Silencing the horses

Oh God, somebody shoot me. :biggrin:
Mda, daca nimeni nu s-a ocupat de mine mi-am vazut de treaba in continuare. :biggrin:
Au mai crescut doua chestii in carcasa la mine:

- Coolink Anti-vibration bolts

coolink_bolts.jpg

- AC Accelero S1

accs1.jpg

Boon. Chestiile alea de silicon sunt crima impotriva umanitatii sa le prinzi pe fan-ul de exhaust. Mi-a luat f'un sfert de ora, un dest' julit si o gramada de injuraturi printre dinti si n-am reusit decit sa prind cum trebuie 3 din ele.

Accelero S1 in schimb e floare la ureche. Cam 10 minute mi-a luat sa-l pun din care 5 m-am chinuit sa prind clipsurile alea care tin gramada chifteaua de radiator.
Adica astea:
clips.jpg

Da' e drept ca nu sunt prea indemnatic de felul meu.

Ce-a iesit la final:

- la ureche e ceva mai bine. Nu stiu daca e numai din cauza surubelelor alea de silicon sau din cauza ca am eliminat fan-ul la 5V de pe Pentagram sau o combinatie din astea doua, dar e cert ca s-a schimbat tonalitatea la whoosh-ul pe care-l aud noaptea cu termopanele inchise. Acum e ceva mai smooth.
E de bine.

- temperaturi la video. Inainte la ~30°C in camera aveam cam 46°C in idle pe GPU si am vazut si 68°C dupa o sesiune prelungita de GRAW2 sau STALKER.
Aseara la ~26°C aveam 42°C in idle si 53°C dupa o juma' de ora de rthdribl sau 51°C dupa o tura de 3DMark06.
Personal am ramas cu gura cascata. Cam 10°C mai putin in full fata de Pentagram la 5V.
Am avantajul ca fan-ul din mijloc de la P182 sufla exact pe video: juma' de airflow se duce pe S1 iar juma' adie pe spatele placii. Exact cit trebuie si unde trebuie.

Si cu asta basta. Pauza. Am terminat cu silent computing la calculatorul de acasa.
Sau nu? :insane:
 
Cred că trebuie să renunţi la SPCR. :biggrin:

Oricum, m-ai convins să iau Accelero S2 în loc de Pentagram-ul planificat. Având în vedere ce GPU am, ar trebui să ţină temperatura la limita îngheţului. :tongue:

PS: Ninjalăul încape în NSK4000 fără uz de ciocan?
 
Si cu asta basta. Pauza. Am terminat cu silent computing la calculatorul de acasa.
Sau nu? :insane:
Nu ai terminat. :biggrin: Tu deja ai dat-o in aceeasi boala pe care au au audiofilii adevarati (adica nu ca mine, amatori) care nu sunt niciodata pe deplin multumiti de scule. Sigur, pot avea perioade de cateva luni in care se linistesc dar dupa aia boala revine... :tongue:
 
Da, e mai bun ca Pentagram-ul. Mai ales cu un pic de airflow se desfasoara si mai bine.
De curiozitate am dat fan-ul din mijloc de la 600 RPM la 1200 RPM si imediat a scazut temperatura de la 53°C la 51°C.

Cit despre Ninja+NSK4000 nu's ce sa zic ca n-am incercat. Vad ca NSK4000 e mai ingusta cu 0.3" (~8 mm) decit P182 si la mine mai ramine loc destul pina la panou.

LE: Cosmineeee! :slap:
 
Şi eu planific un S1 dar având în vedere că ventilatorul de pe Asus X1950PRO e mai silenţios ca Pentagramul iar eficienţa mi se pare satisfăcătoare îl ţin încă în aşteptare pentru un moment în care nu voi avea ce face cu banii.
 
Yay! SpeedFan mi-a facut o surpriza extrem de placuta azi: odata cu noul beta a reusit sa-mi vada si temperatura la placa video, asa ca de acum fan-ul din mijloc se misca dupa cum ii cinta placa video.

E de-a dreptul perfect acum. :bounce:
 
Ca sa sumarizez posturile mele disparate despre silent computing o sa fac un total.

