Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Neahhh, nu va avea aceeasi soarta, ca suna foarte misto el asa, doar ca Chord-ul ala efectiv face muzica sa sune altfel decat crezi ca ar putea suna. Probabil pe un sistem mai normal nu ar fi asa diferenta, insa 210 CE-urile lui Cosmin par a avea nevoie de mai multa putere si de mult mai mult detaliu decat ofera un DAC la 500 de Euro.
 
Corect, calitatea sunetului se masoara in Euro, e un soi de medie ponderata a distorsiunilor, interferentelor intre canale si a zgomotului imbunatatita cu pareri obiective formate prin ascultare de o inteligenta artificiala bazata pe bullshit sensors.

Piesele din cutie tot 25$ costa, dar eticheta e atat de convingatoare ca mai, mai ca ai da 800 de euro. La doar 500 nu se aude suficient de rotund.
 
Eu am ascultat multe DAC-uri in zona asta de bani, pana in 500 euro si nu pot spune ca exista vreunul care sa sune clar mai bine ca NAD, toate sunt in aceeasi zona, cu diferente mici de sunet intre ele. Totusi Chord QuteHD costa ~5200 RON (vs ~2000 RON) iar diferenta asta de bani se duce si in altceva decat cutia frumoasa pe care o are Chord. :smile: Plus ca DAC-ul meu e printre cele mai bune modele la banii sai, adica am auzit si un DAC chiar putin mai scump decat QuteHD care nu suna semnificativ mai bine ca NAD D 1050 - nu-i voi da numele aici pentru ca nu are rost, poate totusi era un matching prost pe acel sistem... desi la DAC-uri parca nu conteaza asa mult acest aspect numit matching.
 
Adrian, fiecare are dreptul la parerea lui, insa o parere nedocumentata cred ca nu are aceeasi putere fata de una bine documentata, bazata pe teste si alte cele. Cand auzi o diferenta clara de sunet si stii ca la pretul sculei mai ieftine mai bine nu prea se poate atunci iti dai seama ca diferenta in bine ti-o aduce investitia suplimentara pe care o faci pentru a lua scula mai buna. De data asta nu e cu ulei de sarpe, insa again, fiecare poate sa fie fan Genius 5.1 si sa fie extaziat de ele si sa nu-l intereseze altceva mai bun.
 
Daca ceea ce spui este adevarat (diferente sesizabile), inseamna ca DAC-ul lui Cosmin e ok iar tu ai luat o tzeapa de 2000 ron. Vorba lui Adrian: piesele tot cateva zeci de euro costa, restul e marketing.
 
Mult bla-bla, putine auditii. :rolleyes: Eu am ascultat multe DAC-uri in zona aia de pret si suna de cat costa, la fel ca Arcam si alte scule plasate in zona 500 euro. Probabil toate sunt tepe...

Deci unul care a recunoscut si in alte ocazii ca-i semi-surd (prin remarcile facute despre amplificatoare, boxe, orice scula audio) si altul care asculta la osciloscop. Multumesc amandorura pentru pareri, o sa tin cont de ele. :biggrin:
 
Deci unul care a recunoscut si in alte ocazii ca-i semi-surd (prin remarcile facute despre amplificatoare, boxe, orice scula audio) si altul care asculta la osciloscop.
Sarafoleanu a zis ca nu sunt surd, am auz impecabil conform masuratorilor lui. La fel au zis (si mi-au dat si in scris asta) si la centrul de medicina aeronautica, iar astia in general stiu ce zic.

Detectez onorabil o calitate buna a sunetului, cam pana la Elac 24x, mai sus am ascultat si nu mai sesizez diferente. Dar Chord tot piese de pana in 50$ are in cutie, restul e audiofilie. Ceea ce e ok atata timp cat nu da pe-afara.
 
