Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

@Cosmin, intelesei eu de Asus Xonar. Ma interesa daca ai luat ceva outside computer. Dar, acum ca ai zis, inseamna ca ai ramas la HI-Fi pe computer. :biggrin:
 
Si cand imi aduc aminte ca te jurai ca nu simti nicio diferenta la chinezismul ala de NAD C320BEE. :biggrin2:
Asta a fost in prima zi, cand am ajuns acasa pe la miezul noptii si am ascultat doar la volum mic; la asta se adauga si oboseala. A doua zi m-am pus pe auditii serioase, iar in week-end m-am lamurit pe deplin, it's a nice toy. :biggrin:
Ma interesa daca ai luat ceva outside computer. Dar, acum ca ai zis, inseamna ca ai ramas la HI-Fi pe computer. :biggrin:
Nu si nici nu cred ca voi lua vreodata, din doua motive. Primul tine de comoditatea de a avea ~9000 de track-uri in playlist, din toate genurile si pentru toate dispozitiile posibile. Al doilea tine de un test facut cu ceva timp in urma, cand din 5 CD Playere din clasa de pret Wharfedale / NAD nici unul nu a aratat nimic peste M-Audio Revo.
 
In sfarsit am reusit sa satisfac si eu piticul care cerea boxe Hi-Fi... :biggrin:
Sistemul audio, in alcatuirea actuala, este urmatorul: SB Live! 7.1 24-bit / Samsung DVD-HD860 + Luxman LV-90 + Monitor Audio BR5. La capitolul conectica PC-ul este legat printr-un cablu Cordial / Neutrik, intercoonect-urile din DVD si STB BoomTV sunt Proel, iar cablurile de boxe sunt Audiofile Sudura cable-urile lui Cosmin_C...
Boxele le-am cumparat de la cineva de pe hi-fi.ro, care aparent nu era satisfacut de faptul ca boxele sunt mici (nu impresioneaza deloc prin marime, vom vedea mai tarziu ce este cu adevarat impresionant la ele), la circa 75% din pretul d enou, boxele avand nici macar doua saptamani (nici rodajul nu este complet).
Amplificatorul a mai fost prezentat de hulubei, este acelasi exemplar, deci nu mai este nevoie sa spun prea multe despre el.
Principala temere a lui Cosmin a fost legata de faptul ca micutul Luxman ar putea sa nu faca fata boxelor, MA-urile fiind in teorie destul de greu de condus si solicitand destul de multa putere. Insa surpriza a fost una extrem de placuta in momentul in care am conectat totul si am dat drumul, boxele sunand chiar bine, cu un sunet ferm si foarte bine conturat. Se pare ca noua serie Bronze Reference este una mai usor de condus de amplificatoare, nemaisolicitand foarte multa putere din partea amplificatorului (lucru confirmat si de cei de la RealAcustic).
Ce pot spune este ca nu imi vine sa le mai opresc... ascult aproape aleatoriu ce am prin PC (99% MPC q10) si sunt impresionat de diferenta. Sunetul este mult mai bine conturat, instrumentele sunt separate foarte clar, basul nu mai este o bubuitura care face totul sa vibreze, ci este un sunet clar si distinct, se aude mult mai bine muzica "din spate" ca sa zic asa (backing vocals, instrumente de percutie / suflat, etc). Dupa primele 5 minute de ascultat, ne-am si amuzat, aveam senzatia ca exista chestii care vibreaza prin casa, ca se aud sunete ciudate de fara, insa totul era dat de noile sunete care ieseau din boxe, sunete care nu imi erau familiare.
Ceea ce este clar este ca un astfel de sistem favorizeaza anumite genuri de muzica... daca la muzica moderna diferenta nu este colosala, la jazz, muzica instrumentala (Paco de Lucia, Mike Oldfield, J.M. Jarre - ca sa dau doar cateva exemple) sunetul se aude total altfel, te face sa ramai in fotoliu si sa asculti pur si simplu cum te invaluie sunetul. Combinatiile mai simple, acustice, gen voce + pian, voce + chitara rece suna mai bine ca niciodata, suna natural.
Vaya con Dios de exemplu (formatie care are o instrumentatie complexa si oarecum atipica) capata o noua dimensiune pe aceste boxe, sunetul te invaluie si te implica efectiv in muzica, am incercat sa lucrez ieri la ceva ascultand VcD si nu am putut, fiindca stateam doar sa ascult muzica.
Am incercat si filme, atat DVD, cat si x264, care se aud clar mai bine, poate doar la exploziile si scenele de actiuni din filme gen Bad Boys 2 ar fi prin bine putin mai mult bas, insa nu este o lipsa majora...
Primul pas a fost facut, urmeaza pe viitor un M-Audio Revo 5.1 (cred ca Asus Xonar D2 ar fi un pic cam prea mult la momentul actual) si un NAD C325BEE, care vom imbunatati si mai mult sunetul. :wink:
As vrea sa-i multumesc lui Cosmin_C pentru tot ajutorul acordat, cu sfaturi, cu amplificatorul, cu cablurile, cu faptul ca mi-a explicat cate ceva despre Hi-Fi... vineri am stat cateva ore, ascultand muzica (cea adusa de Cosmin pentru teste, pe care am sesizat diferente uriase fata de ce stiam eu) si testand si cred ca am mai fi stat daca nu era 11 noaptea si trebuia sa tinem cont ca mai exista vecini, etc...
 
