Silencing the horses

Damn, am scris un post lung rău şi a murit Mozilla Firefox după ce am ataşat 2 ataşamante audio. Fscking plugin-container...:mda:
Anyway, voi ataşa 2 fişiere audio din nou, în care se poate auzi hârâitul ăla enervant, care NU a dispărut după schimbarea a 3 din 4 ventilatoare în calculator, sanăvabici...
View attachment CaseNoise 2010-09-10.flacView attachment CaseNoise 2010-09-10_filtered.flac
Impresii despre ventilatoarele în sine:
- Sunt grele (200g bucata);
- Sunt absolut inaudibile;
- Au viteză de rotaţie ciudată. Unul e raportat ca având 720 rpm, ălălalt la 884 rpm. Al treilea nu e raportat deloc. Mă rog, de rotit se roteşte.
IMG_8058.JPGIMG_8063.JPG

Acuma întrebări...
1. Dacă pun 2 ventilatoare pe CPU Heatsink (unul în lateral, unul dedesubt) e mai bine decât cu unul singur?
2. CUM FAC să scap de hârâitul ăla enervant, că mă omoară cu zile...
 
Gata, vorbind cu Neo am rezolvat. O să mă fac de ruşine da'... din fail-ul meu poate iese win-ul altcuiva.
De la sursă nu era, că m-am târât pe unde era sursa şi am băgat un beţigaş la ventilator, hârâitul exista mai departe.
Neo zicea că poate fi de la HDD-uri, bun, schimbat AAM on-the-fly în timp ce hârâia pe-acolo, nicio schimbare.
Atins uşor cu palma uşiţa de la carcasă, hopa! linişte...
Şi apoi aflu, ca un idiot ce sunt, că Antec P182 are filtre de praf (de care ştiam) care se pot scoate foarte uşor deschizând uşiţele frontale din partea de jos (de care NU ştiam). Epic fail din partea mea.
Am scos filtrele (absolut îmbâcsite de praf!), le-am spălat, le-am bibilit, montat la loc... silence :smile:
Weeee....
Acuma să vedem dacă nu e doar un intermezzo :smile:
 
Mie-mi sună a motor de hdd transmis în carcasă. Dar asta-i simplu de verificat.
Ce cooler? Din câte mi-amintesc din ceva teste a dat mai bine push-pull clasic decât la 90°.

LE: sorry, too late. Era ceva totuşi preluat de carcasă, n-am surzit. Încă.
 
Nu e gluma, nu? :insane:
Anyway, intotdeauna imi place happy-endu' indiferent de cum se ajunge la el. :biggrin:

Nu-s Mafalda, unele chestii le... ignor :smile:
Omul cât trăieşte, învaţă. Dacă eram obişnuit cu tot felul de carcase de cacao... noah, acuma ştiu :smile:

Mie-mi sună a motor de hdd transmis în carcasă. Dar asta-i simplu de verificat.
Ce cooler? Din câte mi-amintesc din ceva teste a dat mai bine push-pull clasic decât la 90°.

LE: sorry, too late. Era ceva totuşi preluat de carcasă, n-am surzit. Încă.
Da, era probabil ceva preluat de carcasă, dar teoretic nu ar fi trebuit să genereze bâzâit în carcasă. Probabil că praful combinat cu ce ştiu eu ce vibraţie şi poziţie a carcasei generau laolaltă hârâitul ăsta de rahat.
De când am curăţat filtrele, nu se mai aude. Oh şi da, temperaturile HDD-urilor au scăzut cu câte 5 grade :smile:
 
Că tot era vorba... P183 la aproximativ o săptămână de când a vizitat-o aspiratoru' ultima dată. :smile:
 

Attachments

  • P183.jpg
    P183.jpg
    279.5 KB · Views: 68
Nu prea, da' e flocos, e destul de mult praf în zonă (după 2-3 zile arată ca pe şantier pe jos), deşi nu e ca în cămin, unde aveam camera pe partea cu o stradă foarte circulată, inclusiv camioane. GG. :smile:
Ah, şi suntem amândoi pletoşi. Bănuiesc că ce se vede în poză e un amestec între toate astea.
 
Ffffffuuuuuuuuuuu--

Asta pățești dacă-ți transformi PC-ul în aspirator de praf, plimbând prea mult aer prin el... Parcă aveam pe-aici niște poze cu un PC mai vechi care sugea atâta aer în el încât se înfundaseră cu praf până și mufele audio din spate.
 
Nu-i neapărat de la RPM, cât de la CFM :tongue: Un ventilator de 12cm la 800rpm mută mai mult aer decât unul de 8 la 1600rpm, gen. Cocoață cutia pe ceva, măcar la 10cm de pardoseală, e cu totul alt aer acolo :smile:
 
Back
Top