Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Exact si asa cum stii bine, mereu am fost fascinat de sunetul, ii ziceam eu electrizant, a la Yamaha. Iar receiverul, oricat de receiver, este totusi din alta clasa si fata de NAD. Evident, Wharfedale Diamond 9.3.
 
Am avut aseara ocazia de a ma juca pentru cca 2h cu un DAC Meridian Explorer al unui amic, testat comparativ cu NAD D1050. Pe boxe sunetul a fost foarte apropiat dpdv calitativ, cel mai probabil din cauza limitarilor impuse de boxe (again, Microlab :frown:). Pe casti insa diferenta a fost sesizabila, f mica pe AKG K403 si Sennheiser HD202 si ceva mai mare pe AKG K451, asta am avut disponibil sa testam. Per ansamblu mi-a placut Meridian, are un sunet placut, cald, insa nu prea reuseste sa te surprinda la schimbarile de ritm, nu da forta atacurilor; totusi, este o jucarie foarte buna pentru un audiofil ce sta mult pe laptop si nu vrea sa faca rabat de la calitate, in special daca foloseste niste casti de calitate.
Berea a mers bine cu testele, mi-a mai trecut supararea din cauza Chord-ului lui Cosmin. :goofy:
 
Exista religii si religii, audiofilia a devenit una din ele. Ce defineste o religie? Nu se bazeaza pe nimic rational, doar pe misticism nemasurabil si nedemostrabil. De ce nu exista si videofilie, stralucirea calda a pixelilor de vara se masoara prea usor? Ochiul e mult mai precis decat urechea si nu il poti pacali?
 
Eu ma intreb ce scop au posturile astea cu reflexii personale, fara legatura cu topicul. Nu ar fi mai util sa deschizi un blog? Ca aici clar nu ai adus niciodata vreo contributie...

Omul povesteste niste teste iar tu o dai in filozofie. :rolleyes:

Pe XF pare sa nu mai existe conceptul de trolling sau off-topic, oricine poate arunca cu cacat si totul ramane frumos si parfumat. :mda:
 
Cosmin, trolling-ul este o arta inteleasa de putini. :goofy:
L-as intreba pe Adrian de ce si-a luat atunci ceva Elac BS24x si nu cele mai ieftine pocnitori gen Monitor Audio MR1, inseamna ca si-a luat teapa maxima, dand 1000 EUR pe boxe care nu ii aduc nici un beneficiu la ureche in conditiile in care diferenta este misticism nemasurabil si nedemostrabil. L-as intreba daca foloseste placa de sunet onboard sau ceva gen Yamaha 724 si un amplificator SH de 300 de lei. Si sa nu uitam, mp3 la 128kbps FTW.
Dar de ce sa ne stresam, viata e frumoasa, a venit primavara, fiecare apreciaza muzica pe care o asculta pe sculele proprii... :smile:
 
Eu ma intreb ce scop au posturile astea cu reflexii personale, fara legatura cu topicul. Nu ar fi mai util sa deschizi un blog? Ca aici clar nu ai adus niciodata vreo contributie...

Omul povesteste niste teste iar tu o dai in filozofie. :rolleyes:

Pe XF pare sa nu mai existe conceptul de trolling sau off-topic, oricine poate arunca cu cacat si totul ramane frumos si parfumat. :mda:
Pentru ca testele de cape povesteste sunt la fel de precise si replicabile ca si mirosul parfumat de primavara pe care il simte. Diferenta intre "testele" audiofile si orice test stiintific este ca unul stiintific defineste ce se masoara, cum se masoara, se obtin valori si sunt replicabile, adica oricine va avea acelasi test setup va obtine aceleasi rezultate. Audiofilia e pe langa, asta e marele cacat de care pomenesti si atata timp cat povestile despre "surprinderea la schimbarile de ritm" si "forta atacurilor" sunt publicate aici si nu pe un blog raspunsurile "rahat monșer" vor fi tot aici si nu pe un blog.

Defineste te rog masurarea surprinderii si precizia masuratorii si ai scuzele mele. Altfel troll e orice "audiofil" care aiureaza despre surprinderi si atacuri si ... culmea, e surprins de reactii. Surpriza la reactia mea e audiofila sau nu?
 
Topicul asta prin definitie nu este unul stiintific, nu contine si nu a continut niciodata masuratori. De ce ar incepe sa contina acum, ce anume s-a schimbat in acesti ani de cand a fost deschis? Deci esti off-topic si cat timp nu este forumul tau sa interzici existenta acestui gen de subiect vei ramane un simplu troll inutil, care deja a primit mai multa atentie decat merita.