Am incercat si filme, atat DVD, cat si x264, care se aud clar mai bine, poate doar la exploziile si scenele de actiuni din filme gen Bad Boys 2 ar fi prin bine putin mai mult bas, insa nu este o lipsa majora...
Ma surprinde treaba asta, eu am bass arhi-suficient la filme, uneori chiar deranjant de mult. :eek:

Scoate doapele de pe gaura de bass-reflex spate la filme, eventual mai da putin bass din amplificator, si nu uita ca filmele se asculta la volum mare, altfel nu o sa ai acel punch atat de dorit. Poate sa fie si vreo setare aiurea prin driver, un crossover or something... de asemenea la softul de vazut filme, vezi cumva sa nu ai vreun dynamic compresion activat, cum era la DVD-Player, si seteaza ffdshow/ac3filter sa iti trimita semnal maxim pe canalele fata (la ffdshow trebuie bifat normalize, la ac3 trebuie de-bifat normalize, scos DRC si puse toate sliderele alea pe zero, valabil si pentru ac3 winamp plugin).

Oricum nu uita ca boxele sunt cinstite la bass, dau bum-bum doar atunci cand primesc semnal de acest gen... :wink:

P.S. Poate sa fie si de la Vista. Stiu ca pare stupid, dar am vazut atatea probleme ciudate, stupide, voodoo style la sistemul asta de operare incat nu ma mai mira nimic.
 
Cu un pic de bass in plus setat din amplificator si cu setarile date de tine pt player, e ceva mai bine.. foarte posibil sa simt lipsa bass-ului vechi de pe Genius-uri (cel bubuit, prelungit, vibrant), cu a carui lipsa nu m-am obisnuit inca... :wink:
Oricum, ceea ce conteaza este muzica, si aceasta se aude mai bine, mai clar, mai legata. Dream Theater - A Chande Of Seasons parca este altceva, prima muzica "mai suparata" unde chiar simt cu adevarat diferenta, in afara de S&M...
Cat despre Vista, nu stiu ce sa zic... pentru Multimedia mi se pare ceva mai OK decat XP-ul, am avut mult mai putine probleme de cand am facut trecerea.
 
