Silencing the horses

Mdeah, varianta Huawei folosita in routerele HG655b = Telekom. :zbang: Ma mira ca nu au patentat porcaria...
 

Attachments

  • hg655b_pcb_top_m.jpg
    hg655b_pcb_top_m.jpg
    161.4 KB · Views: 65
De ceva vreme mi-e „desktop-ul” (Intel NUC generația a 8-a, Kaby Lake i5) din ce în ce mai gălăgios de la ventilator. Am mai suflat prin fantele lui da' nici o diferență semnificativă.

Până azi, când a început să intre în thermal throttling, cu niște încetiniri absolut evidente.

O fi de la Windows 11?

Pun un Core Temp și descopăr că stau toate core-urile în idle în 80-90 grade, iar când deschid un browser fără nimic încărcat sar în 95 și începe throttling-ul. Na poftim.

L-am desfăcut și am găsit radiatorul minuscul aproape complet blocat de praf fin și ceva ce aduce a polen galben. FGM să mai stau cu geamul rabatat în spatele biroului (NUC-ul e fixat pe o placă VESA pe dosul monitorului). Și ventilatorul era destul de încărcat. Le-am curățat cu peria, altă viață.

Și dacă tot era cu șuruburile împrăștiate pe birou, am dat jos heatpipe-urile de pe procesor, ca să descopăr dedesupt o pastă coaptă și întărită, și două pastile de silicon-like la fel de deplorabile. Am curățat totul temeinic și am pus thermal pad-uri noi Gelid GP-Extreme și pastă AKASA silver că de-asta am avut. Pus totul la loc și uite ce fericit stă în 35 grade cu browserul mergând.

De bună amintire pentru schimbatul pastei la procesor o dată la câțiva ani.
 
  • Like
Reactions: Neo
De ceva vreme mi-e „desktop-ul” (Intel NUC generația a 8-a, Kaby Lake i5) din ce în ce mai gălăgios de la ventilator. Am mai suflat prin fantele lui da' nici o diferență semnificativă.

Până azi, când a început să intre în thermal throttling, cu niște încetiniri absolut evidente.

O fi de la Windows 11?

Pun un Core Temp și descopăr că stau toate core-urile în idle în 80-90 grade, iar când deschid un browser fără nimic încărcat sar în 95 și începe throttling-ul. Na poftim.

L-am desfăcut și am găsit radiatorul minuscul aproape complet blocat de praf fin și ceva ce aduce a polen galben. FGM să mai stau cu geamul rabatat în spatele biroului (NUC-ul e fixat pe o placă VESA pe dosul monitorului). Și ventilatorul era destul de încărcat. Le-am curățat cu peria, altă viață.

Și dacă tot era cu șuruburile împrăștiate pe birou, am dat jos heatpipe-urile de pe procesor, ca să descopăr dedesupt o pastă coaptă și întărită, și două pastile de silicon-like la fel de deplorabile. Am curățat totul temeinic și am pus thermal pad-uri noi Gelid GP-Extreme și pastă AKASA silver că de-asta am avut. Pus totul la loc și uite ce fericit stă în 35 grade cu browserul mergând.

De bună amintire pentru schimbatul pastei la procesor o dată la câțiva ani.
Recomand cu drag Thermalright TFX pentru aplicări la laptop-uri și NUCuri, drăcia este atât de vâscoasă încât trebuie să pui tubul în apă fiartă înainte de aplicare. Dar ține foarte bine și nu se răscoace, ceva gen 10 ani iirc este durata preconizată de viață.

Also - recomand cu drag un Noctua ca ventilator -> mai ales dacă-i din acela mic de 40mm. Sunt extrem de silențioase chiar și la 12v și mută cantități impresionante de aer pentru dimensiunile lor.

Asta dacă vrei să te nerd out maxim peste alți câțiva ani :biggrin:
 
Ah da că Macbook are lacrimi de unicorn între procesor și radiator, și nanofiltru pentru praf, sigur. Nu uita să recomanzi și Ford dacă tot ai adus vorba :biggrin:

Din păcate (sau fericire?) nu mai am destule procesoare de gresat cât să mai merite să iau paste și să le arunc după câțiva ani de îmbătrânire în tub. Folosesc aparent mai mult și mai frecvent adeziv pentru lipit telefoanele mobile la care le schimb acumulatorii :biggrin: Am avut noroc că am avut thermal pads Gelid, dar era foarte gros (2mm) față de cel original (1mm), și am tot presat la el până să ajungă să facă radiatorul contact și pe CPU.

NUC-ul are un ventilator centrifugal destul de mărișor ca diametru și foarte subțire.
 
Mi s-a stricat cooler-ul de la dosbox. Cu ocazia demontarii, am curatat si praful, inclusiv din sursa, si am reusit sa stric si ventilatorul ala! :facepalm:
Intru pe emag si gasesc 622 de modele de ventilatoare de 120mm. Toate cu telecomanda, 4pini, led, rgb pwm plm...

Imi trebuie un ventilator de 120mm cu 2 pini/fire si viteza reglabila dupa voltaj. Asta se monteaza in sursa. Probabil de 12V, dar nu stiu sigur, ca sursa scoate tensiunea dupa temperatura si n-am avut curaj s-o las sa fiarba ca sa vad cat scoate maxim. "La rece" scoate vreo 4.5V.
Mai imi trebuie un ventilator de 90mm (sau 92?) cu 3 fire si reglarea turatiei din buton si/sau cu propriul lui senzor de temperatura. Asta se monteaza in dosbox ca ventilator de procesor. Dosbox-ul nu stie PWM, turatie variabila si alte de-astea si nici nu vreau sa urle.

