Silencing the horses

Orice HDD cu WinAAM e cuminte ca un cățeluș mut :biggrin:

Încercați să setați Acoustic Management pe silent, o altă variantă ar fi CrystalDiskInfo. Dacă aveți RAID, mutați HDDurile în alt computer și setați pe rând AAM pentru fiecare.
 
S-a facut liniste dupa ce am luat 2 bucati de Scythe HDD Stabilizer.

P.S. Trebuie sa schimb neaparat carcasa. E atat de no-name incat s-au strambat fetele laterale dupa ce a trecut pisica peste ele. M-am chinuit ceva timp sa le pun la loc.:capu:
 
:eek: Gravitația nu afectează pisica ta, sau cum adică a trecut peste fețele laterale ale carcasei?! :biggrin: Eeeeeeviiiiiiiil...
 
Orice HDD cu WinAAM e cuminte ca un cățeluș mut :biggrin:

Eh... HDD asta ma stresa si in idle, si carcasa e totusi un LianLi, nu-i orice tabla de conserva. Asa ca l-am legat :approve: Si sta asa de mai bine de un an, il mai verific din cand in cand, si pana acu totul e ok, elasticul ala inca nu da semne de oboseala.

L.E. Bine, solutia asta nu e aplicabila cand ai 3-4 HDD-uri, ca nu prea are carcasa loc.
 

Attachments

  • DSC_3115.jpg
    DSC_3115.jpg
    198.4 KB · Views: 46
:eek: Gravitația nu afectează pisica ta, sau cum adică a trecut peste fețele laterale ale carcasei?! :biggrin: Eeeeeeviiiiiiiil...
LOL. Deci: pur si simplu am demontat fetele laterale ale carcasei ca sa am am acces la harduri si le-am pus in pat. Evident, pisica era curioasa ce sunt alea, s-a culcat pe ele si le-a deformat :biggrin:.

Te-ai gandit ca ar fi bine sa pui pisica putin la cura?
Nu e grasa, are ~5 kg. Doar ca tabla carcasei e foarte subtire, as zice ca are 0.2mm grosime.:smile:
 
Cea mai subtire tabla de la cea mai ieftina carcasa Delux are 0.6 mm deci nu pot decat sa te felicit pentru alegerea deosebita. :biggrin:
 
Orice HDD cu WinAAM e cuminte ca un cățeluș mut :biggrin:
Tru, însă n-am chef nici să stau după el până mâine. :smile:
S-a facut liniste dupa ce am luat 2 bucati de Scythe HDD Stabilizer.
Bani aruncaţi. :biggrin:
Eh... HDD asta ma stresa si in idle, si carcasa e totusi un LianLi, nu-i orice tabla de conserva. Asa ca l-am legat :approve: Si sta asa de mai bine de un an, il mai verific din cand in cand, si pana acu totul e ok, elasticul ala inca nu da semne de oboseala.
Aşa ţineam eu HDD-urile mai demult, da' acum e mai complicat, pt. că habar n-am unde să caut elastice în Cluj prin zona mea. :biggrin: Şi mă rog, F3-ul meu face ca trenu' în seek, e prins în tăviţa pt. HDD-uri pe picioare de silicon, pusă pe DVD-RW.
Doar ca tabla carcasei e foarte subtire, as zice ca are 0.2mm grosime.:smile:
Cea mai subtire tabla de la cea mai ieftina carcasa Delux are 0.6 mm deci nu pot decat sa te felicit pentru alegerea deosebita. :biggrin:
Staniol? :biggrin:
 

Attachments

  • HDD.jpg
    HDD.jpg
    333.5 KB · Views: 41
Cea mai subtire tabla de la cea mai ieftina carcasa Delux are 0.6 mm deci nu pot decat sa te felicit pentru alegerea deosebita. :biggrin:
Mersi. :smile:
Eu de obicei stateam cu componentele pe masa, dar mi-am luat pisica si isi baga nasul pe acolo. Asa ca am luat cea mai ieftina carcasa pe care am gasit-o in orasul meu. Parca am dat pe ea 40-50 lei. Cred ca are <2kg.:smile:)

Va veni si o carcasa ca lumea, chiar aveam de gand sa iau, dar m-au dat peste cap noile preturi la Antec. E CRIZA!!1 :biggrin:
 
Tru, însă n-am chef nici să stau după el până mâine. :smile:

Te referi la viteză?

2x WD 320GB AAKS RAID 0 = 100MBps constant la transferuri
WD 1TB FALS = 70-80MBps constant.

Silent setting al AAM-ului afectează seek-ul, nu rata de transfer. Dacă nu dai toată ziua search în baze de date gigant neindexate, nu te afectează cu nimic.
 
Aşa ţineam eu HDD-urile mai demult, da' acum e mai complicat, pt. că habar n-am unde să caut elastice în Cluj prin zona mea. Şi mă rog, F3-ul meu face ca trenu' în seek, e prins în tăviţa pt. HDD-uri pe picioare de silicon, pusă pe DVD-RW.

