Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Yes it is. Incercat si cu alt interconnect mai scurt (2m), acelasi rezultat.
Btw, pe interconnect-ul ala indicat de Cosmin sunt niste sageti, indica sensul de curgere al electronilor prin sarme? :smile:
 
Btw, pe interconnect-ul ala indicat de Cosmin sunt niste sageti, indica sensul de curgere al electronilor prin sarme? :smile:
Este directia in care-i tras cuprul in fire. Nu glumesc, asa zice producatorul. :smile:
Pe mine ma doare undeva de tot bullshitul ala scris de absolut toti producatorii de cabluri, eu il iau si-l ascult. Audioquest mi-a placut tot ce am auzit. Si apropo, la ala cu jack nu exista sageti deci poti sta linistit. :biggrin:

P.S. M-am uitat acum dupa sageti la cablul meu si bineinteles ca-i pus invers. :goofy:
 
Ne departam un pic de Hi-Fi, dar trebuie sa mentionez ca am facut toate cele mentionate mai sus de Neo. Si tot fara succes, tot am interferente de ex cand fac scroll de pe mouse se aude un usor parait in boxe la volum mare. Deci ceva trebuie schimbat...
Ref Audioquest, e si ala o varianta, doar ca 675 de lei un stick USB e cam ciudat, cu STU primeam macar o cutie mai mare si mai frumoasa. :smile: Iar interconnect jack-RCA am un Cordial de 5m care este chiar decent, isi face treaba bine deocamdata.

Dude, deci clar ceva trebuie schimbat daca iti paraie la mouse scroll :smile: Ai ceva HUBuri USB powered infipte in sistem? Daca da, au curent curat? (gen prize cu impamantare la alimentatoare, cablurile cu miez de ferita pe ele, etc?)

Eu as zice sa nu renunti la D2, este o placa excelenta imho, am trecut la D2x pentru ca Rampage IV Extreme nu are sloturi PCI, altfel... :smile: Mai fa ceva debugging, incearca cu alte componente, intai scos toate cablurile din PC si ramas doar pe audio si vezi de acolo, scoti unitati optice, placi, pe rand pana nu mai face figuri. Foarte ciudata problema.
 
Dude, am mai bibilit prin weekend. No luck. Aceleasi simptome, zgomot de fond clar sesizabil la volum mai mare si paraituri in momentul in care misc ceva pe ecran - daca dau doar de mouse nu se aude nimic, insa daca iau o fereastra si o misc cu mouseul pe ecran face ca toate cele, deci cred ca e ceva si cu placa video. La fel, scroll in gol nu face nimic, scroll in Chrome paraie. Interesant e ca placa de sunet pusa in alt sistem nu mai face asa, insa la mine cand am schimbat sistemul nu a avut rezultat. Hub-uri USB nu am, curentul e destul de curat, problema oricum s-a manifestat si in apt vechi si in cel unde stau acum. Sper doar sa nu fie defecta placa in sine... :frown:
Cablul ala de 5m nu stiu daca e balanced (Quark, my bad, retinusem ca scrie ceva de genul asta pe el), insa nu cred ca e de acolo, l-am conectat la laptop si nu mai aveam probleme de genul asta.
Deci e cam voodoo, de aici dorinta mea de a trece pe un DAC extern, ca altfel nu am nimic de reprosat D2-ului asta. Mai iau in calcul si alternativa unui Essence STX intern, inca sunt in dilema daca merita diferenta daca as gasi un STU pentru faptul ca as fi scutit de batai de cap cu interferente. Audioquest Dragonfly v1.2 e si el interesant, mai ales de luat din SUA, diferenta de pret e consistenta. Ca sa nu mai zic ca pe Amazon US cablul Audioquest Evergreen e la juma' de pret fata de EUropa.
Ma ajuta si pe mine un moderator sa mute discutia asta la probleme inezplicabile? Multumesc. :smile:
 
Am patit si eu ca la mouse scroll sa se auda intrerupt, mai ales cand foloseam in browser. Pana la urma a fost de vine placa video pe PCI Express. Placa video a mers bine intr-un alt sistem, iar sistemul cu probleme a primit o alta placa video, cu care a mers bine si el de data asta. Pur si simplu placa video si sistemul ala nu au vrut sa functioneze impreuna.
 
Dude, am mai bibilit prin weekend. No luck. Aceleasi simptome, zgomot de fond clar sesizabil la volum mai mare si paraituri in momentul in care misc ceva pe ecran - daca dau doar de mouse nu se aude nimic, insa daca iau o fereastra si o misc cu mouseul pe ecran face ca toate cele, deci cred ca e ceva si cu placa video. La fel, scroll in gol nu face nimic, scroll in Chrome paraie. Interesant e ca placa de sunet pusa in alt sistem nu mai face asa, insa la mine cand am schimbat sistemul nu a avut rezultat. Hub-uri USB nu am, curentul e destul de curat, problema oricum s-a manifestat si in apt vechi si in cel unde stau acum. Sper doar sa nu fie defecta placa in sine... :frown:
Cablul ala de 5m nu stiu daca e balanced (Quark, my bad, retinusem ca scrie ceva de genul asta pe el), insa nu cred ca e de acolo, l-am conectat la laptop si nu mai aveam probleme de genul asta.
Deci e cam voodoo, de aici dorinta mea de a trece pe un DAC extern, ca altfel nu am nimic de reprosat D2-ului asta. Mai iau in calcul si alternativa unui Essence STX intern, inca sunt in dilema daca merita diferenta daca as gasi un STU pentru faptul ca as fi scutit de batai de cap cu interferente. Audioquest Dragonfly v1.2 e si el interesant, mai ales de luat din SUA, diferenta de pret e consistenta. Ca sa nu mai zic ca pe Amazon US cablul Audioquest Evergreen e la juma' de pret fata de EUropa.
Ma ajuta si pe mine un moderator sa mute discutia asta la probleme inezplicabile? Multumesc. :smile:

Mi se pare o problema de placa video, ai incercat cu ceva "jeg" pe PCI de genul S3 sau Matrox sa vezi care-i treaba? De ce zic asta:
- Chrome este accelerat video;
- desktopul este accelerat video cand misti ferestre.

