Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Da, la microsistemele multicanal Elac, apar si la ei pe site dar nu cred ca au fost aduse deloc in Romania - cine ar cumpara un 5.1 de la un producator d-asta necunoscut cat la un sfert de pret are Sony sau Panasonic adica super-scule ? :biggrin:
 
Ca sa sintetizam: boxele Elac sunt mai scumpe decat Yamaha deoarece in Germania mana de lucru este mai scumpa decat in China. Eu as mai adauga ceva: ...si tampitii aia de la Elac isi fac singuri difuzoarele, nu cumpara de la altii. Nu stiu insa cum vor evolua lucrurile pe viitor, eu cam intrezaresc un faliment si dupa aia o preluare de catre un consortiu gen IAG Group Ltd., cu toate consecintele nefaste ce decurg dintr-o astfel de preluare. :biggrin:
 
Este destul de probabil ca si Elac sa se duca pe calea Klipsch. Este chiar nasol pt. viitorul firmei sa faci un produs care sa dureze peste 5ani de zile in aceiasi parametri. Cine mai cumpara intre timp daca nu ai o legislatie care sa stimuleze produsele noi si sa le suprataxeze pe cele vechi ? (gen parcul auto din .de).
 
Pai asa ar trebui o legislatie prin care sireturile la pantofi trebuie schimbate saptamanal, nu?

Eu vad boxele ca obiecte cu durata de viata medie de peste 10 ani. Nu mai stiu cele de magnetofon sau de pickup ce impedanta aveau, dar bunica-mea a folosit pickup-ul vreo 30 de ani, iar din cei ce aveau magnetofoane acum 30 de ani unii inca le mai au si le mai folosesc ocazional. Boxele mele actuale au vreo 10 ani si in afara de un bas exagerat (sunt Sony, asta e :frown:) nu am motive sa le schimb, chiar intentionez sa le mai pastrez inca 10 ani ca boxe pentru computer (World of Tanks sound effects :smile: ). De-aia ma tot gandesc de 2-3 luni ce boxe noi sa imi iau si nu sar la primele care imi ies in cale, nu le iau sa le schimb ca un musulman nevestele.
 
In cazul asta ar trebui sa-ti iei niste boxe cu care sa poti iesi linistit la pensie, alege cu grija. :biggrin: Si eu am facut la fel, intre WD 9.3 si Elac FS187 am avut aproape 5 ani de cautari, dupa care intr-un an jumate s-a ales praful de tot planul meu... totusi recunosc sincer ca-s nebun, FS 187 chiar sunt boxe cu care poti iesi linistit la pensie care esti un om normal care vrea sa asculte muzica in conditii bune.

Nu pricep ce s-a intamplat cu Klipsch, avand in vedere cum suna boxele lor hi-fi pe care le-am ascultat in ultimii ani as spune ca o schimbare, orice schimbare, ar fi binevenita. :goofy:
 
Singurul lucru la care m-as uita (ca sa fiu sigur ca boxele ma tin o viata) este ca surround-ul la difuri sa fie cauciuc si nu "burete". In rest nu prea are ce sa crape in ele.
 
Un pic off-topic: am pus astazi CD original Chesky 20th Anniversary in masina, pe sistem Bang & Olufsen cu 14 boxe. Like WTF, sunetul este total diferit decat ce stiam eu de pe sistemul Elac de acasa, insa este cel putin la fel de bun, la fel de placut. Claritatea, dinamica si detaliile sunt la un nivel extraordinar, ma gandesc cum de am utilizat doar CD-uri cu MP3 320kbps pana acum...
 
Asa si eu cand pun un CD in masina (pe player-ul vechi de mi l-au furat acum vreo 6-7 ani, ca pe asta nou nu l-am incercat) am senzatia aia de zgomot mai puternic decat motorul, iar sistemul de 4 difuzoare no-name (unde naiba bagi 14 boxe in masina?) face ca iesirea AC97 din PC sa fie High Fidelity :tongue:
 
Audi? :smile:

Si da, unele masini chiar au un sunet foarte bun, comparabil cu cel al unui sistem stereo cu pretentii (aka scump). De exemplu, sistemul din Cayenne (tot 14 boxe) canta foarte frumos. Si nu cred ca valoreaza mai mult de 2k. Un audiofil da mai mult pe rack. :smile:

Unde bagi 14 boxe? Pai sa vedem: 3 pe bord (1 tweeter in dreapta, unul in stanga, un difuzor midrange in centru), 2 pe fiecare usa, 2 in spate langa luneta si un woofer in portbagaj.
 
Eu am reusit sa bag perechea aia de boxe din posturile anterioare in masina, pe bancheta din spate dar nu mai vedeam in oglinda de sus, in plus nici nu mi-au placut cum suna acolo asa ca le-am mutat in sufragerie. :biggrin:

@dreamer ia tu frumos discul ala, fa-l mp3 la 320 si zi-mi cat de mari sunt diferentele; sunt o mie de probleme mai grave in audio, chiar si pe un sistem scump diferenta dintre un mp3 bine facut si discul original e asa mica incat chiar nu se califica la probleme care trebuie neaparat rezolvate ca sa ai sunet hi-fi. Chiar ma distreaza cand ma gandesc ca acum niste ani ma chinuiam sa identific empetreiul si reuseam pana la urma, dar nu-mi dadeam seama cat de limitat suna totul de la mizeria aia de placa Creative, cum erau inaltele facute praf de driverul scris probabil pentru boxe fara tweeter sau de distorsiunile audibile din zona de frecvente joase...
 
Cosmine, iti urasc boxele. Serios. Cand am revenit la sistemul meu mi-am dat de fapt seama cat de bine suna al tau de fapt. Si ma gandesc si cat de neimpresionat am fost de FS187, mi-au placut insa nu au avut efectul "wow" al astora. :smile:

@Bart: da, Q7 alb, geamuri negre, jante lucioase, TeeeDeeeIiii. :goofy: Amu serios, e un Audi mai mic si mai normal, sistemul B&O a fost o surpriza extrem de placuta, intrucat nu fusese trecut in descrierea de pe mobile.de. :smile:
 
Inseamna ca este ceva de capu' lor daca au produs acest efect asupra unuia care are deja boxe absolut decente. :biggrin: Eu parca nu aveam o parere chiar atat de buna despre ele... poate si din cauza ca in perioada cand le-am cumparat am ascultat de 2 ori si Spirit of Music dar promit ca nu ma mai duc sa le ascult. :goofy:
 
Chiar este ceva de capul lor. Detaliu, dinamica, forta. Suficient cu + cat sa se simta diferenta. :smile:
Cand ai in test Spirit of Music ma inscriu si eu la o mica auditie... :biggrin:
 
La 43 kg bucata nu o sa le am niciodata in teste. :goofy: Poate mergem in vizita la tipul care le are, nu de alta dar spatele meu e mult mai important ca muzica, si mai fragil...
 
Asta inseamna ca nu te vei insura vreodata sau, daca o faci, renunti la obiceiul cu tracut pragul cu castigatoarea lozului in brate? Greutatea medie e pe la 50+ kg/bucata.
 
Back
Top