Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Eu am reusit sa activez AptX si sa rebootez laptopul de work si am rupt usa. Vedem maine ce si cum. M-am prins si ca iPhone nu stie decat AAC iar castile nu stiu AAC. Cool.
 
Și cum verifici că e folosit AptX? Pentru că eu n-am găsit ever vreo metodă. Și de unde știi care din versiunile de AptX e folosită?
 
Oh well, pana acum doar am instalat un add-on la driverul de BT. Maine vad daca pot sa si aflu daca si cand foloseste aptX. Eventual un test audio cu si fara bifa pe Enabled.
 
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

Legat de buget, cred că 200 de euro e OK.

Probabil voi merge pe Sennheiser Momentum II.
 
Și cum verifici că e folosit AptX? Pentru că eu n-am găsit ever vreo metodă. Și de unde știi care din versiunile de AptX e folosită?
Gasisem ceva cum ca folosind Wireshark ai putea vedea pachetele ce trec prin BT si pe acolo si info asupra codecului folosit. La mine nu a prins niciun pachet. In schimb pot spune ca ori e placebo, ori sunetul, dupa ce am activat aptX, este mai detaliat, fara distorsiuni, nu mai este metalic si nu stiu daca pe medii si inalte chiar s-a extins mai bine, dar pe bass chiar s-a imbunatatit simtitor situatia. Ca idee, inainte, bass-ul pe castile de iPhone cu fir, era mai bun decat prin Sennheiser prin BT.
Ah, da, in timp ce ascult, inaltele sunt si ele mai ok. Ma declar multumit.

Ca si downside, la prima incercare, aveam ceva delay intre sunet si imagine incercand sa vad latenta, dar apoi a aparut si un soi de deconectare, reconectare pana in clipa in care am rebootat iar laptopul si acum nu mai am nici probleme de latenta. Implementarea BT mi se pare in continuare, chiar si la versiunea 4.x slaba.

Nota, castile pot aptX simplu, non HD, non LL.

Olivian, ieri cautand, am descoperit ca aceste casti (Momentum M2), nu stiu nici AAC si nici aptX HD. Daca poate aptX HD nu este o mare paguba, faptul ca nu au nici AAC, poate fi o problema, daca esti detinator de iPhone (cazul meu). Transferul se face utilizand un codec mai slab (SBC). Daca esti detinator de Android modern in schimb, sansele sunt destul de mari sa ai aptX pe telefon si atunci cel putin ai calitate superioara dar, atentie lossy. aptX HD abia este lossless.
 
  • Like
Reactions: Neo
Din cate am inteles Olivian le voia pentru laptop/birou! Pt. telefon sau allrounder exista dopuri f. bune, eu le am pe astea de vreo 3 ani si sunt extrem de incantat de ele, recomand +1! :smile: Mare atentie la ce comandati, ca sunt casti cu dedicatie atat pt android cat si pt iphon.
 
Da, sunt doar de birou, am purtat o vreme căști pe Bluetooth cu noise cancelling și, așa cum mi-a și zis cineva pe XF la vremea respectivă, există riscul de a face ceva accident. De obicei, când mă plimb prin oraș am bagaj la mine și căștile m-ar încurca. Prefer să citesc când mă deplasez.

La birou însă, ca muzică de fundal, sau ca metodă de a mai învăța câte-un cuvânt-două în limbi străine, e relaxant. De asemenea, și noise cancelling mă atrage, nu mă gândisem la asta când am întrebat, dar e o idee bună.
 
Olivian, vezi sugestiile mele mai sus de Sennheiser BT și dacă ai unde meri de le ascultă. Active noise cancelling este excelent. Evident nu ieși cu ele pe stradă și pe urechi.
 
Ei nu iesi?! Ba iesi, dar nu stai si cu ochii in telefon. Accepti ca esti surd si trebuie sa-ti folosesti celelalte simturi si sa fii mai atent :smile:
 
Active noise cancelling fix pentru asta a fost inventat, pentru a asculta in mediu cu mult zgomot de fond. Asta inseamna strada, nu birou, cel putin in vreo 99% din cazuri. Insa personal nu am fost convins de variantele BT de la Sennheiser (sau oricine altcineva), prefer varianta clasica pentru un sunet mai energic, mai dinamic, mai detaliat. Eventual combinat cu o jucarie d-aia BT de la Fiio, daca se doreste portabilitate, pentru ca problema nu e de la BT in sine ci de la calitatea amplificarii, banuiesc.
 
  • Like
Reactions: Neo
NC in:
- avion - senzational, socul este puternic cand dai castile jos in timpul zborului.
- tren cu geamuri inchise - exceptional, asemanator cu socul din avion, exceptie ca daca vrei sa dormi cu castile puse si fara sa asculti nimic, tot auzi in surdina, manelele de pe telefoanele altora.
- tren cu geamuri deschise - destul de nasol daca te lovesc undele de la vuietul geamurilor si le cam amplifica, suna asemanator cu deschisul geamului spate la unele masini la vitza.
- strada - deconectare destul de mare dar doar daca ai si volumul ridicat la ceea ce asculti - eu prefer sa ascult la volum aproape minim si asa aud totusi si cand se apropie o masina de mine, un grup mare de oameni, etc.
 
Active noise cancelling fix pentru asta a fost inventat, pentru a asculta in mediu cu mult zgomot de fond. Asta inseamna strada, nu birou, cel putin in vreo 99% din cazuri. Insa personal nu am fost convins de variantele BT de la Sennheiser (sau oricine altcineva), prefer varianta clasica pentru un sunet mai energic, mai dinamic, mai detaliat. Eventual combinat cu o jucarie d-aia BT de la Fiio, daca se doreste portabilitate, pentru ca problema nu e de la BT in sine ci de la calitatea amplificarii, banuiesc.
Fiio BTR3 any gud? Ceva mai bun în raza aia de preț?

Da, aifon d-ăla nou fără port de căști :frown:
 
BTR3 inca nu am vazut in Romania, dar din ce zice Darku e bun. Am incredere in parerea lui cand e vorba de casti si accesorii casti, la boxe mai putin. :biggrin:
Ceva mai bun? Pai nici nu cred ca mai exista asa ceva punct, adica cu acea putere de iesire, APTX-HD si la acel pret, de fapt la orice pret...
Darku e cel care scrie pe soundnews.ro
 
  • Like
Reactions: Neo
Măcar ar avea mai multe utilizări, gen când mai lucrez la laptop și vreau output prin amplificatorul de acasă, plus on the go (când are sens).

Văd că are mic function, oare o merge cu căști cu microfon?
 
Am comandat căștile recomandate de Cosmin_C. Erau 699 de lei în afara Black Friday, au scăzut la 629 de BF. La alte magazine au prețuri mai mari, deci și promoția de 699 e probabil reală.
Voi reveni cu feed-back după ce ascult mai mult timp la ele.

Vă mulțumesc de ajutor!
 
Back
Top