Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Placa de sunet dude. MB + video au fost schimbate acum cca 1 an, problema a persistat. Ciudat e ca pe alt sistem placa de sunet nu a mai facut probleme, insa aici cand am schimbat tot nu a avut efect.
Oricum, circula prin targ un zvon ca as primi niste fonduri cadou pentru DAC... :smile: Dar as vrea totusi sa ma asigur ca vor fi bine cheltuite.
Btw, CPU este Intel, am tradat. :frown:

Pai stai putin, daca functioneaza cum trebuie pe alt sistem inseamna ca problema este la tine, nu in alta parte.

Ma rog, daca tu vrei upgrade la sunet... :tongue:

Bun cu Intel, tot n-ai dat si tu o configuratie completa sa ne dam cu parerea de la ce ar putea fi. Unde-s threadurile alea din vechime unde daca nu dadeai toate detaliile erai luat la fugareli? :goofy: :biggrin:
 
Unde-s threadurile alea din vechime unde daca nu dadeai toate detaliile erai luat la fugareli? :goofy: :biggrin:
Au plecat in Coreea de Nord in vizita la Kim Jong-un :smile: .
Kim-Jong-Un.jpg
 
Well, piticii vor fi trimisi la culcare prin achizitionarea unui DAC dedicat. In prima faza va conlucra cu Microlab Solo 7C, ulterior cu Yamaha AX-497 + Elac FS 127. Cablurile sunt irelevante, pls no trolling. :smile:
Placa de sunet in cauza va fi re-testata in alt sistem si in caz ca este in regula va fi scoasa la vanzare. Problem solved. :goofy:
 
Daca discutati despre: cabluri USB, cabluri SPDIF sau cablurile dintre pickup si pre-ul RIAA, astea chiar conteaza.

Apropo: cati haudiofili "vinilisti" au posibilitatea sa regleze capacitatea de intrare a pre-urilor de doza? Cati o fac? O fac dupa ureche sau pe aparate? Uite doua raspunsuri in frecventa, cel albastru fiind obtinut cu o capacitate de 100pF suplimentara (de ex. 50cm de cablu in plus) pe acelasi etaj de intrare. Or fi deferente? :smile: Care raspuns credeti ca va fi pe placul haudiofilului? Pai cel albastru, logic, ca "are inalte mai fine" si gadila urechea mai placut.

Simularea e facuta pt. o doza JVC Z-1S (480 ohm + 320mH).
 

Attachments

  • MM cartridge.gif
    MM cartridge.gif
    14.1 KB · Views: 31
Apropo de cabluri, sunt inca o gramada de oameni care au impresia ca nu-i nicio problema sa foloseasca orice interconect pe post de SPDIF, desi pentru transmisia digitala se foloseste cablu de 75 ohmi iar interconectul analogic... asa ca ce zici tu acolo deja e fantasy. :biggrin:

Pai cel albastru, logic, ca "are inalte mai fine" si gadila urechea mai placut.
Nu cred, sistemele audiofile suna de obicei bine balansat, nu am auzit sisteme cu pretentii la care sa "urle" inaltele. Asta se intampla de obicei la sisteme entry-level, cand urechea este inca usor de impresionat. Posesorii de vinil sunt din doua clase, cei audiofili care vor prefera sunetul corect (ba de multe ori prea retras/calm pentru gusturile mele) si hipsterii care si-au luat vinil ca-i cul, sa puna ifonul langa el si sa posteze rezultatul pe instagram - astia probabil vor prefera graficul albastru. :smile:
 
Q, tie iti place mai mult sa faci teste decat sa asculti muzica bag seama. :goofy: Recunosca ca nu inteleg foarte bine ce simulezi tu pe acolo cu testele alea, dar ma bucur ca n-am pick-up. Inca.
 
Ceva impresii despre DAC? Pentru ca pana la urma, initial, topicul asta era pentru impartasit impresii despre scule audio hi-fi folosite pe PC...
 
Inteleg ca s-a cumparat DAC-ul? Ce model? Ce tare ar fi daca s-ar auzi si prin DAC cand misca ferestrele pe ecran. :haha:
 
Mie mi-a spus cate ceva, dar speram sa scrie si pe topic. :smile: Alegerea finala a fost NAD D 1050 USB DAC si deocamdata canta tot pe Microlabele alea obosite, dar am promisiuni ca marti o sa-l aud si la mine. :biggrin: Probabil atunci or sa apara si mai multe impresii, cel putin din partea mea...
 
