Sfaturi medicale

Aş dori, dacă se poate, să îmi recomande cineva un loc unde să fac nişte analize la (şi de) sânge ca lumea. Sunt foarte obosit de-o vreme şi aş vrea să văd dacă-i doar oboseală sau şi altceva. În special picioarele nu îmi sunt la capacitate 100%, simt nevoia să mi le "întind" când sunt în poziţie de repaos la fiecare 5-10 minute, şi am dureri vagi în gambe mai tot timpul. Oricum stau în poziţie culcat mă simt inconfortabil, de-aia şi dorm prost şi puţin, starea generală e de oboseală fizică... mă rog, ştiu că nu-s simptome specifice, de-aia şi cer un sfat: la ce medic să merg şi ce analize să fac. Preferabil zilele astea, cât mai am ceva bănuţi :smile:
 
Prima idee care îmi vine prin cap e Marius. Dacă a reparat analizorul după episodul cu înălbitorul e o idee bună pentru că poți să faci cam orice analiză posibilă tehnic cu aparatul din dotare și cu o oarecare încredere că nu primești rezultate random pentru că laboratorul făcea economie la reactivi.
 
Sunt in Cluj in vizita la niste fosti colegi.
Laboratorul este in Moreni, Dimbovita, si nu, nu-ti pot recolta probele in Bucuresti fiindca dureaza prea mult transportul pana acolo.

Te-ai gandit deja la ce analize vrei sa faci?
Intreb fiindca durerile vagi in gambe suna mai degraba a tromboza venoasa profunda, diagnosticabila prin ecografie doppler, nu prin analize de sange.
 
Scuzate-mi fie aerele de clinician, dar la tromboză venoasă profundă doare tăt timpul, nu simte nevoie la un anumit timp să şi le ridice. Da, poate fi o insuficienţă venoasă şi da, ar merge un doppler :smile:
 
Păi eu nu ştiu ce analize vreau să fac, so... caut un doctor care să-mi recomande un set de analize, atunci.
 
Se ia una bucata rana destul de profunda. S-a vindecat OK, acum am o "coaja" frumoasa, tare, uscata dar care nu vrea sa pice nici trasa cu patentul. Cam de trei saptamani ma streseaza. Stiam ca astea pica de la sine.

Sfaturi?

PS: Nu, nu vreau sa bage careva scalpelu' in spinarea mea. :biggrin:
 
Dacă are coajă înseamnă că nu s-a vindecat. Las-o în pace că va pica singură.
 
Se ia una bucata rana destul de profunda. S-a vindecat OK, acum am o "coaja" frumoasa, tare, uscata dar care nu vrea sa pice nici trasa cu patentul. Cam de trei saptamani ma streseaza. Stiam ca astea pica de la sine.

Sfaturi?

PS: Nu, nu vreau sa bage careva scalpelu' in spinarea mea. :biggrin:

Dacă a fost profundă, trebuie ceva timp să se vindece. N-ai fost să te coasă?

Da, tre` să aştepţi. Dacă te-ar fi cusut cineva puteai să te duci să-l tragi de urechi, aşa.. :biggrin:
 
Nu, n-am fost la coasa. :biggrin: A fost un fel de julitura, nu taietura. Practic mi-a disparut un volum echivalent cu juma' de lingurita de piele si tesut adipos de dedesubt iar sangerarea a fost minima. Ok, ii mai dau o sansa sa pice de la sine. :smile:
 
Hmz, dacă zona nu e bine vascularizată şi ai ţesut adipos în zonă, o să mai dureze :smile:
 
Acum ceva vreme m-am atins la mana de o piesa in miscare (o tija care se rotea) si mi-a facut o rana circulara de 1cm in diametru dar fara sa taie. Practic a luat prin frecare un strat foarte superficial de piele si a lasat o zona "iritata". Cu timpul s-a format crusta si a cazut "ajutata" dupa vreo 3 saptamani. Cicatricea a disparut dupa inca o luna cred.

Deci mai ai un pic de asteptat si o sa cada. La tine se pare ca e o cantitate de tesut de refacut, nu doar o rana superficiala. Doar nu vrei sa cada coaja dar tu sa ai in continuare o gaura acolo :smile:.
 
Durere in partea dorsala, spre noada, durere aproape continua dar se amelioreaza cand schimb pozitia. Uneori doare cand sunt intins, alteori cand stau in picioare, alteori pe scaun. Durerea se lasa pe picior, uneori pana la laba piciorului. Alteori ma doare cand calc in piciorul stang. Ma mai doare mai nou cand ma aplec, dar mai spre muschii din zona lombara si mai putin spre coloana.
Nu am ridicat nimic recent. Nu am facut nimic care sa ma duc cu gandul la efort. Dar in schimb problema a revenit acum, in trecut am mai avut probleme cand am ridicat diverse si in urma lor am avut dureri in cam aceeasi zona la efort pentru zile sau saptamani dupa care a trecut de la sine.
Stiu, sa ma duc la medic, stau cu trimiterea pentru reumatolog de o saptamana in dulap. Apoi cand ma va trimite la neurolog mai stau probabil inca pe atat. EMO :biggrin:
 
Sanatate zici? Nu inteleg de ce se mai numeste asa. Nu trece o saptamana fara sa aud de o cunostinta care are cancer sau accident cerebral... Suntem mai bolnavi decat credem.
 
Durere in partea dorsala, spre noada, durere aproape continua dar se amelioreaza cand schimb pozitia. Uneori doare cand sunt intins, alteori cand stau in picioare, alteori pe scaun. Durerea se lasa pe picior, uneori pana la laba piciorului. Alteori ma doare cand calc in piciorul stang. Ma mai doare mai nou cand ma aplec, dar mai spre muschii din zona lombara si mai putin spre coloana.
Nu am ridicat nimic recent. Nu am facut nimic care sa ma duc cu gandul la efort. Dar in schimb problema a revenit acum, in trecut am mai avut probleme cand am ridicat diverse si in urma lor am avut dureri in cam aceeasi zona la efort pentru zile sau saptamani dupa care a trecut de la sine.
Stiu, sa ma duc la medic, stau cu trimiterea pentru reumatolog de o saptamana in dulap. Apoi cand ma va trimite la neurolog mai stau probabil inca pe atat. EMO :biggrin:

Sună a hernie de disc, care este ceva destul de serios. Mergi urgent la medic, dacă poţi direct la neurolog şi treci pe la RMN în drum.
 
Back
Top