CPU: X2 3800+
CPU HS: Ninja rev.B fanless
MB: ABIT KN9
GPU: BFG 7900GS OC
GPU HS: AC Accelero S1 fanless
HDD: WD 2500KS
HDD enclosure: Scythe Quiet Drive
MEM: Corsair TWIN2X2048-5400C4
DVD: LG H10N
PSU: Seasonic M-12 500
CASE: Antec P182
Case fan's: Scythe S-Flex 800 (exhaust), Scythe KAMA PWM (middle intake)
MISC: Coolink rubber bolts pentru fan-ul de exhaust si una bucata burete pentru enclosure
SOFT: RMClock (pentru underclock/undervolt CPU), SpeedFan (pentru variat turatia fan-ului exhaust in functie de temperatura CPU si a fan-ului middle in functie de temperatura GPU), RivaTuner (monitorizare temperaturi si underclock/overclock dinamic GPU in functie de ce se vede pe desktop: frecat menta pe net sau joace).

Rezultatul final ma multumeste pe deplin. Acum nu mai aud absolut nimic de la juma' de metru de carcasa in timpul zilei cu un minim de zgomot de fond, iar noaptea in liniste deplina se aude doar un slab whoosh de la aerul impins de cele 2 fan-uri.

O poza cu setup-ul final (da, de data asta sunt 99.99% sigur ca e final) si un close-up cu AC S1:

final_s1_.jpg AC_S1.jpg

Temperaturile in idle (dupa citeva ore de frecat net-ul) azi la ~28°C in camera:

idle.png

Temperaturile in full-load (o ora s'un sfert de rthdribl plus Orthos) tot azi la aceleasi grade in camera:

full_.jpg

Astea fiind spuse eu ma opresc aici. Ma duc cu piticii mei sa bem o bere impreuna intr-o armonie deplina. :biggrin:
Ceea ce va doresc si voua.
 
burebista, dacă vrei silent computing, să nu uiţi banda adezivă peste gura nevestei! :biggrin:
 
Inca o lucrare...

Acesta e noul sistem al lui nero, asamblat si "modat" de amandoi. Sistemul consta in:
- Procesor AMD X2 4000+ (65W) racit cu AC Freezer 64 Pro pus manual in 5 volti (~1000rpm);
- Placa de baza Gigabyte M57SLI-S4 cu chipset racit pasiv;
- Memorii 2x1gb Elixir DDR800, nu au nevoie de racire;
- Placi video 2x8600GTS de la Gigabyte, racite pasiv dar ajutate de un Spire 120mm la 5 volti;
- Sursa Delux 600W cu ventilatorul alimentat manual la 5 volti;
- HDD Western Digital 320gb (AAKS) suspendat si amortizat corespunzator;
- Optical Drive LG pe SATA, pentru a reduce cat mai mult cablurile;
- Carcasa este aceeasi dar cu fata schimbata cu una la care toata partea frontala este sita, excelenta pentru airflow.

Dupa realizarea pozelor s-a mai adaugat un ventilator Spire de 92mm pus in 7 volti, in lacasul decupat de pe spate; acesta abia misca dar este esential pentru scoaterea aerului cald - fara el temperaturile erau cu ~15 grade mai mari. In rest, cred ca pozele sunt destul de clare, iar la wire-management nu prea puteam face mai mult pentru ca propietarul dorea sa aiba si SATA extern pe spate. Cel mai important lucru e faptul ca a iesit foarte silentios, la inchiderea sistemului nu se observa nici o schimbare in zgomotul de fond din incapere - zgomot care e foarte redus din cauza termopanelor. Probabil este mai silentios decat al meu dar si mai fierbinte, dar temperaturile se mentin in limite decente, ~55 grade la procesor si ~75 respectiv ~68 la placile video in 2xPrime95 + rthdribl, care s-a dovedit mai criminal cu placile video decat AtiTool...
 

Attachments

  • 01.jpg
    01.jpg
    120.2 KB · Views: 118
  • 02.jpg
    02.jpg
    179 KB · Views: 142
  • 03.jpg
    03.jpg
    172.9 KB · Views: 109
  • 04.jpg
    04.jpg
    200 KB · Views: 122
  • 05.jpg
    05.jpg
    184.2 KB · Views: 153
  • 06.jpg
    06.jpg
    141.2 KB · Views: 98
Last edited by a moderator:
Temperatura hdd-ului dupa 1 ora de functionare ati masurat-o? Sa nu fie cu surprize. :frown: Un HDDcooler cu fan-ul la 5/7V nu era mai indicat? Zic si eu...
 
Da' la 40 ajunge? Că pe acolo ar trebui să stea un HDD care are un ventilator la dispoziţie. E drept însă că nici nu văd unde l-ai putea muta.
 
Back
Top