Iar diferentele dintre diverese scule audio pot fi masurate, spre marea ta surprindere. Dar nu asta e scopul acestui topic, lucru de care iti pot da seama daca citesti titlul...

Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Am bolduit fragmentul pe care nu l-ai vazut pana acum. You're welcome.
 
Cosmin, trolling-ul este o arta inteleasa de putini. :goofy:
L-as intreba pe Adrian de ce si-a luat atunci ceva Elac BS24x si nu cele mai ieftine pocnitori gen Monitor Audio MR1, inseamna ca si-a luat teapa maxima, dand 1000 EUR pe boxe care nu ii aduc nici un beneficiu la ureche in conditiile in care diferenta este misticism nemasurabil si nedemostrabil. L-as intreba daca foloseste placa de sunet onboard sau ceva gen Yamaha 724 si un amplificator SH de 300 de lei. Si sa nu uitam, mp3 la 128kbps FTW.
Pentru ca in teste ABX e o diferenta perceputa (adica nu masurata precis, doar perceputa) de calitate a sunetului; pe pocnitori nu se aud anumite frecvente (demonstrabil cu un microfon si un analizor) sau sunt distorsionate (la fel de masurabil); la fel si cu placa de sunet onboard si amplificatorul. Dar e o diferenta intre a compara sunetul original cu rezultatul inregistrat la finalul lantului placa de sunet ori DAC + amplificator + boxe si a delira liric despre chestii nemasurabile, subiective si personale. Pe cand posturi despre revelatii divine si icoana din bucatarie care plange cand e abur?

Topicul asta prin definitie nu este unul stiintific, nu contine si nu a continut niciodata masuratori. De ce ar incepe sa contina acum, ce anume s-a schimbat in acesti ani de cand a fost deschis? Deci esti off-topic si cat timp nu este forumul tau sa interzici existenta acestui gen de subiect vei ramane un simplu troll inutil, care deja a primit mai multa atentie decat merita.
Prin definitia cui, a ta personala? Permite-mi sa nu fiu de acord cu definitia ta.

Si atata timp cat pe topicul asta se bate campii pot sa o fac si eu la fel de bine. Pentru ca toleranta la prostie naste prostie, toleranta la misticism naste fanatism si toleranta la audiofilie naste definitii.
 
Deci nu este suficient un blind test A/B pentru a dovedi diferenta dintre 2 componente? Really? Pentru ca eu asa am procedat intotdeauna. Audiofilii aia de care mentionezi tu nu exista pe forumul XF.

Si atata timp cat pe topicul asta se bate campii pot sa o fac si eu la fel de bine.
Tu bati campii off-topic, asta e problema. Esti cumva proprietarul acestui forum sa interzici discutiile pe teme care nu-ti plac tie? Sau sa iti bati joc in felul asta de discutiile care nu-ti plac?
 
Cum e aia cu "combate ideea, nu ataca persoana"? Eu iti spun ca audiofilia din acest topic e un bullshit mistic si tu argumentezi ca eu sunt un troll. Da, perfect argument, m-ai convins.
 
Bun, eu astept sa vedem ce zice administratorul acestui forum; daca el considera ca este normal modul in care intelegi tu sa comentezi pe acest topic atunci consider discutia inchisa. Si probabil si topicul inchis, pentru ca nu vad cum s-ar mai putea posta opinii despre scule audio fara grafice cu masuratori. :rolleyes:

Nu pot sa combat ideea pentru ca sunt de acord, in principiu; combat persoana pentru ca tu esti cel care exagereaza ideea pana la absurd. Deci tu esti problema, nu ideea.
 
Adrian, oare asa ai fi sarit in sus si daca ziceam ca Dali Zensor 3 suna semnificativ mai bine decat Monitor Audio MR1? Sau ca un Naim Nait 5si suna mai bine decat un Yamaha AX-397? Really now, continua sa iti asculti boxele si bucura-te de ele, nu mai trolla inutil.
Altfel, daca as fi considerat ca merita efortul as fi reprodus cu Cosmin testele de NAD vs Chord cu un microfon si analizor, dar sincer nu merita. Cat timp cel care le utilizeaza este multumit si fericit cu ce are, nu cred ca este necesar ca altii sa incerce sa ii demonstreze ca e prost si tampit si nebun.
 