Eu folosesc de vreo trei ani bandă elastică lată (din aia de se pune la pantaloni) ca să îmi suspend HDD-urile. Nici o problemă până acum. Nu trebuie neapărat să fie elastice rotunde. Sau poate ai vreun prieten care mai are ascuns pe după un dulap vreun extensor, dacă mai țineți minte. Oricum nu-l mai folosește. :smile:
 
Eu pe cuşca de la NSK6000 nu am cum să pun elastice (nu are deloc găuri pe laturi). :frown: Dar am profitat că momentan carcasa e culcată şi am pus sub harduri nişte bucăţele de polistiren expandat. Sistemul de amortizare de la NSK6000 a fost gîndit în ideea că stă vertical şi că hardurile se reazămă pe suporţii lui de silicon, nu pe unul dintre laterale.

Ce mă enerveaza sînt două dintre harduri, cărora le "pulsează" vibraţia pe o sinusoidă cu perioada de vreo 2-3 secunde. Acum că am băgat tot felul de amortizări prin carcasă şi pe harduri nu se mai prea aude, dar ele tot o fac. E normal aşa ceva? Alte probleme (SMART) nu par să aibă.

PS: Le-am pus AAM pe quiet la două dintre ele care suportă aşa ceva. La celelalte zice hdparm că cică nu suportă(?). N-am idee dacă am nimerit pe vreunul dintre alea care pulsează, tind să cred că nu. Alte setări de power saving nu prea am ce să fac că oricum sînt în RAID şi nu se culcă niciodată.
 
Da, am avut și eu (de fapt încă mai am, dar e la sertar cu backup data) un Seagate SATA 7200.x de 320GB care făcea la fel, avea o vibrație cu perioadă mare, tot 2-3 secunde. Așa a făcut de când l-am luat. Prima dată am crezut că e dat de interferența vibrațiilor a 3 HDD-uri, dar de fapt era doar de la unul. În "stilul" ăsta a făcut vreo 25.000 de ore de lucru în 4 ani, și nici acum n-are nimic, doar că e prea mic pentru a merita păstrarea în sistem.

Seagate-urile nu prea știu AAM. N-am mai văzut unul care să știe de la tata lor Seagate ATA IV. Oricum, AAM nu afectează sunetul ăla, pentru că e de la rotirea platanului, și doar de puțin timp există HDD-uri cu viteză variabilă (chestii gen WD Caviar Green, stați foarte departe de ele dacă vreți mai mult decât stocare pe așa ceva, am unul pe la serviciu și nu te poți baza deloc pe el la consistența vitezei).
 
Mă bate gândul să schimb Tricool-urile din carcasa mea (Antec P182) cu nişte Scythe Gentle Typhoon 120 mm, 500rpm. 3-4 bucăţi. Reason: 2 Tricool-uri deja fac gălăgie, hârâie, mârâie...
Pe lângă asta, 1-2 de-astea (HDD heatsinks pentru leneşi :smile: ), sau variantele lor cu elastice, whatever cools better.
Neo zice că heatsink-urile pasive sug; tind să aprob, dar noah, mai întreb o dată.
Dat fiind că treaba se duce cu totul pe la 350 RON, oare ar fi mai bine să mă scormon încă niţel prin buzunare şi să fac switch către watercooling? Din câte ştiu, şi ăla face zgomot, şi mai mult încă decât o răcire silenţioasă cu aer.
Pliz h4lp...
 
GT-urile la 500 RPM ar trebui sa fie sublime la ureche da' nu stiu cit aer mai imping de dupa filtrele alea de pe P182.
Plus de asta eu am un GT la 1200 (parca) si cind l-am dus pe la 800 RPM a inceput sa se manifeste cu un zgomot de motor. :frown:
HDD enclosure alea fac ceva dar nu miracole. Vrei sa reduci zgomotul sau temperaturile?
La WC nu ma bag ca numa' ideea de apa in calculator imi ridica parul pe spate. :biggrin:
 
Numa' un filtru am şi niciun ventilator după el. Locurile ventilatoarelor sunt:
1. Lower cage, între sursă şi cage-ul de HDD-uri;
2. Sus, în spatele cooler-ului CPU;
3. Top, deasupra cooler-ului CPU.
Al 4-lea nu există (ăla ar fi în upper HDD cage, între filtru şi HDD-uri). În Upper HDD cage nu am niciun HDD, "mulţumită" plăcii video (GTX260), a cărei lungime nu mai permite montarea de HDD-uri acolo. So... nu cred că e necesar un ventilator acolo.
Nu îmi trebuie miracole la HDD enclosures; dacă adaugă silenţiozitate fără să crească temperatura HDD-ului prea mult, ar fi perfect. Fix în momentul ăsta, un HDD e la 46 grade şi două la 48 de grade. Dacă s-ar învârti toate undeva mai jos de 55 de grade, ar fi ideal.
Acuma, un HDD zace de capul lui peste unitatea optică, ne-legat de nimic, şi sare de 55 de grade când mă uit la vreun film (se încinge DVDRW-ul, logic). Pe ăla vreau să-l închid primul.


P182vent.jpg
 
Ma, voi aveti timp liber mai mult decat media, sau e momentul ala din an in care se numara... ventilatoarele :smile:
 
Ar fi o idee watercooling-ul, de fapt cam pentru asta a fost conceput P182. Io încep să fiu din ce în ce mai tentat de așa ceva, se pot face montaje ca în caz de crapă ceva să se scurgă totul pe jos, nu pe componente și se poate aranja și failsafe stuff.
 
Back
Top