Well, DAC-ul este cel mentionat si de Cosmin, l-am luat marti seara.
Instalat, conectat PC (prin cablu USB de la o imprimanta Canon :frown: ) si PS3 (optic) la el, conectat mai departe la janghinele alea de Microlab, dat drumul la toate cele, configurat Asio4all pentru output bit perfect, selectat Chesky music, dat play si... a naibii treaba daca nu suna sesizabil mai bine pe Microlab. Atat de sesizabil incat a auzit si sotia diferenta. :goofy: Am stat si am trecut prin aproape toata muzica lossless pe care o stiam bine ca sunet si mai peste tot am simtit o schimbare in bine. Sa vad cand imi fac curaj sa instalez pentru cateva ore Elac-urile pentru un test. :smile:
Am probat si pe casti, avand pre-amp dedicat, aici diferenta a fost foarte foarte mica, cel mai probabil fiindca am niste AKG-uri entry level doar, nimic fancy.
Per ansamblu sunt foarte multumit de achizitie, suna foarte bine, sunt foarte curios de testele pe care le vom face la Cosmin pe un sistem de boxe serioase.
 
Ai si telecomanda la el? Sa dau un ochi pe net dupa un j-test. Sa vedem cat de asincron e USB-ul ala... :goofy:
 
N-are telecomanda si nici bluetooth, ceva lipsuri dpdv functionalitate. Dar am telecomanda la boxe, asa ca ma descurc. :smile:
 
Vezi ca ai codurile pt. telecomanda la producator. Desi nu stiu ce ar fi interesant de telecomandat in afara de ON/OFF. :smile:
 
Pe acelasi calapod/cutie exista si doua amplificatore de 30/50W care au telecomanda, una micuta dar clar mai utila decat in cazul unui simplu DAC.
 
Legat de ce a scris Cosmin mai sus, pot confirma ca am ascultat pentru cca 15 min NAD D3020, modelul mai "slab" dintre cele doua. Am ramas cu o parere foarte foarte buna, sunet plin, placut, suficienta putere pentru 2 floorstand-uri Monitor Audio (MR6 daca retin bine). Am testat si Bluetooth, insa mai existau oaresce intreruperi, care tind sa cred ca erau de la telefon (patesc si la handsfree asa ceva ocazional). Per ansamblu, pentru un incepator in Hi-Fi pe computer pare o scula excelenta, combini DAC cu multiple intrari cu un amplificator de o putere cat se poate de decenta intr-o singura chestie care suna bine de tot. Personal as fi fost tentat de fratiorul mai mare (D7050), insa nu se aduce la noi din lipsa de cerere si ar fi fost si dublu ca pret, n-as fi acoperit diferenta din vanzarea amplificatorului existent.
 
Bun, deci a venit DAC-ul NAD pe la mine la auditii audiofile. :smile:

In primul rand da, merge pe el telecomanda de la amplificatorul meu NAD, desi el nu vine cu telecomanda in pachet. Am aflat asta the hard way, cand incercam sa schimb A/B intre DAC-uri sa le compar si ma trezeam cu DAC-ul NAD ca trecea pe o alta intrare si nu mai auzeam nimic din el... in rest, sunet foarte corect si cinstit pentru banii sai, insa sistemul meu poate beneficia de un DAC mai bun, pana si pentru dreamer diferenta a fost clara, evidenta, se pare. Acest test mi-a adus aminte de comparatia facuta acum ceva timp cu vechiul meu DAC Arcam, unde tot asa diferentele erau suficient de clare pentru a face un test mai lung de cateva minute complet inutil.

Si da, merge asincron pe USB. :smile: Adica are un display pe care raporteaza la ce bitrate vine melodia si pe playerul meu setat pe wasapi aceasta valoare se schimba in functie de melodie. Am gasit totusi si o limitare, nu suporta 88.2 khz asa ca singurul meu album la calitatea asta (clasica, Stravinsky, Firebird Suite & stuff) a cantat la 96khz. Bine totusi ca a cantat, ca am avut odata un DAC (nu mai stiu modelul) la care nu se auzea nimic daca sunetul nu era intr-un format suportat...

Acum mai ramane sa vin cu Chord cand s-o instala sistemul cu Elac FS 127 sa vedem daca si pe un sistem mai putin scump vor exista aceleasi diferente maricele intre DAC-uri. Deja pot paria (sume deloc mici de bani :biggrin: ) ca diferentele vor fi mult mai mici, posibil chiar neglijabile...
 
'Ti-ar Chordu' de ras, nici nu am mai bagat NAD-ul inapoi in sistem aseara, l-am lasat in cutie pana uit de diferenta de sunet. :goofy:
 
Back
Top