Am sarit in sus pe chestii gen "surpriza" si "forta atacului", nu pentru o afirmatie gen "X suna mai bine decat Y". Prima mi se pare o mare gogomanie, a doua mi se pare clara si adecvata. Lamureste ceva?
 
Sa intelegem ca atunci cand te uiti la meci / Formula 1 / ciclism preferi un comentariu plat, monoton si linistit, fara sa se intample deloc sa se entuziasmeze comentatorul, sa ridice vocea, sa se bucure sau sa sufere pentru ce se intampla, etc. Nevermind, ramai la muzica ta plata si neinteresanta, fara atacuri si surprize. Respect.
Da' tot nu imi dau seama ce inseamna sa sune mai bine, care este definitia stiintifica a "mai bine" cand vine vorba de muzica pe care o asculti? :smile:
 
Gentlemens.

Fiindcă s-a cerut o poziție de autoritate (hăhă pffff) și mi-ați întrerupt distracția morfolind popcorn, părerea mea este după cum urmează.

Adi are un punct valabil, și anume că știința nu lasă loc de interpretări și sentimente. Lucrurile sunt clare, măsurabile, analitice. Din acest punct de vedere, toată suflarea audiofilă trebuie să fi fumat ceva foarte mișto, fiindcă parametrii se măsoară cu instrumente de măsură, nu cu sufletul. Idem și băutorii de vin care cântă osanale hartistice buchetului primăvăratec și inspirație andaluză în loc să înghită și să se facă matol ca toată lumea.

Pe de altă parte, muzica nu e doar o avalanșă de unde și frecvențe, ci este și percepție, emoție, trăire. Astea sunt niște chestii pur subiective, care se încadrează în „experiențe personale”.

Propunerea mea este să spargem discuția în două: hifi rațional și hifi emoțional. Cu asta putem discuta atât despre calitatea spectrului și nivelul de zgomot măsurabil, cât și despre căldură, atac, scenă, etc. fără să ne călcăm pe bătături. Merge?
 
Eu sunt perfect de acord cu aceste argumente, din cauza asta vreau sa si sintetizez nitel, pe exemple.
1. Diferentele dintre amplificatoare pot fi masurate, cuantificate, asezate in grafice frumos colorate. Deci stiintific vorbind, exista diferenta intre ele.
2. Diferentele dintre DAC-uri (sau alte surse de semnal) pot fi masurate, cuantificate, asezate in grafice frumos colorate. Deci stiintific vorbind, exista diferenta intre ele.
3. Diferentele dintre un cablu de alimentare uns cu ulei de sarpe si acelasi cablu bine degresat nu sunt masurabile, cuantificabile. Deci stiintific vorbind, nu exista diferente.

In acest context, mi se pare cat se poate de normal, logic, stiintific sa existe oameni care sa auda diferente reale in cazurile 1 si 2, iar cei care spun ca nu-i asa nu au cum sa aiba dreptate pentru ca ar contrazice logica elementara. Atunci cand cineva afirma ca toate suna la fel, mergand pe argumente gen "audiofilia este o prostie" sau "toate au piese de cativa zeci de dolari in ele" apoi mi se pare cat se poate de normal sa-l contrazic. In principiu sunt de acord, audiofilia chiar este o prostie, dar a auzi diferente (si a trece un blind test) intre scule audio care se masoara diferit nu este audiofile, este doar o ureche buna si nimic mai mult.

Acum daca cineva o sa povesteasca despre uleiul de sarpe pe care tocmai l-a cumparat o sa fiu la fel de troll ca Adi. Dar DAC-urile si amplificatoarele NU sunt ulei de sapre, sunt stiinta. :wink:

Oricum eu nu voi mai posta pe aici rezultatul diferitelor teste "audiofile" pentru ca nu mai vreau flame inutil; forumul XF a devenit cunoscut in ultimii ani ca fiind o sursa importanta de trolling si mistocareala si nu as vrea sa-l stric tocmai eu postand ceva continut care nu intra in aceste categorii. :biggrin:
 
Poate e legendă urbană, poate e pe bune. Se zice că, la capătul liniei de asamblare la Porsche, e un nene cu un baros. Până la el s-au făcut toate testele posibile de performanță și funcționare impecabilă, măsurate științific. Dar nenea ăsta are un rol aparte - el controlează sunetul scos de țeava de eșapament, care dă senzația aia unică de „sunt într-un Porsche”. Și, chiar dacă toată mecanica iese pe aceeași linie de asamblare, în aceiași parametri, cu aceleași rezultate pe un spectrometru audio măsurate la „before” și „after”, se pare că nenea ăsta cu barosul este în continuare ținut într-un job ca să ia barosul și să tragă câte una la toba de eșapament, unde și cât știe el de tare, pentru ca sunetul să fie cel corect.

