Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Mai am inca placa pe sistemul secundar, daca facem pariu pe 100 de euro ca aveam zgomotul de fond mentionat mai sus iti fac si o demonstratie live. :biggrin: Iar partea cu impamantarea o recomandam pentru ca pe vremuri, cand aveam sistemul intr-un dormitor, un fir tras intre calorifer si carcasa calculatorului reducea semnificativ acel zgomot de fond... in sufragerie nu am mai facut manevra asta dar chiar si asa sunt sigur ca zgomotul de fond tot ar fi ramas mai mare decat cel de acum, cand folosesc un DAC extern.

P.S. Din cate stiu intrarea USB de la rDAC nu este izolata galvanic deci se poate si mai bine de atat. :biggrin:
 
La acelasi randament, o boxa de 4 ohmi va primi de doua ori mai mult curent decat una de 8 ohmi

Curentul e dat de amplificator și e același indiferent de boxa conectată :wink: Doar că boxe cu rezistență diferită vor converti acel curent în lucru mecanic și puteri diferite.

Cum pot determina volumul corect din Windows pentru care line out dă un semnal corect ca intensitate, fără să intre în overdrive amplificatorul (slăbuț) din placa de sunet? Fac ceva cu un voltmetru sau doar mi se pare?
 
Am testat cu alt receiver, cu volumul la maxim si fara intrarea din PC e dead silent, cu cablul de la PC cuplat si fara semnal fasaie. Concluzia: Audigy 2 ZS nu o fi fost la vremea ei o placa prea rea, dar nu prea e HiFi nici cu ingaduinta.
 
Cum pot determina volumul corect din Windows pentru care line out dă un semnal corect ca intensitate, fără să intre în overdrive amplificatorul (slăbuț) din placa de sunet? Fac ceva cu un voltmetru sau doar mi se pare?
Placile de sunet recente nu au amplificator. Teoretic, semnalul trebuie sa fie 100% cand volumul (din Volume Control) este la 100%, dar ca sa fii sigur ca nu face clipping, foloseste ASIO sau Kernel Streaming.
Semnalul nu ai cum sa-l verifici decat cu un osciloscop (vezi varfurile undelor taiate).
 
M-am chinuit degeaba cu un DAC Emu (0202 USB), dar cretinii de la Creative nu sunt in stare sa faca un driver care sa functioneze pe Win 7, e unul in beta din toamna trecuta care merge uneori pe anumite configuratii (nu am avut norocul asta, mai degraba castig la Loto fara sa cumpar bilet), iar site-ul Emu e mai mult jos decat pe picioare.

O recomandare de DAC care merge sub WIn 7 x64 si eventual are si calitate cat mai buna a iesirii?
 
E prea scump Arcam rDAC ? Asta nu are nevoie de niciun driver, este vazut automat si canta la intregul potential cam la 2 secunde de la infigerea sa in USB. In plus, pentru BS 243 as zice ca-i un minim necesar... problema e ca in tara asta nu se gasesc DAC-uri ieftine si bune, gen Styleaudio Carat sau Musiland, poate doar daca prinzi ceva la SH.

Am testat E-MU 4040 USB acum cativa ani si mi-a placut mai putin decat M-Audio Revo 5.1 pe care o aveam atunci. Nu cred ca-i mare pierdere ca nu ti-am mers jucaria aia. :goofy:
 
Arcam rDAC nu e prea scump daca as face un sistem HiFi pe computer, dar nu vreau sa il fac - BS243 sunt legate la computer doar pentru teste, locul lor final este ca rear pair la FS 247 la amplificatorul cel nou. Pentru boxele pe care le am si le pastrez la computer Arcam e overkill, vad ca pretul in .ro e vreo 1400 de lei, cam de 3-4 ori cat un Emu 0202.

Daca as vrea calitate mai buna si un pret total decent cred ca cea mai buna solutie ar fi un receiver Onkyo (sau similar), e pe post de DAC + amplificator la calitate multumitoare (eu chiar sunt multumit de 609) si un pret apropiat de un DAC gen Arcam, iar sursa ar fi iesirea digitala a placii de sunet onboard sau un stick USB infipt in receiver. Dar, dupa cum am spus, am deja receiverul asta in sufragerie cu boxe pe masura, muzica pe care o mai ascult la computer nu e chiar atat de importanta.