Eu am mai zis s-o punem de-un biznis daca piesele e asa de ieftine si pe-urma bagam niste review-uri de senzatie si vindem scule cu cost de 50$ la pret de 1000$. Hai. :goofy:
 
Cred ca este mult mai ieftin Chord, la piese, decat NAD. Cum ar putea sa arate altfel cand are un FPGA care face absolut totul cu o pastila de 2x2 cm. Nu mai spun de un Burson, care-i si binisor mai ieftin decat Chord QuteHD desi e construit cu componente discrete... daca-mi alegeam DAC-ul dupa greutate si numarul de piese clar nu mi-as fi luat niciodata Chord. :biggrin:

Chord QuteHD
Burson DA-160
 
Din ce am vazut eu, Chord este dovada de pure sound. Fara modificari prea mari a sunetului analog de la iesire datorita modificarilor aduse cu ajutorul miilor de componente discrete de toate marimile si culorile.
 
Eu am mai zis s-o punem de-un biznis daca piesele e asa de ieftine si pe-urma bagam niste review-uri de senzatie si vindem scule cu cost de 50$ la pret de 1000$. Hai. :goofy:

Stai linistit ca zeci (pe care ii cunosc eu) au dat faliment incercand asta. Hai sa facem chiloti de bumbac si sa-i luam painea lu' Botezatu'. Ce zici? Merge? Nu. Hai sa facem genti de dama si sa-i luam painea lu' Vuitton. Avem sanse? Nu. Obrazul subtire (cu bani in buzunar) e interesat de ce scrie pe cutie, nu de continut.

LE: si daca ai avea rabdare sa ridici schemele de la un DAC de 10.000 EUR vei constata ca e FIX schema de aplicatie data in catalog de producatorul DAC-ului. Inclusiv greselile de tipar. :dracu:
 
Pai da, cred ca dreamer se referea la cladirea unui nume care-ti permite sa vinzi asemenea obiecte...

Cum spuneam si mai devreme, eu am auzit un DAC de vreo 6000 RON care suna comparabil cu unul de 2000 RON. Dar are o cutie superba si un nume greu un spate. Totusi vreau sa fiu optimist si sa cred ca nu era el de vina, ci restul sistemului... desi restul sistemului a sunat mult mai bine cu alt DAC, mai ieftin, de la alta firma. :smile:

Un pret mai mare nu este in niciun caz o garantie ca sunetul va fi mai bun, sper ca macar aici putem fi toti de acord.
 
De acord. Si asa incepe again and again and again cealalta discutie: vrei sa se auda cat mai placut la ureche sau sa se auda corect (dar parca "ii lipseste ceva")? Vezi de ex. eternul subiect lampi vs. tranzistori.
 
Si nici unul din ele nu-i raspusul 100% corect, singurul sunet corect este cel care place celui care a scos banul. :wink:
 
Am trecut de la NAD C-320BEE (da, vestitul!) la Yamaha RX-V2700. Fara niciun test anume, doar dat drumul la muzica banala si facut de lucru prin casa si am sesizat ca imi place mai mult sunetul sau. Sau poate doar nu m-am impacat niciodata cu sunetul NAD. Am renuntat apoi la Xonar D2 si am trecut la utilizarea DAC-ului intern Yamaha. Am sesizat ca am scapat de parazitii care ma enervau din Xonar (cred ca aceeasi problema ce o avea si dreamer). In rest nu am sesizat diferente. Again, nu am facut niciun test practic. Sau mai bine zis, am facut test blind. Poate voi face intr-o un test sa vad cu adevarat daca mai merita sa pastrez Xonarul sau nu. Cred ca in final asta conteaza cel mai mult iar Cosmin_C va poate povesti si el ceva asemanator. Cu Yamaha abia astept sa pun muzica.
 
Boxele sunt tot Wharfedale Diamond 9.3 banuiesc. Nu pot sa spun ca ma mira asa tare, atat boxele cat si amplificatorul au un caracter dark, nu sunt un matching asa bun. Stiu, suna paradoxal, pentru ca am avut aceasta combinatie ani de zile :smile: dar pe atunci preferam un sunet mai dark, in plus camera mea accentua destul de mult inaltele, problema rezolvata partial in ultimii ani prin adaugarea de bureti pe ici-colo. Cu Yamaha ar trebui sa ai un sunet mai echilibrat, iar DAC-ul este foarte posibil sa fie decent deoarece ala nu este un receiver entry-level, iar Xonar este totusi entry-level in hi-fi, nu se termina lumea cu placa asta, doar incepe. :smile:
 
Back
Top