Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Ma indoiesc sincer ca ma voi insura vreodata, am ajuns la 33 de ani si m-am obisnuit cu un anumit stil de viata pe care nu simt nevoia sa-l schimb. Ma rog, am auzit ca dupa 40 de ani apar niste schimbari hormonale si implicit psihologice, mai vedem atunci. :biggrin:
 
Ontopic: ce placa de sunet PCIe, preferabil fara bridge PCI, rezonabil de recenta ca aparitie (nu veche de 3 ani si sa mai aibe parte de driver updates inca 6 luni), cu iesiri analogice 5.1 si calitate a sunetului buna exista pe piata? Ma intereseaza si pentru muzica si pentru jocuri, de aceea Xonar SXS pica din start (e doar stereo), iar DX2 imi provoaca retineri serioase din cauza alimentarii separate de care are nevoie si a pretului exagerat.
 
Native PCIe nu am vazut decat Creative, good luck with that. :biggrin: Sau Auzentech, dar sunt pe acelasi DSP, acelasi driver, fix aceleasi probleme... poate Bravura, daca au rezolvat cosmarul ala de driver.
 
Veche de peste 3 ani, cu bridge PCIe si probleme cu driverii? Nu, multumesc.

Eu o am și nu am probleme cu driverele. Și sunt drivere bune, care odată instalate chiar nu au nevoie de updates la săptămână, prin urmare nu văd problema.

Are și alimentare separată, cu mufă ca de floppy. Care e problema cu bridge-ul PCIe? În afară de uleiul de șarpe? :biggrin:
 
Am facut o auditie la mai multe perechi de Elac. Sub rezerva faptului ca nu dadusem cu ulei de sarpe pe urechi de dimineata si nici cu aerosol si cu observatia ca spatiul mic nu prea era de ajutor, situatia era cam asa:
- Elac 68 (cele vechi): bunicele (in comparatie cu celelalte), sunau un pic infundat
- Spirit Of Music: impresia mea e ca redau tot ce era inregistrat in acea melodie; sa le ceri mai mult ar fi insemnat sa compuna niste muzica in plus; excelente, dar la banii aia mi se pare normal sa fie asa
- 310 Indie Black: impresionante. Cand le vezi te intrebi cand a inceput Genius sa produc boxe pentru Elac: foarte mici, metalice, design dragut, tweeterul e cel care da de banuit ca nu e o boxa de 100 de lei; cand le dai drumul surpriza e totala: la volum mediu are o claritate uimitoare si suficienta forta, mult peste cat sugereaza dimensiunile
- BS243: niste 310 mai ieftine, un pic mai mari si din lemn; fac de rusine orice floorstander ieftin, se apropie ca sunet de 310, dar nu le poti confunda cu ele
- din nou Spirit Of Music; pentru o incheiere buna :smile:

Auditia a fost intr-o camera de vreo 18-20 mp pe latura scurta. Am folosit pe rand receiverul Onkyo si amplificatorul Anthem - recunosc ca pentru urechile mele sunt mult mai usor de sesizat diferentele intre boxe decat intre amplificatoare - daca la boxe erau diferente sesizabile intre oricare 2 modele diferite la amplificatoare probabil doar pe Spirit of Music le sesizam. Sursa a fost un CD player (nu stiu modelul, dar nu conteaza prea mult) trecut printr-un DAC extern cuplat apoi la intrarea de CD. CD-ul de test folosit mai mult era Nirvana - Unplugged in New York, track 4 (in special pentru bucata de la 2:30 la final) si ocazional ceva necunoscut, genul metal/whatever, prea neclar pentru mine.
 
Camera de la Eugen mi se pare ciudata, de multe ori am auzit boxe care sunau excelent la mine si foarte sters la el dar si viceversa din cand in cand. Daca ai o camera sensibil mai mare decat cea de acolo - peste 24-25 mp - deja acele micute bookshelf se cam pierd cu firea si floorstandul, chiar si mai ieftinul FS 68, iese clar in fata. Din ce zici mai sus inteleg ca inca nu ai luat o decizie...
 
Last edited:
Nu sunt inca hotarat pentru ca boxele de care vorbisem le-a vandut (desi vorbisem cu el ca vin azi sa le ascult, dar asta nu era o promisiune ca le cumpar). Iar din variantele posibile e greu de ales, seriile 5-6 sunt accesibile ca pret, celelalte variante au sunet sensibil mai bun. Nici nu ma vad facand upgrade prea des si nici nu avea pentru auditie boxe din seriile noi 6x.2, asa ca imi e si mai greu sa decid.

Intrucat eu nu ascult aproape niciodata stereo (sau daca vreau sa o fac pot sa ma asez pe mine la o distanta potrivita) si vreau oricum un sistem 5.1 faptul ca boxele alea mici nu umplu o camera mare (desi cred ca se descurca onorabil) nu e o mare problema - decat ca sunt foarte scumpe si nu imi permit eu 4 bucati ca sa umplu camera :frown: Si seria aia nu are centru (si nici floorstander, dar asta nu e o problema), ceea ce face mai dificil un aranjament 5.1. Si necesita stander, astea sunt si ele foarte scumpe, asa ca sunt niste struguri foaaaaaarte acri :biggrin:
 
Mda, unde sunt FS 127 cand ai nevoie de ele ? Nu se mai fabrica, cred ca au fost cele mai vandute boxe Elac in tara asta... FS 178 de la mine nu le mai avea ? Pentru ca alea chiar au sunetul seriei scumpe, plus amploarea unui floorstand - dupa un timp o sa simti si tu diferenta. Sau ti se par totusi prea scumpe ?

