Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Well, se pare ca nimeni de pe XF nu mai face hi-fi pe computer, ca sa parafrazez titlul. :frown:

Eu mi-am schimbat boxele dar la ce activitate este pe aici mi-e si frica sa postez poze si impresii, sa nu cumva sa trezesc forumistii din somn. :biggrin:

Bagă mare te rog :biggrin:
 
Da, si-a luat Elac FS 210CE, nasol, n-au "decât" 3 difuzoare...:biggrin:

Trecand peste invidia care macina, am si eu 2 intrebari:

1.Aveti idee de ce s-a scumpit rDAc asa brusc si instantaneu cu aproape 50%?
2.Exsta vreun DAC in zona de 1000 de lei, care sa poata fie luat in calcul ca un upgrade semnificativ de la Xonar D2?
 
Nu e chiar asa, aproape sigur a avut un discount urias.

Norocul meu e ca dupa auditii serioase prin gama Elac nu am reusit sa sesizez diferente la boxe peste de vreo 2000 de euro in sus (am ascultat pana la 13.000), asa ca sunt in siguranta, noroc cu urechile tari :smile:
 
Imi aduc aminte cum acum cativa ani eu tot spuneam ca merg standfloor oricat de mari in camera de bloc, zece audiofili sareau sa ma bata, ca sunt nebun si ca bookshelful (cat mai mic si mai scump) rulz.

With age comes wisdom. :smile:
 
1. Elac FS 210 CE au 4 difuzoare, daca le numeri mai atent. :tongue:
2. Pretul dat nu a fost unul chiar asa mic pe cat s-ar crede; ca idee, diferenta de pret la lista dintre FS 189 si FS 210 CE este de 2200 euro, si avand in vedere ca mi-a facut buy-back la boxe de ~2 ani este clar ca diferenta platita de mine trebuia sa fie cel putin la nivelul asta. Mai ales ca la FS 189 chiar am avut un discount nesimtit la momentul respectiv. :biggrin:
3. Ideea cu floorstand sux in camera de bloc ramane valabila in continuare la modul general, doar ca mai pot aparea si exceptii punctuale, daca aranjezi atent camera si alegi foarte atent boxele.
 
Abia acum am vazut intrebarile...

1.Aveti idee de ce s-a scumpit rDAc asa brusc si instantaneu cu aproape 50%?
2.Exsta vreun DAC in zona de 1000 de lei, care sa poata fie luat in calcul ca un upgrade semnificativ de la Xonar D2?
1. Poate din cauza politicii de preturi a producatorului - pret de lista mai mare, posibilitati de discount mai mari. Dealtfel foarte multe scule audio s-au scumpit un ultimele 12-14 luni, inclusiv boxele Elac. :frown:
2. Da, exista si se numeste Audioquest Dragonfly. Stiu ca arata ca un USB Stick de 4 GB dar se bate lejer cu rDAC la calitatea sunetului, eu as zice ca chiar reuseste sa castige batalia respectiva. Mai exista si Meridian Explorer care promite mult din poze si din renumele producatorului, dar pe asta inca nu l-am ascultat.
 
Multumesc mult Cosmin!

De Dragonfly stiam ca e o mica vedeta, insa intotdeauna l-am perceput ca pe o solutie de upgrade al placii de sunet de pe un laptop si care se pliaza mai bine pe casti si nu pe un setup amplif +boxe.
Cred ca am fost indus in eroare si de review ul de pe whathifi.

Once it’s all adjusted, plug a pair of headphones into the 3.5mm socket on the other end of the stick and away you go.
 
Dragonfly a iesit produsul anului pe whathifi.com iar pe computeraudiophile.com (un site pentru care am tot respectul) a fost declarat produsul cu cel mai bun raport pret/performanta care a trecut vreodata p-acolo. :smile: Iar ei l-au testat pe boxe, nu pe casti. Si eu imi voi face upgade de la Xonar D2 (care inca se afla pe sistemul secundar) la Audioquest sau la Meridian, undeva prin vara.
 
Boxe e vax. :biggrin: Cablele conteaza. Pe cand poze cu cable?

PS: Pana acum e ok^3. Respect orice investitie in boxe. RESPECT. Dupa aia respect oricat (timp) s-a investit in pozitionarea boxelor. MULT timp consumat. Dupa aia respect orice investitie in tuningul camerei de auditie. Dupa aia respect orice investitie in sursa. Dupa aia in amplificator. Si cam atat. :smile:

Parerea mea.
 
Cablele ie tot alea proaste pe care le aveam si pe boxele Wharfedale de 300 euro si cu toate astea, sistemul pare sa sune ceva mai bine. :biggrin:

Timpul consumat de mine cu teste, pozitionari, tuning, este rusinos de mic pentru orice audiofil care se respecta. :smile: Ca sa nu mai spun ca pe mine ma apuca din cand in cand, poate 1-2 ori pe an, sa mai bibilesc/schimb ceva la sistem - maxim cateva zile - si in rest il las naibii asa cum este si pur si simplu ascult muzica...
 
1. Cred că e prima oară când vizitez ImageBam şi NU sunt poze kinky.
2. Boxele arată profi.
3. Unrelated: La ce foloseşte S/PDIF - out, există DAC pentru aşa ceva la preţuri decente (sub 200 EUR, exemplu), merită tranziţia la S/PDIF+DAC în condiţiile în care singura chestie mai pretenţioasă pe care o doresc de a un sistem de sunet e gaming 5.1?
 
Te referi la ce foloseste acel SPDIF de pe placa de baza, cumva? Poate fi util pentru un alde Z5500 de exemplu, sau un sistem multicanal ieftin. Pentru ce vrei tu nu-si are rostul.
 
Cateii aia se dadeau la Real intr-un timp, cadou la vanzari de nu mai stiu cati lei. Ma oftic ca am prins doar doi, stiu oameni care au colectia completa sau pe aproape - erau 6 sau 8 exemplare diferite. :smile:

Multumesc pentru aprecieri. Or arata boxele bine, dar sincer, suna MULT mai bine decat arata. :biggrin:
 
Cu ce le-ai putuluit de stralucesc asa frumos? Eu le dau cu ceva bio :biggrin:, pe baza de ceara de albine, insa dupa o zi nu se mai cunoaste. La mine (FS67.1) rama aia neagra de la baza lor e rugoasa si se aduna acolo o tona de praf. Ai vreo solutie/ un kit audiofil minune, care le tine stralucitoare mai mult de 48 de ore?
 
Da, solutia de numeste finish de exceptie direct din fabrica. :smile: Lacul este de o calitate excelenta, foarte uniform, fara valuri, ceva normal pentru banii astia - vorbim de boxe de 4800 euro, totusi. Eu le-am dat doar cu pronto anti-praf, anti-static, care nu contine ceara si nu face sa luceasca obiectele care nu au luciu/lac de la mama lor; in plus, cand s-au facut pozele erau deja 2 saptamani de atunci. Dupa asta, in fiecare weekend adun usurel praful de pe ele cu pronto pamatuf. Cam atat.

La tine merge doar cu pronto pamatuf, eventual dupa un tratament cu cel anti-static. Mai mult de atat nu ai ce sa le faci, decat sa le lacuiesti singur. :biggrin:
 
Back
Top