Silencing the horses

@Cosmin - dacă tu simți timpul ăla de seek al HDDului... dunno :tongue: De asemenea, în timp performanța oricum se degradează. Uite screenshots cum se comportă al meu după câteva zeci de mii de ore de funcționare, pe silent și pe performance:

Silent:
HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Extra Tests.png HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Read.png HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Random Access.png

Performance:
HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Extra Tests.png HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Read.png HDTune Pro 4.60 WD 1001FALS Random Access.png

Mie mi se pare fair trade performanța pierdută prin setarea AAMului pe silent, având în vedere că nu mai cârâie ca disperatul :smile:

@whiskas - nu văd care ar fi problema. Cum să-l faci praf? :smile:
 
Am și eu un WD Black (1 TB) care cîrîie ca dracu'. Merge să-l amuțesc fără să-l fac praf?
Daca-l pui exact cum vezi la mine o sa fie mut ca o pisica de mare, cîrîiturile sunt 95% vibratii amplificate de tabla. :biggrin: In plus coolerul ala din fata sufla direct spre el, temperatura HDD este cea mai mica din toate temperaturile care le pot vedea cu AIDA64.

P.S. Acum 2 zile am formatat si apoi retestat vechiul Enterprise RE3 pe care l-am avut aproape 2 ani, rezultatele au fost practic identice cu cele obtinute cand l-am cumparat... ma indoiesc ca WD Black se va comporta diferit, mai ales ca-i frate geaman cu Enterprise. Daca te referi la degradarea "vizuala" a performantei, aia nu-i din cauza hardware si e cu totul alta discutie.
 
Daca-l pui exact cum vezi la mine o sa fie mut ca o pisica de mare, cîrîiturile sunt 95% vibratii amplificate de tabla. :biggrin: In plus coolerul ala din fata sufla direct spre el, temperatura HDD este cea mai mica din toate temperaturile care le pot vedea cu AIDA64.

P.S. Acum 2 zile am formatat si apoi retestat vechiul Enterprise RE3 pe care l-am avut aproape 2 ani, rezultatele au fost practic identice cu cele obtinute cand l-am cumparat... ma indoiesc ca WD Black se va comporta diferit, mai ales ca-i frate geaman cu Enterprise. Daca te referi la degradarea "vizuala" a performantei, aia nu-i din cauza hardware si e cu totul alta discutie.

Stai puțin, eu nu cred că am formatat HDDurile din computer de la formatul inițial făcut la cumpărare. Nu am unde să-mi țin datele în altă parte. Chestia asta cu "l-am formatat și merge ca-n prima zi" mi se pare irelevantă :biggrin:

Și nu știu ce vibrații amplificate de tablă, Lian-Li-ul meu are tablă foarte groasă și prinderea HDDurilor este stil tray pe șaibe de cauciuc. Ce vibrații? :biggrin:
 
Bullshit, inca nu am vazut carcasa care sa nu amplifice vibratiile de la HDD, iar saibele de cauciuc sunt niste glume proaste; daca amortizau asa de bine la ce ti-a mai trebuit AAM ? :tongue:
 
Păi stai o secundă. Scot HDDul care cârâie, îl înfig în Akasa DuoDock și tot cârâie. La fel. Unde e carcasa metalică ce amplifică vibrațiile?
 
Adica in rack extern, pe masa ? Daca vrei sa nu-l auzi de la 20 cm SSD scrie pe tine. Dar vad ca deja vorbim discutii, eu ma opresc aici. :mda:
 
Băi... fur nițel discuția: jucăria mea a început să vîjîie și nu prea știu cum să detectez problema.
Detalii: Noctua NH-D14 (cu un singur ventilator montat) pentru procesor, Cooler Master HAF 922 pe post de carcasă (cu ventilator sus și spate), placă video MSI GeForce GTX 460 1GD5/OC, sursă S12II-620 Bronze 620W. Alte chestii care să vîjîie nu mai am prin carcasă.

Idei cum să-ncep debuggingul? :biggrin:
 
Last edited by a moderator:
Oprește-l și vezi dacă s-a strâns un strat de praf foarte fin pe palele ventilatoarelor. Dacă da, le descentrează și produce zgomotul, și trebuie curățate.
 