Acuma, io nu pot să știu cât de mult e bullshit aici și cât e realitate. Nici cu Porsche nu m-am dat, nici ureche audiofilă n-am. Da' dacă povestea e pe bune, poate că există ceva acolo, ceva care io nu-l percep sau înțeleg, și de fapt aplic procustianic limitarea mea la un fenomen real. Poate că există și un big spaghetti monster in the sky, și n-ar trebui să îi condamn pe cei care cred cu tărie în prietenul lor imaginar. Sunt convins că am dificultăți în a înțelege teoria șirurilor și de ce există maxim 10 dimensiuni, deși matematica le explică incontestabil. La urma urmei, cine sunt eu să mă dau etalon față de alții?

Așa că ar fi păcat să te abții de acum înainte de a spune povești cu tâlc, care să ne inspire și să ne arate limitările, doar fiindcă unii preferă să pună osciloscopul deasupra urechilor. Este loc pentru toți, doar că pe topicuri separate. Și cui nu-i place audiofilia ca emoție să nu intre pe topic, că doar nici ateii nu se duc la biserică pentru ca să-i spurce pe credincioși.
 
In acest context, mi se pare cat se poate de normal, logic, stiintific sa existe oameni care sa auda diferente reale in cazurile 1 si 2, iar cei care spun ca nu-i asa nu au cum sa aiba dreptate pentru ca ar contrazice logica elementara. Atunci cand cineva afirma ca toate suna la fel, mergand pe argumente gen "audiofilia este o prostie" sau "toate au piese de cativa zeci de dolari in ele" apoi mi se pare cat se poate de normal sa-l contrazic.
Si mie mi se pare logic si perfect normal sa existe diferente intre DAC-uri, amplificatoare, boxe. Nu intre cabluri, poate doar intre o pereche de sarme UTP Cat 5 pe post de legaturi intre amplif si boxe. Si dupa cum dreamer spunea in mod foarte logic daca nu as fi crezut ca sunt diferente nu dadeam un purcoi de bani pe FS 247 si BS 247 si nu as fi apreciat sculele exceptionale pe care am facut auditiile cand le-am luat. Da, e stiinta si logica la mijloc.

Povestea cu componentele din DAC-uri e in felul urmator: costul lor de fabricatie e derizoriu, zeci de dolari cel mult; componentele sunt commodity, "fabricantul" DAC-ului cel mult customizeaza circuitele, le comanda la o fabrica ce face asamblarea si testarea si eventual comanda unei companii de software driveri (daca e cazul) si pachetul software.
Pretul de magazin creste exponential cu calitatea, de la un moment incolo (nu am o limita anume in minte) e de-a dreptul paralel cu realitatea sau e adresat cuiva care in casa de 40 de milioane de dolari (a la Bill Gates) poate sa puna si un DAC de 1000, ca daca ia unul de 400 la sfarsitul zilei nu se vede diferenta. Nu cred ca e cazul membrilor forumului, cand o sa fie o sa adaptam. Asta inseamna ca desi pot fi diferente de calitate intre un DAC de 200$ si unul de $2000 in mod practic e putin probabil ca omul de rand, chiar cu ureche buna, sa le auda si in mod practic chiar daca le aude nu justifica pretul de 10 ori mai mare la un cost cu 20-50% mai mare. Am zis omul de rand, nu Bill Gates.

Acestea fiind spuse audiofilia nu e deloc o prostie atata timp cat e pasiunea pentru muzica si sunet de calitate. Mi se pare normala orice discutie gen "amplificatorul X se aude mai bine decat Y si decat orice receiver mediu" sau "castile X se aud mult mai bine decat castile Y", chiar si detalii relativ obiective gen "castile X au un bas pronuntat, dar deficit la inalte si pe nivel mai ridicat mediile incep sa distorsioneze"; e perfect. In schimb uleiul de sarpe pentru mine e in aceeasi categorie cu exprimarile pompoase, pretentioase si aleatoare de care am mai pomenit mai sus, gen "puterea atacului" si "surprinderea la schimbarea de ritm"; pentru omul de rand "puterea atacului" se poate referi la sport sau conflicte militare si surprinderea e o reactie la neatentie, in nici un caz nu au valente audiofile. Sa nu bagam in aceeasi oala HiFi si vorbitul pe nas.
 
Back
Top