Evident, la nici unul din ele nu-mi trebuie led, sclipici si alte bazaconii. Carcasa e cat se poate de opaca.

Deci care-s ventilatoarele astea si unde le gasesc de cumparat?

PS: Sa fie cu rulmenti cu bile, ca trebuie sa ma tina cel putin inca 20 de ani!
 
Last edited:
Eu as folosi PAPST, sunt indestructibile. Daca nu-ti e prea urgent, cand ajung acasa (peste 2 saptamani aprox.) ma pot uita ce am prin magazie, in decursul anilor am adunat o gramada de chestii interesante.
 
Arctic Cooling P12 sunt ce trebuie dar sunt cu 3 fire, nu cu 2. Dar merg as low as 800 RPM din ce-mi aduc aminte - unde sunt inaudibile.
 
Eventual o sursa SH din donatii? E sursa ATX dimensiuni normale? Poate gasim si pe forum una. Caut si eu sa vad prin pod pe la ai mei. Nu mai stiu unde ar trebui sa ajunga caci in Bucu sau Ploiesti o pot livra chiar eu. Sau o fac bucati daca o mai gasesc sa scot ventilatorul.
Next option, adelaida.ro
 
Nu ai nevoie de un ventilator cu 2 pini, folosesc d-astia cu 3 pini in surse de vreo 15 ani de zile. Inca mai folosesc un Corsair 450W care a primit un ventilator Scythe acum vreun deceniu, nicio problema. Eu am scos efectiv conectorul ala 2 pin de pe PCB-ul sursei si am infipt conectorul cu 3 pin in pozitia corecta sa primeasca voltaj, cu pinul 3 ramas pe langa, ca sa zic asa. Sau mai bine, poti baga acel ultim pin in placa de baza si afla si cate RPM-uri are ventilatorul din sursa - la mine acel Scythe merge la ~330 rpm in idle si urca aproape de 800 rpm la un load serios.

Avand in vedere cerinta cu rulmentii, nu am recomandari, pentru mine zgomotul in plus nu merita nicidecum, indiferent de fiabilitate. Probabil cea mai buna idee - dar scumpa - ar fi ventilatoarele cu levitatie magnetica de la Corsair, cel mai mic zgomot posibil si fiabilitate maxima, banuiesc.
 
IMG_9462.jpeg
IMG_9461.jpeg
IMG_9463.jpeg


Well, PAPST e de 80, inaltime 32, garantat intre 6-15V, Sanyo Denki e de 80, parca nu e atat de racheta ca PAPST la 12V, dar nu l-am incercat la 6V, iar Scythe e de 120, 12V, silent.
De 92 am Sanyo Denki, dar nu te ajuta, ca sunt la 24V, iar PAPST de 120 am la 230V, rachete...
Daca vrei ceva din astea 3, cu cea mai mare placere.
 
Că tot vorbiți de ventilatoare, unul d'asta n-aveti prin cămările voastre?
IMG-20230607-WA0009.jpg
Îi trebuie lui cumnata-meu pentru un proiector.
 
Se poate monta un Scythe Ninja 3 aparut prin 2010 pe un sistem modern Socket 1700? Raspunsul este da, cu conditia sa ai o cutie suficient de mare/variata de suruburi. Dar oare este posibil sa faca fata unui Intel i5-12400f in mod complet pasiv, asa cum a mers si pe vechiul i5-4670k? Raspunsul este iarasi da, cu conditia sa nu te joci Prime95...

Deci pe scurt, primul upgrade dupa un deceniu, Intel i5 Gen12, 32gb ram, 2xSSD, 2xHDD, antica carcasa Antec, aproape la fel de antica sursa Corsair/Seasonic, placa video RTX 3060 va fi inlocuita cu RTX 4060 in curand (pentru consumul mai mic, nu pentru performanta). Cum spuneam si mai sus, Ninja 3 poate raci pasiv si acest procesor, echilibru termic dupa ~10 minute pe la 83-86 grade in Handbrake ~65w consum mediu. Prime95 mananca 90-95w deci probabil intra in throttling in cateva minute. Cyberpunk consum maxim 60w, media ~50w, Genshin Impact consum mediu sub 30w, Baldur's Gate 3 variatii mari dar in medie undeva intre primele doua jocuri mentionate anterior. Doar procesorul, evident. Iar temperaturile sunt sub 70 de grade in Cyberpunk si sub 60 de grade in celelalte doua jocuri.

P.S. Ignorati suruburile stranse partial in poza, le-am strans bine inainte de a monta placa de baza. Si am pus la loc radiatorul de pe VRM-uri.
 

Attachments

  • 2024 (4).jpg
    2024 (4).jpg
    81.9 KB · Views: 21
  • 2024 (3).jpg
    2024 (3).jpg
    122.6 KB · Views: 19
  • 2024 (2).jpg
    2024 (2).jpg
    117.9 KB · Views: 22
  • 2024 (1).jpg
    2024 (1).jpg
    102.3 KB · Views: 21
  • 2024 (5).jpg
    2024 (5).jpg
    97.1 KB · Views: 19
Back
Top