Ce placa video ai in momentul de fata?
 
Acum este un Radeon HD7770 GHz edition de la Jigabyte. Problema se manifesta si pe vechiul HD4850 in mod identic. Sa trec la nVidia? :goofy:
Jeg PCI n-am, cred ca necesarul de materiale pentru testele urmatoare ar fi:
- ceva placa PCI (desi atunci nu stiu ce papuci mai accelereaza)
- o placa nVidia generatie recenta
- un interconnect balanced din-ala de calitate
- Distonocalm.
Cautam, facem rost, testam, revenim. Thx.
 
Începe cu distonocalmul și cu citit cât de fin te trollează domnul Q cu cablul balanced (partea faină e că DAC-ul chiar are ieșiri balanced, dar sunt convertite înainte de ieșire).

Presupun că ai încercat să muți placa de sunet mai departe de placa grafică și să bagi o foaie de metal între ele (fără să atingi restul componentelor). Eu am 7870 de la Gigabyte, zgomot de fond 0 pe toate canalele, dar e placa de sunet mai ieftină, probabil de-aia :biggrin:.
 
:biggrin: Lasa ca asa mai invata lumea cate ceva si nu mai umbla dupa "cable" tratate criogenic. Revenind la subiect: din cate am sapat eu in cele cateva placi audio de calitate care mi-au trecut prin mana: tot ce e 5V, 3V, 1.5V etc... pe ele sunt stabilizate local (pe placa audio) deci nu prea sunt influentate de parazitii de pe alimentarile din PC. Partea problematica este insa alimentarea diferentiala a amplificatoarelor operationale de pe iesirile audio, unde intotdeauna alimentarea lor se face din +/-12V direct din sursa PC-ului, cu o mica filtrare pe placa audio. Deci daca ai un consumator problematic care suje din +12V (la mine de ex. problema a fost un rahat de cooler, suficient ca sa-mi dea masuratorile peste cap), atunci variatiile de tensiune din linia de +12V nu sunt atenuate pe iesirile audio decat de PSRR-ul operationalelor. Care "face si ele ce poate", da' nu suficient. :smile:

Concluzie: urmareste firul galben. :biggrin:
 
Asta îmi dă o idee, ar fi interesant de văzut ce se întâmplă dacă alimentezi placa grafică din alt rail 12V decât MB-ul. Asta presupune că există și că poți să le identifici.

@Q: totuși zgomot de fond de -50dB e ceva mai nasol decât jitter pe la -130dB.
 
Poate fi si o problema de la sursa, cum zice Miahi de alimentarea comuna dintre placa de baza si placa video (tot nu s-a mentionat despre ce sursa este vorba).

Din experientele mele cu placi video AMD, sunt construite foarte solid, dar asta este adevarat in special la high-end si mai putin in zona mainstream. De asemenea, sunt cam singurele care dezvolta uneori coil noise de-a dreptul enervant.

As sugera ca elemente de inclus in test:
- placa video PCI model "jeg";
- placi video PCIe high end AMD si NVIDIA;
- o placa video PCIe fara alimentare suplimentara;
- o alta sursa cat mai serioasa (nu Corsair sau Sirtec de exemplu, as sugera ceva gen Seasonic sau Super Flower).
 
Sursa este Seasonic S-600ET, deci ceva decent. Problema era aceeasi si pe sursa veche, un Sirtec de 500W. Din sistemul vechi la upgrade nu au mai ramas decat 2 HDD-uri si perifericele. Incep sa cred tot mai tare intr-o defectiune a placii in sine. Pana in weekend poate fac rost de materiale pentru teste, sa ma edific.
 
Pot contribui la materiale cu un Xonar DG - temporar sper, pentru ca sistemul ala merita o sursa de semnal mai buna de atat - eventual si cu o placa video PCI-E. De fapt am prin casa atat o placa video nVidia cu alimentare cat si una AMD/ATI fara alimentare, mai micuta si racita pasiv. Desi la cate componente ai schimbat pana acum nu stiu ce sa zic...
 
Sursa este Seasonic S-600ET, deci ceva decent. Problema era aceeasi si pe sursa veche, un Sirtec de 500W. Din sistemul vechi la upgrade nu au mai ramas decat 2 HDD-uri si perifericele. Incep sa cred tot mai tare intr-o defectiune a placii in sine. Pana in weekend poate fac rost de materiale pentru teste, sa ma edific.

Placa in sine fiind placa de baza sau placa video?

Daca va trebuie AMD... :smile:
 
Placa de sunet dude. MB + video au fost schimbate acum cca 1 an, problema a persistat. Ciudat e ca pe alt sistem placa de sunet nu a mai facut probleme, insa aici cand am schimbat tot nu a avut efect.
Oricum, circula prin targ un zvon ca as primi niste fonduri cadou pentru DAC... :smile: Dar as vrea totusi sa ma asigur ca vor fi bine cheltuite.
Btw, CPU este Intel, am tradat. :frown:
 
Am testat la daci de aproape m-am saturat. :smile: Cand stii mai exact cat sunt fondurile intreaba si ti se va recomanda cea mai buna varianta.
 
Oki doki, oricum pe recomandarile tale am curaj sa merg si fara sa testez / ascult in prealabil. :smile:
 
Back
Top