Silencing the horses

Bre, mandea cu hdd scos pe fereastra in terasa, si doar cu un vent in seasonic, se plange de zgomot, si cand dau drumu la un vent pe placa video in gaming, imi plang urechile cu tot cu casti.:mad:
Belesc ochii cat cepele la un nightjar, si la un ssd, dar mai am nevoie de rinichi.:tongue:
Sa nu mai vorbim ca e mai ieftin sa fac al 2 pc, cu usb boot, totu pasiv, si cu sursa aia pasiva cumparata recent cu cativa lei dintr-un p3 antic....dar pana nu testeaza cineva sursa pe un pc:biggrin:
 
La tine deja e psihoză :smile:
Acuma mi.ar plăcea şi mie un sistem complet tăcut, dar sunt conştient că nu pot să le am pe toate, şi trebuie să fac un compromis între performanţă şi silenţiozitate :smile:
 
Domne, pshihoza va fi cand ma va deranja lichidu din heatpipes:biggrin:
Ce compromis domne? Poate la poweruser/gamers, io ma multumesc cu un dual core ce-o da dumnezeu, astept quadurile la 30 w de la amd ca astea cu tdp de 45 au aparut, dar nu ma trece nevoia inca, la placa video ma multumesc cu chestii racite pasiv/accelero/2d silent/3d un pic de aer pe acolo, si cam atat, hdd exilat, si imi bat capu cu huruiala din sursa seasonic, al drecu vent parca vrea sa ma supere .
Acum stiu ca acest silent al meu e un compromis de putere pentru multi, dar l-am realizat fara investitii , si momentan ma multumeste.
Mai incolo, piticii vor cere ssd si nightjar, dar ii racoresc io cand le arat preturile la rinichi pe piata neagra
 
Stupid fact:
Curatam eu de praf interiorul carcasei mele (P182) cu tact si observ ca un WD7500AALS vibreaza rau. Imi zic in mintea mea "pfoai nene ce vibreaza astea cu 3 platane fata de celalalt 6400AAKS cu doar doua". Apoi realizez din greseala ca foloseam niste suruburi putin mai lungi decat trebuia pentru amortizoarele din silicon ale cageului. Am schimbat suruburile si dintr-o data vibratia a scazut considerabil. Wow ce liniste am facut! In plus nu-mi vine sa cred ca tot timpul am vanat ventilatoare care credeam eu ca s-au uzat sau au prins ceva mizerie si nu gaseam deloc ventilatorul vinovat.
 
Sistemul meu e urmatorul
Gigi G41M-ES2L
E5200
2x2GB RAM
2 HDD Samsung
2 placi PCI (tuner+placa de sunet)
Thermaltake PurePower 460W.
Atat. Fara placa video, unitate optica, floapa.

Ventilatoare:
1xAntec Tricool 12cm in sursa pe low adica 1200rpm
1xcooler stock intel la 800-850 rpm.

Carcasa e noname.

Acum e destul de silentios. HDD-urile mi se par ca fac cel mai mult zgomot.
L-as vrea mai silentios, mai ales ca merge aproape tot timpul.

Ma gandeam sa pun Ninja fanless pe CPU. Incape pe placa mea de baza?

As schimba si carcasa. Dar nu stiu ce sa iau. Nu prea mai sunt la curent. Pe "vremea mea" stiu ca era la moda Antec Solo. Acum cum mai sta treaba?
Sincer imi face cu ochiul si P180 Mini. E micuta, draguta.:smile: Apropo, de ce varianta alba e sensibil mai ieftina ca cea neagra? 300 vs 500 lei??

La HDD-uri ce le fac? Sau e suficient sistemul de montare din Antec?

Inca ceva. NB-ul si SB-ul se incalzesc foarte mult. Nu pot tine degetul mai mult de 5-6 secunde pe radiator. E normal?
 
Daca mi-a incaput Ninja in cazemata de pe P5Q-E cred ca incape si la tine. :smile:

tmp_2_13.jpg


Carcasa mi se pare OK Antec mini aia. Eu o am pe aia full-size si-s multumit. HDD-urile stau doar pe garniturile de silicon de pe bay-uri si nu aud vreo vibratie, ceva.

Daca nu ma insel la Gigi asa e cu NB-ul ala, se incinge ca naiba. Dar asteapta o parere mai avizata ca a mea. :smile:
 
Last edited by a moderator:
Da, ai dreptate in legatura cu Ninja. O sa incapa:smile:

Si mie imi place Mini-ul. La putin peste 300 lei mi se pare o afacere buna. P183 e 640 lei, cu siguranta nu merita in cazul meu.

Nu stiu ce naiba sa fac cu NB si SB. Placa merge de un an asa, nu are nici pe dreq. Dar in noua configuratie nu o sa mai fie sursa care sa miste ceva aer pe acolo. Sa iau un cooler de NB mi se pare overkill. Majoritate nu incap sub ninja si nu as lua TR HR05 SLI, nu de alta, dar costa cat jumate din placa. Cred ca il las asa, eventual pun ceva AS5.

Burebista, imi recomanzi si mie o sursa extrem de silentioasa? Batranul meu TT are deja 5 ani.
 
Ori mai astepti noile Seasonic fanless
August : X-400 Fanless
September: X-460 Fanless
Ori iei un Seasonic de citi bani ai. Cica si Nexus Value 430 ar fi extrem de silentioasa si nu te rupe la buzunar.
 
Pare foarte interesanta X-400 Fanless. Cred ca o iau cum apare. Totusi, sper sa nu se supraincalzeasca acolo jos in Mini.

O sa am sistem complet fanless..

Mersi, Burebista
 

Attachments

  • drooling_homer.png
    drooling_homer.png
    36.2 KB · Views: 15
Cica nu e mai scumpa, e doar dublul carcasei aleia. :shocked:
Sper doar ca la lansare sa-i mai scada pretul dar nu mi-as face multe iluzii.

Quark macar un ventilator la exhaust tot ar trebui la casa omului. :smile:
 
Sa-mi spuneti si mie ce temperaturi o sa aveti intr-o carcasa 100% fanless

Pai bune, sper. :biggrin:

Serios acum. Nu cred ca vor fi probleme cu temperaturile. Sistemul ala e low-end, nu cred ca consuma mai mult de 100W.
Ninja pe E5200 stock e suficient.
Antec-ul respectiv are gaurele sus, deci aerul cald va iesi pe acolo.
HDD-urile acum nu trec de 40 grade. Sa zicem ca in noua carcasa vor avea 45. Deci nici aici nu imi fac griji.
Cu sursa acolo jos sper sa nu fie probleme.


L.E. Dublul carcasei?? Adica 650 RON? Wow. Prea mult.
Mda.. Deci gata cu fanless. :biggrin:
 

Attachments

  • homer-simpson-doh.gif
    homer-simpson-doh.gif
    13.9 KB · Views: 15
Back
Top