Sistem ieftin facebook, Youtube, mail, IM, filme, browsing internet, basic office

Foxter

Membru Senior
O amica vrea pt mama ei un sistem ieftin pt facebook, Youtube, mail, IM, browsing internet, basic office. A comandat sistemul asta. Din ce am citit aici la comentarii unii zic ca carcasa e cam inghesuita si fanurile de 60mm din spate sunt cam galagioase. In afara de aceste potentiale probleme, ar mai fi si Flash-ul.

Poate sa imi spuna cineva cum e treaba cu carcasa (Cosmin C cred ca a vazut asa ceva prin depozit), cum e cu accelerarea Flash prin GPU la Youtube style sites,si cu puterea procesorului in situri cu flash non-videoclips ? Also, trebuie ceva configurari complicate la playerul de filme sau ajunge instalat un VLC cu GPU acceleration bifat ?

Eventual, daca se gaseste un sistem la aceiasi bani mai bun, nu va sfiiti sa il recomandati.

Multumesc anticipat.
 
Also, trebuie ceva configurari complicate la playerul de filme sau ajunge instalat un VLC cu GPU acceleration bifat ?
Use SPlayer. Nu trebuie sa-i faci nicio setare. E gata configurat. Best player, IMHO.
 
Am avut de-a face cu carcasele alea (am vandut multe la Euro200). Sunt foarte inghesuite si galagioase. HDD-ul este prins sub unitatea optica, iar accesul la "maruntaiele" sistemului este dificil. De asemenea, carcasa nu impresioneaza deloc la calitatea constructiei, trapa de la unitatea optica avand tendinta de a pica prima. O alta potentiala problema de care m-am lovit, carcasa putand fi folosita atat ca desktop cat si ca tower, este ca unele unitati optice refuza sa deschida tray-ul atunci cand sunt in pozitie verticala.

Despre Flash nu ai de ce sa-ti faci probleme. Eu lucrez zilnic pe un netbook cu E-350 si merg clipurile Youtube in 1080p/filmele HD fara probleme.
- atata timp cat folosesti ultima versiune de Flash care stie accelerare GPU, radeon-ul 6310 face fata cu succes.
- pentru filme HD folosesc MPC-HC (iti pot da setarile de configurare la nevoie) iar 1080p merge impecabil.
- probleme am avut doar la combinatia Firefox + HTML5 dar asta pentru ca Firefox nu folosea GPU la decodarea H.264.
 
Back
Top