Nici nu m-a prins bine microbul Hi-Fi, ca deja am inceput sa fac schimbari... :smile: Astfel, batranul Luxman a fost inlocuit de un NAD C325BEE, iar SB Live-ul de un M-Audio Revolution 5.1 (thx to hulubei). Si camera a suferit cateva schimbari, in sensul reasezarii mobilei (ceea ce a permis apropierea boxelor la ~2,5m una de cealalta, fata de circa 4-4,5m inainte, cu un efect pozitiv asupra sunetului, e mai strans, il "simti" mai bine daca stai intre boxe) si inlocuirii vechii mochete cu parchet (desi citisem ca ar fi un lucru bun pentr muzica, urechile mele de lemn nu au simtit absolut nimic in plus sau in minus :goofy:).
Schimbarea cea mai "dramatica" a fost data de noul amplificator, care contureaza mult mai bine sunetul, separarea pe plaje de frecvente fiind mult mai evidenta. Sunt parca mai multe sunete, muzica are acum si forta si feeling, te invaluie altfel cand esti amplasat in pozitia optima de ascultare. Si la filme am notat un plus, bass-ul fiind ceva mai prezent, mai puternic. In plus, am descoperit ca CD-urile suna ceva mai bine decat pe Luxman, probabil NAD-ul se intelege mai bine cu DVD-ul Samsung (don't ask me why).
Trecerea de la Live la Revo nu fost nici pe departe la fel de spectaculoasa ca in cazul amplificatorului. Cea mai notabila schimbare se simte la schimbarile bruste de volum, la notele si sunetele care ies brusc din linia melodica anterioara, care au mai multa forta, suna mult mai bine. In rest, not much felt... :smile: Poate doar faptul ca nivelul volumului este ceva mai mic decat la Live, trebuind sa tin amplif-ul ~50% pentru a avea acelasi volum care exista pe Live la ~33%, cu aceleasi setari de volum din Winamp si Windows.
Deocamdata ma calmez cu investitiile in asa ceva... :smile:
 
Îmi pare rău că sînt cinic, da' observaţi cum (aproape) orice discurs audiofil caracterizează experienţă în termeni (de cele mai multe ori) pur subiectivi?
 
Ca orice audiofil novice ma intreb cum as putea cuantifica performanta audio a sistemului calculator-amplificator-boxe-camera_de_auditie. Si tare greu imi vine.
Asa ca, momentan, ramine sa citesc si sa exprim cit mai multe pareri subiective. :biggrin:
 
[...] separarea pe plaje de frecvente fiind mult mai evidenta.
Si asta e un lucru bun?? Intreb fiindca aveam impresia ca linearitatea trebuie sa fie perfecta, nu cu "plaje de frecvente".
Ca orice audiofil novice ma intreb cum as putea cuantifica performanta audio a sistemului calculator-amplificator-boxe-camera_de_auditie. Si tare greu imi vine.
E simplu. Cu un microfon si un editor de sunet.
Canti o unda patratica, o inregistrezi simultan si apoi o examinezi la zoom mare. :biggrin:
 
Poate nu am folosit eu cel mai bun termen... :biggrin:
Ma refeream la faptul ca basul este bas, mediile sunt medii si inaltele sunt inalte, nu se mai amesteca frecventele...
 
E simplu. Cu un microfon si un editor de sunet.
Canti o unda patratica, o inregistrezi simultan si apoi o examinezi la zoom mare. :biggrin:
Si la ce distanta de boxe trebuie tinut microfonul?
Si merge microfonul de la casti?
Si rezultatul inregistrarii cu microfonul trebuie sa fie tot o unda patratica?
E posibil sa obtii acelasi lucru "cintat"?
Si cu acustica cum ramine?
 
Daca vreti sa discutati teoria chibritului sau cum se poate cuantifica "audiofilia" va rog frumos sa deschideti alt thread.

Multumesc. :wink:
 
OT: Cauta Cosmin_C un aparat ieftin ca sa masoare cu el SPL-ul. Am dat din intamplare peste scula asta. Pretul e fara TVA si au pe stoc. Mai masoara si altele...
 
Da, nu mai gaseam topicul ala. :smile: Nu-i chiar rau aparatul, uite aici ceva mai multe specificatii. Sau google. Oricum vad ca are +/- 4dB precizie. Nu prea se incadreaza...
 
Back
Top