:

Fair enough și te înțeleg perfect acum.

Sursele noi nu se mai fac în puteri "mici". Cea mai mică EVGA GQ de exemplu este de 650W. Dar nu trag din priză mai mult decât consumă componentele până la urmă (evident accounting for efficiency), deci acolo ai doar un număr până la urmă. (și chiar recomand seria EVGA GQ).

Otoh acum există niște carcase SFF care bat la fund ce găsești în mod normal în comerț - aruncă un ochi pe aici ca să vezi câteva. Personal detesc NUCurile pentru aplicații care au nevoie de ceva putere grafică, prin urmare sunt de acord cu ce ai ales acolo - also, building a PC is fun! :smile:

Aș mai recomanda în loc de Corsair să mergi pe GSkill, dar nu cred să fie probleme cu kit-ul selectat de tine. La placa de bază B550 aleasă de tine pare o placă cinstită și faină. Ce nu văd este răcirea pentru procesor la tine, unde dacă mergi pe aer va trebui ceva mai beefy - 5600G nu are la fel de multe nuclee precum 5900/5950x, dar are IGP deci va fi cald - iar Wraith Stealth este o bucată de aluminiu destul de tristă. Aici aș alege cel mai mare Noctua care ar încăpea în carcasa aleasă de tine, ar trebui să ai ceva manual pentru carcasă online unde să vezi clearance maxim pentru CPU cooler și mergi de acolo.

Am senzația că Reddit-ul ala merită investigat, doar că sunt mulțumit cu carcasa asta și nu mi-aș mai bate alte cuie în talpă.
G.Skill adică așa ceva? Trident/Ripjaws au radiatoare mari, riscă să interfereze cu coolerul.

Încape orice cooler de până la 158mm (am văzut un build cu U12A - care arată și foarte bine în chromax.black). Doar că nenorocitul costă cât procesorul... Oricum, ar fi overkill pentru un TDP de 65W.
 
Off-topic: Many moons ago am cumpărat un Asrock Q1900DC-ITX ca bază pentru un NAS entry level. E alimentată dintr-un brick generic și consumă probabil 30W la maximum (cu 2 HDD-uri). Merge de aproape non-stop de vreo 7 ani. Aș vrea să-i fac upgrade și nu am cu ce. :frown: Nu am mai găsit placi de bază cu CPU integrat și alimentare din brick.
 
Tu-ți iei computer ca să-l admiri sau să-l dosești undeva unde numa' la butonul de power trebuie să ajungi? :biggrin:

Ți-am sugerat ceva SH pentru că are best bang for the buck, cu putere de calcul mai mult decât suficientă pentru nevoile de acum. În 10 ani nevoile nu se vor schimba drastic, ci doar cerințele software (vezi W11 câte vrea și tot nu poți spune exact ce-ți dă în plus față de W10). Nuș' ce trebuie să explici la un Android :biggrin: dar ok.

Dacă vrei tu PC nou, chit că dai mulți bani pe ceva care o să stea cam idle și n-o să folosești nici un sfert din ăla 32GB de memorie, tu să fii fericit. :smile: Singura chestie oarecu dubioasă mi se pare la placa de bază că încă mai are în zi de azi port PS/2.
 
Am senzația că Reddit-ul ala merită investigat, doar că sunt mulțumit cu carcasa asta și nu mi-aș mai bate alte cuie în talpă.
G.Skill adică așa ceva? Trident/Ripjaws au radiatoare mari, riscă să interfereze cu coolerul.

Încape orice cooler de până la 158mm (am văzut un build cu U12A - care arată și foarte bine în chromax.black). Doar că nenorocitul costă cât procesorul... Oricum, ar fi overkill pentru un TDP de 65W.
Haha, clar merită investigat. Eu mă uit cu drag, deși la ce TDPuri am prin carcasă sunt șanse zero să construiesc așa ceva în viitorul apropiat.

GSkill Ripjaws și uneori Trident au partea de sus a radiatoarelor removable, am 8x8GB Ripjaws sub un NH-D14 în server care merg așa de vreo 9 ani (cu un RMA pe la anul 4 la unul din kituri).

