Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Ma bucur sa vad inca un forumist care a facut saltul de la "boxe" PC la boxe fara ghilimele. :smile:
Unde ai gasit standurile Wharfedale ? Eu vazusem doar un model complet de sticla de la ei, stand care nu se potrivea deloc cu boxele din seria Diamond.
- boxele nu sunt uriase, aia e dimensiunea minima de la care incep boxele; logitech nu sunt boxe.
- basul e suficient pentru aproape orice, exceptand alde Safri Duo.
- vocile mi-au placut intotdeauna pe Diamond, aproape imposibil sa "obtii" sibilanta pe boxele astea.
- nu stiu de ce nu ai reusit sa pui spike-urile dar observ ca nu sunt suficient de ascutite pentru a trece prin mocheta, poate aici e problema; la mine le-am infipt prin mocheta si linoleum pana la beton si stau al naibii de bine acolo.

Si da, am sisteme hi-fi in 2 camere din 3 dar ala mai mic e folosit 95% la filme si 5% la muzica; desi sunt micute au bass-reflex pe spate si sunt cam la 17 cm de perete iar lucrul asta rotunjeste basul arhisuficient si pentru efectele din filme, mai ales ca ascult doar la volum mare. Incintele alea Elac BS 63 chiar sunt excelente, mi-au depasit asteptarile care erau destul de mari avand in vedere ca sunt bookshelf de 460 euro. Cateii sunt evident audiofili, se poate spune ca am 2 woofere puse peste boxe. :biggrin:
 
Standurile le-am luat de la userul alex_t de pe hifi. De la el am luat si incintele.
Da, ai dreptate. Spike-urile nu sunt asa ascutite, nu trec prin mocheta. De asta mi-a fost greu sa le asez. O sa iau zilele astea doua bucati de granit.

P.S. De la Wharf avem urmatoarele standuri (in ordinea crescatoare a pretului): glass stand, vardus stand, diamond 10.1/10.2 stand (astea pe care le am eu), etc.


Ai PM.
 
Nu este nevoie sa fim secretosi cu link-ul pe care mi l-ai dat pe PM, cat timp si dealerii ca realacustic (NAD, Monitor Audio, Paradigm) si audiostereo (Elac) au link-uri date pe acest forum nu vad de ce nu ar avea si alex_t care se pare ca a devenit importator oficial Wharfedale si Yamaha. Dealtfel am observat ca Wharfedale cam disparuse din oferta Realacustic, care s-au indreptat spre alte branduri, e bine ca o sa avem in continuare Wharfedale in Romania...
 
DIY

La chestia din poza am lucrat doua zile. Terminam mai repede, daca nu masuram gresit.:mad: Rack-ul a fost mai ingust cu, evident, 1 cm.:rolleyes:

Nu a iesit prea bine, dar m-am incadrat in buget: 0 RON. Mai trebuie: sa smirgheluiesc scheletul pentru ca al doilea strat de vopsea sa prinda mai bine, sa vopsesc blaturile. Sper ca la final culoarea sa fie cat mai apropriata de cea a boxelor.

P.S.1 Pisica e pe post de EMI shield:smile:
P.S.2 Devin din ce in ce mai mult fan BIY (buy it yourself)
P.S.3 Am pus niste Patricia Barber si am lasat rack-ul la rodat. Sper sa isi dea drumul pana diseara:tongue:
 

Attachments

  • 20100723_111504.jpg
    20100723_111504.jpg
    693.4 KB · Views: 101
Mda si suna aproape la fel de bine desi costa la jumatate. :frown:
Nu fac nimic deosebit cu ele, le ascult si rodez pana luni cand se intoarce viitorul proprietar in oras...
 
Din experienta acumulata pana acum, as zice ca cel mai mult sunt limitat de camera; asta nu se va schimba decat daca castig la loto, lucru cam greu din moment ce nu joc. Xonarul si-a dovedit calitatile in comparatii cu CD Playere muult mai scumpe ca el iar amplificatorul este mai capabil decat ambele perechi de boxe la un loc, va ramane fara probleme si la urmatorul meu upgrade - probabil un FS 247 cand ma satur de astea dar mai dureaza. :smile: In plus, boxele sunt similare in multe privinte - difuzoare identice la constructie si dimensiuni, bass-reflex inspre podea plus unul suplimentar pe spate (dual-chamber), cam aceleasi dimensiuni exterioare... diferenta tine de tweeter si acolo se simte cel mai mult si diferenta de sunet, mi se pare destul de logic.

Apropo si dreamer si-a luat o pereche de FS 127 dar a lasat cutiile sigilate acasa si a plecat la mare, doamne ce om rabdator. :goofy:
 
Ah, si ce bine e la mare, in fata imi zac o scrumbie pe plita cu mult mujdei si o bere rece... :goofy:
Insao sa studiez si problema boxelor la intoarcere. :smile: Cosmin, tu inca le rodezi, nu? Cablarea ai facut-o conform recomandarii lui Eugen, cu +/- si inlocuirea placutelor de legatura din spate?
 
Sper să plouă mâine cu fulgere și trăznete :goofy:

Tocmai ce era să zic că trebuia cineva să-l țină pe Cosmin_C, dar eh, felicitări nero, să le stăpânești sănătos, arată superb și sunt convins că sună excelent :smile:
 
@Cosmin: cablul pus in sensul scrisului dinspre amplif spre boxe si cuplat rosu sus negru jos... :smile: Eram curios daca ai aderat la asta, mie unul mi-a sunat un pic cam degeaba. Btw, ceva sfaturi ref utilizarea buretilor de bass-reflex?
@neo: nu fi najpa, ti-am zis sa vii doar... :goofy:
 
Cand le-am luat eu pe ale mele anul trecut mi-a spus sa le pun la bornele de sus, cele de tweeter; probabil dupa un timp a mai facut experimente "audiofile" si a ajuns la alta concluzie, nu mi-a spus de treaba asta; in orice caz, eu nu schimb o chestie care functioneaza perfect deci sunt conectate la bornele de sus si asta este. Cu buretii jongleaza si tu si vezi cum iti place, eu acum la rodaj le tin destupate ca sa aiba miscarea difuzoarelor cat mai libera; maine o sa fac experimente cu si fara bureti, stai sa se mai rodeze. Apropo, in primele ore bassul mi s-a parut cam aiurea, imprastiat si necontrolat, acum deja e cu totul altceva...

Inca o veste buna, pachetul contine si capacele alea de pus la spike-uri pentru a proteja parchetul. :wink:

P.S. In alta ordine de idei, sa va povesteasca nero cum incremenise in fata minusculelor BS 123 despre care a zis ceva de genul "cred ca au mai mult bass decat bowers" referindu-se la "fostele" sale DM602 S3 care erau cam de vreo 2.5 ori mai mari. :goofy:
 
Mda, nu le-am ascultat mult, dar umpleau incredibil de bine camera si n-ai fi zis ca sunetul vine din chestiile alea mici. Oricum, eu m-am convins, astia incalca legile fizicii :smile:
 
cablul pus in sensul scrisului dinspre amplif spre boxe si cuplat rosu sus negru jos...
Ma mananca sa intreb: electronii circula mai bine/repede intr-un sens decat in celalalt pe un cablu?

L.E. Neo, n-ai prieteni acolo sus :smile:. Pana si traficul a fost ok :biggrin:.
 
Back
Top