Intre timp am facut Emu sa mearga, de fapt eu nu am facut mai nimic decat am dezinstalat si reinstalat si restartat Windows pana i-am provocat mila suficienta cat sa mearga. Nu se compara ca DAC cu amplificatorul Onkyo, am pus aceleasi melodii (flac) pe aceleasi boxe si nu e tot aia. Zgomotul de fond exista si cu Emu, am testat pe 2 amplificatoare (ca tot am 3 cu care ma joc cateva zile).
 
Am gasit un review la Arcam rDAC, l-am aranjat nitel pentru web si-l atasez aici pentru cei interesati - de asemenea contine si niste explicatii mai pe intelesul tuturor despre USB asincron si la ce ajuta aceasta treaba...
 

Attachments

  • Tone.Audio.Arcam.rDAC.2.png
    Tone.Audio.Arcam.rDAC.2.png
    237 KB · Views: 80
  • Tone.Audio.Arcam.rDAC.1.png
    Tone.Audio.Arcam.rDAC.1.png
    254.1 KB · Views: 75
Ai vazut tu DAC cu ethernet si asta nu are asa ceva ? Eu nu imi aduc aminte sa fi avut vreunul, din cele vreo duzina testate in ultimul an... in 2011 cand lumea vrea sa scape de cabluri se mai trezeste si unul ca vrea inca un model de conexiune prin cablu. :tongue:
 
E chiar mai rau decat atat, pentru unii e de-a dreptul anti-reclama. Nu de alta, dar unele afirmatii sunt atat de evident gresite si tendentioase incat iti pui intrebarea de ce a fost nevoie sa le faca din moment ce mai bine tacea din gura si suna mai bine.
 
Probabil acei "unii" ar trebui sa nu-si cumpere produsul si gata, s-a rezolvat problema. In rest, permite-mi sa ma indoiesc sincer de abilitatea ta de a vedea "greselile" din acel text. :rolleyes:
 
Tu crezi ca "tidy layout" chiar reduce "crossboard interferences"? Sau ca electrical cross contamination e specific single box, e inevitabil si nu exista deloc in setup modular? Ca un "trusted CD player" (ce e aia?) are nevoie sau merita un upgrade la un DAC extern care, btw, e fix acelasi din CD player-ul aceleiasi companii (vezi pagina urmatoare)? Dar ca bufferingul merge atat de prost pe cat spun ei in articol (si nu poti face un buffer mai mare daca e cazul, ca DRAM-ul tot e ieftin ca braga)? Si cat de prost e optical out intr-un PC fata de un CD player, a testat cineva sau trebuie sa ii crezi pe cuvant?

Oau, daca pe cineva care nu are habar de electronica de baza si nu stie cum functioneaza un computer chestiile astea il pot convinge nu cred ca e cazul ca pe userii XF ii poate pacali cu asemenea pretexte. Da, o fi un DAC foarte bun dar bullshit-ul din articol nu ajuta la nimic.

Si ca proba ca pot vedea greselile (de ce le pui in ghilimele?), vezi ce DAC scrie in articol ca foloseste produsul si vezi daca exista asa ceva. Ca sa iti fie mai usor, aici: http://www.wolfsonmicro.com/products/dacs/
 
Tot marketing, DAC-ul e probabil un WM8741 dar e inscriptionat cu A in loc de 8 ca deh... e pentru Arcam. Eu as folosi numai WMQ741, special branduit pentru Q-Labs. :biggrin:
 
Nu, e un review comparativ al unui unic produs si este bazat pe masuratori si cifre concrete din care s-a sumarizat doar esentialul, adica s-au scos cifrele si testele efectuate.
 
Am avut placerea de a asculta zilele trecute asa ceva: Fiio E10 USB DAC Headphone Amplifier impreuna cu o pereche de castia AKG la care nu am retinut codul. Ce pot spune e ca aceasta combinatie suna foarte bine; cutiuta nu e nici foarte scumpa (ok, nici tocmai "3 legaturi la 10 lei"), e recunoscuta ca SPDIF Out parca (adica nu necesita driver specific, ci unul generic de SPdif din OS), are control de gain (+3dB) pentru casti cu impedanta mica, bass boost care m-a mirat ca nu distorsioneaza (eu l-am dezactivat, dar l-am incercat sa vad cat de rau e, nu e deloc rau), per total o cutiuta interesanta.

Nu am idee cine e producatorul asta, ce DAC are inauntru si alte detalii audiofile, Google poate stie ceva mai multe pentru cine e interesat.
 
Back
Top