U12A ar fi o alegere excelentă. Ryzen este fierbinte, și al meu are teoretic TDP 105W dar nu l-am putut răci cum trebuie decât cu un AIO de 360mm. NH-D15 este mișto și mai ieftin decât U12 dar nu încape în carcasa ta (are 165mm înălțime),
 
Tu-ți iei computer ca să-l admiri sau să-l dosești undeva unde numa' la butonul de power trebuie să ajungi? :biggrin:

Ți-am sugerat ceva SH pentru că are best bang for the buck, cu putere de calcul mai mult decât suficientă pentru nevoile de acum. În 10 ani nevoile nu se vor schimba drastic, ci doar cerințele software (vezi W11 câte vrea și tot nu poți spune exact ce-ți dă în plus față de W10). Nuș' ce trebuie să explici la un Android :biggrin: dar ok.

Dacă vrei tu PC nou, chit că dai mulți bani pe ceva care o să stea cam idle și n-o să folosești nici un sfert din ăla 32GB de memorie, tu să fii fericit. :smile: Singura chestie oarecu dubioasă mi se pare la placa de bază că încă mai are în zi de azi port PS/2.
Fiecare are cerințele și nevoile personale, face viața interesantă chestia asta. De asemenea, hardware nou este godlike la power savings, sistemul meu curent trage din perete în idle mai puțin decât trăgea sistemul vechi, ambele în condiții de overclocking. Iar Android nu este un SO pentru desktop, iar omul a spus că are nevoie de desktop. De asemenea poate omul vrea să învârtă niște VMs pe-acolo, 32GB RAM sunt în 2022 un fel de minim acceptabil pentru încă 7-8 ani. Iar cu portul PS/2 -> este absolut excelent și prezent pe multe plăci de bază contemporane.
 
Tu-ți iei computer ca să-l admiri sau să-l dosești undeva unde numa' la butonul de power trebuie să ajungi? :biggrin:
Este expus, prefer să arate bine. În ultimii 14 ani carcasa mea a fost asta:
51BhT0UTjiL._AC_SL1063_.jpg

Ți-am sugerat ceva SH pentru că are best bang for the buck, cu putere de calcul mai mult decât suficientă pentru nevoile de acum. În 10 ani nevoile nu se vor schimba drastic, ci doar cerințele software (vezi W11 câte vrea și tot nu poți spune exact ce-ți dă în plus față de W10). Nuș' ce trebuie să explici la un Android :biggrin: dar ok.
Nu mă deranjează să dau 50% în plus pentru un pic de peace of mind. Plus că Windows 11 vine și trece. Ce ne facem dacă ne place Windows 12 și n-avem destulă putere de calcul? :biggrin:

Dacă vrei tu PC nou, chit că dai mulți bani pe ceva care o să stea cam idle și n-o să folosești nici un sfert din ăla 32GB de memorie, tu să fii fericit. :smile: Singura chestie oarecu dubioasă mi se pare la placa de bază că încă mai are în zi de azi port PS/2.
Acu 8 ani exact așa am zis, că nu-mi trebuie 16GB, că e prea mult. Guess what? Iar tastatură pe PS/2 am :fluier: (dracu' a văzut/băgat în seamă portul ăla, eu mă uitam doar dupa USB-C)

Eniuei. Am admis că s-ar putea să fie overkill, dar iese o chestie în care sper să nu mă mai bag 7-8 ani, și fără curbă de învățare.

VM??? Chill, Neo :biggrin:

Deci să dau bani în plus pe Trident din cauza (printre altele) radiatorului supradimensionat, doar ca să-l dau jos mai incolo?
Iar Noctua... no way. Athlonul actual rulează răcit pasiv de un Scythe Ninja Mini. Tot 65W TDP.
 

Attachments

  • 51BhT0UTjiL._AC_SL1063_.jpg
    51BhT0UTjiL._AC_SL1063_.jpg
    23.3 KB · Views: 4
AV1 este la coltul strazii, ca sa zic asa. Nu stiu daca te va tine 8 ani fara acest suport. Iar momentan nicio grafica onboard nu suporta, dar e o problema de cateva luni pana or sa apara... Ryzen 7000 adica, modele mai rezonabile la pret.
 
Back
Top