S-a strîns, da. Cum naiba îl curăț? Mai ales de pe ăla de pe Noctua, care e îngrozitor de greu de dat jos (de pe radiator). Merge suflat cu o pompă de senzor? :biggrin:
 
Da, merge, io cu pompa aia curăț și laptop-ul. Mai ales că de când cu senzorii ăștia cu autocurățare de pe 7D n-am mai avut nevoie de ea pentru scopul inițial.
 
Praful ăla e compactat pe palete exact prin presiunea aerului; nu cred că tot cu un jet de aer îl poți da jos. Cel puțin mie nu mi-a ieșit, tot la curățare mecanică cu o cârpă învelită pe deget/bețigaș cu vată am ajuns.
 
Hai, frate, ati ajuns la scos praful foarte fin de pe palele ventilatoarelor ca metoda pentru scapatul de zgomot?!? WTF?

1. Daca ai vreun ventilator de 120 mm peste 800 rpm, fa-l sa mearga la max 800.
2. Daca ai vreun ventilator de peste 120 mm, arunca-l (eventual schimbandu-ti carcasa)!
2. Daca ai placa video cu racire standard, sa nu te astepti sa fie silentioasa in load, no matter what.
3. Daca ai sursa cu ventilator (si ai), sa nu te astepti sa fie silentioasa in load.
4. Daca ai HDD (si presupun ca ai), verifica sa nu-i confuzi zgomotul in idle cu cel al unui ventilator (vezi ce zicea si CosminC).
5. Daca iti vibreaza carcasa, opreste pe rand ventilatoarele sau HDD-urile ca sa identifici sursa vibratiei. Sau iti iei o carcasa decenta.
 
L, eu nu vreau să fie dead silent, știu că nu asta e configurația. Ideea e că de ceva vreme am sesizat un zgomot care nu era înainte. :smile:

Pe rînd:
1. Nu cred că am cum, cel puțin nu la cele ale carcasei.
2. Adică alea mai mari fac mai mult zgomot?
2. Vorbesc de zgomotul în idle.
3. Vorbesc de zgomotul în idle.
4. HDD-ul face zgomot... da' doar cînd lucrează și e foarte audibil.
5. Mulțam, o să-ncerc. Crezi că HAF 922 nu e decentă? N-aș prea schimba-o, mie-mi place mult. Cum fac să opresc pe rînd ventilatoarele, le scot alimentarea pur-și-simplu?
 
1. Se găsesc nişte chestii mici pe care le montezi pe firul de alimentare şi reduc voltajul cu X%. reductoare de voltaj? Nu ştiu cum le spune, nu le am cu electronica.
2. Aia mă întrebam şi eu :smile:
2. Eu folosesc MSI Afterburner să duc ventilatorul la minimul acceptat (30%).
3. Nici HDD-urile nu le aud, cel mai tare tot ventilatorul de la placa video se aude.
4. În Idle (Şi în load), sursa mea nu se aude defel.
5. Pui un deget pe el în timp ce merge calculatorul :smile:. LE: Pe mijloc, acolo unde e axul, nu pe pale :biggrin:
 
Am descoperit buba: făcusem o actualizare a BIOS care dezactivase C1E, EIST și turase ventilatorul de pe procesor la maximum. Acum e totul în regulă. :biggrin:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, o să-ncerc o curățenie în curînd. Cînd îmi va trece lenea.
 
Bullshit, inca nu am vazut carcasa care sa nu amplifice vibratiile de la HDD, iar saibele de cauciuc sunt niste glume proaste;

Şi la carcasa mea (Fractal Design Array R2) tot aceeaşi situaţie, dacă hdd-ul zdrăngăne poate să fie şi mama carcasei, tot se aude. AAKS-ul zbârnâie de spui că decolează cu toate că e pe şaibe de cauciuc. Singura soluţie este să cauţi hdd-uri silent şi eventual să le atârni în elastic. AAM e ok dar nu-l face silent total, doar taie din ce este deranjant.
 
Back
Top