Cat despre pozitia de ascultare, daca sa zicem ca ai 50 mp si asculti bookshelf de la 2-3 metri nu inseamna automat ca or sa se auda perfect, sunetul este dat si de camera nu doar de boxe. Ca sa-ti dau un caz extrem, inchipuie-ti niste 310 si niste FS 68 scoase in camp, in baragan, unde nu ai nici urma de ecou... cu 310 de la cativa metri e posibil sa nici nu-ti mai dai seama daca primesc semnal sau nu. :biggrin:
 
Mi-am luat cablu "audiofil" din Hornbach. 2x2.5mm^2, izolatie transparenta, cupru cu continut redus de oxigen (adica nu e oxidat), 4.5 lei metru liniar sau vreo 3.5 lei daca iei rola de 20m. E aproximativ identic cu asta care e 8 lei metrul sau asta (cel din mijloc in poza) care e 11 lei, e fabricat in Germania (scrie pe el) si normal ca sunetul acum e mai sec, mai spumos, se serveste rece (8-12 grade C) intr-un pahar transparent cu picior...
 
Mi-am luat niste boxe Elac, bookshelves, si cum tot nu aveam cabluri trase in sufragerie le-am pus temporar in locul celor de la computer. Diferenta e mare, dar cu bube:
- daca dau volumul la 100% din PC si peste 50% din receiver (cel vechi) fasaie chiar daca din PC nu iese nici un fel de semnal (adica nu fac play la nimic, nu ca as scoate cablurile din placa de sunet); daca scot cablurile audio ce leaga placa de sunet (Audigy 2 ZS) cu receiverul dispar pana pe la 90%, dar la 100% volum se aude un tiuit de volum redus
- din cand in cand il apuca si la volum normal (30%) un set de fasaituri de 1-2 secunde

Scurta concluzie: trebuie ca intreaga linie sa fie impecabila pentru a avea HiFi pe computer, iar Audigy 2 ZS sigur nu e in aceasta clasa. Dar partea buna e ca reuseste sa redea niste sunete pe care nu le auzisem pana acum scoase de pe un PC :smile:
 
Zgomotul de fond de la PC se poate reduce prin diverse metode, una din ele fiind impamantarea, dar faza cu seturile de fasaituri nu cred ca se poate rezolva asa usor. :smile:
 
Am impamantare la priza, dar receiverul nu are impamantare pe cablu. La PC deja e impamantare si e verificata (e facuta de mine cu manutele proprii). Cred ca e placa de sunet de vina si ma gandesc la un DAC extern, o sa iau unul sa fac o proba in una din zile.
 
Stai așa să nu te grăbești degeaba. În primul rând dă mute la absolut tot în afară de ieșirea audio la care ai conectate boxele (Line-in/out, mic, CD, bla). Eu aveam fâșâituri nasoale de la astea pe anumite plăci de sunet mai demult. Volumul din PC n-ar trebui să fie foarte mare (70%?; eu la Xonar îl țin la 24%), restul controlezi din amplificator. De asemenea, dezactivat orice tip de procesare a sunetului din control panelul de la Audigy.

DAC extern mie unuia mi se pare puțin incomod, am avut unul de la Cosmin_C și cel puțin la boxele mele Xonar DX face față cu succes, se aude cam la fel de bine.
 
Am dat mute din mixer la tot, microfonul tot facea zgomot pana l-am scos fizic din placa (Creative Labs, something sucks!!!). Volumul din PC era pe la 70, dar nu redam nimic (adica zero semnal in teorie), practic pana nu am scos cablurile de la placa de sunet nu am scapat de fasaituri. O sa iau amplificatorul cu intrari digitale al fratelui (ca al meu ala nou e legat si calibrat deja pentru camera in care sta) si o sa incerc sa vad daca e vreo diferenta intre input analogic si cel digital si ce nivel de fasaituri are.

Btw, boxele astea noi sunt pe 4 Ohm si scrie pe ele ca merg pe amplificatoare de 4-8 Ohm. Fata de floorstandere pe 8 Ohm se aud mult mai tare (puse cate una din fiecare model in acelasi timp), ceea ce e un pic ciudat pentru ca nu ma asteptam ca o boxa asa mica sa sune atat de tare fata de una mai mare (volumic) de 3-4 ori.
 
La acelasi randament, o boxa de 4 ohmi va primi de doua ori mai mult curent decat una de 8 ohmi; in plus mai conteaza si randamentul, de fapt cred ca randamentul este mai important ca impedanta... sigur, in general o boxa mare are un randament mai bun ca una mai mica dar nu in 100% din cazuri.

Nu stiu exact de ce ai atat zgomot de fond dar iti pot spune o experienta proprie, cand am trecut de la Xonar D2 la Arcam rDAC am observat o scadere uriasa in zgomotul de fond - acum e la nivel de soapta in tweeter cu amplificatorul la maxim, ascultat de la 15 cm, cam cum era inainte la 2/3 din volum; cu Xonar fasaitul era audibil fara probleme din punctul de auditie cu amplificatorul la maxim. Acum, Xonar are SNR 118 db declarati si masurati cam tot pe acolo in orice review, in timp ce rDAC pare ca sta mult mai prost in specificatii, citez: (Noise: -104dB - (relative to full scale, 22Hz to 22kHz, unweighted), deci diferenta ar trebuie sa fie in sens invers. Bun, acum intervine buba, placile de sunet se masoara cu un cablu in loop intre input si output, deci zero diferenta de potential, lucru complet irelevant pentru viata reala... in testul urechiometric toate placile de sunet testate de mine pana acum stau mult mai prost la zgomot de fond decat acest DAC pe USB.
 
Back
Top