Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Din punctul meu de vedere, orice placă audio care nu e onboard depăşeşte zona entry level.
On-board-ul nu e nici macar entry-level, Creative (orice) inseamna de-abia entry-level cand vorbesti de muzica pe PC (haus-ul cu bum-bum-yeee-yeee suna de minune pe Creative + Logitech Z5500, insa nu se incadreaza ca muzica si nici setup-ul nu are nimic a face cu Hi-Fi-ul).
Și prețul depășește zona entry-level și se îndreaptă cu pași mari spre zona "exorbitant" :smile:
E scump-scump, trebuie sa fii cu adevarat pasionat pentru a da atatia bani pe un astfel de sistem, sa amenajezi camera, sa te asiguri ca ai o sursa de o calitate foarte buna...
Oricum, pana la exorbitant mai e, cand auzi de boxe de 20.000 EUR, cabluri de 1.000 EUR si amplif-uri de 7.500 EUR, atunci incepi sa ajungi in zona "maniac-wacko"... :goofy: N-as da nici batut atatia bani, maximul pe care l-as da ar fi ~5.000 EUR pe un sistem 5.1 (inclusiv receiver & sarme) care sa sune impecabil si in stereo. Si asta doar intr-o casa noua, cu o sufragerie amenajata si pregatita special pentru un asemenea sistem. :smile:
entry-level se oprește pe la 2000 RON maxim, iar deja la 2500 EUR vorbim de premium. Premium românesc, dar sunt 15 salarii minime pe economie.
Entry-level la noi inseamna de fapt amplificator SH la 250-300 RON si boxe pana in 1000 RON, noi sau SH, un exemplu ideal ar fi Magnat Monitor 220, care s-au vandut fff bine pe la noi pentru audiofilii incepatori, pentru ca la ~7-800 RON obtineai un sistem stereo carea dadea muku' la orice boxe de PC de preturi comparabile.
Oricum, 2.500 EUR nu isi permit prea multi sa dea pe un sistem audio, e o piata destul de redusa pentru asa ceva, cand o investitie in asea ceva echivaleaza cu bugetul familiei pe >1 luna, atunci nevasta sigur va avea de comentat. Si mai e chestia aceea, chiar daca imi permit, merita investitia? :smile:
Nu, cu suma aia intri in zona audiophile entry level. :biggrin:
Cosmin, am ascultat setup-ul, suna excelent, tii minte ca ramasesem profund impresionat de cum se aude. Insa in mod clar diferentele le simti aproape numai atunci cand asculti cu maxima atentie, concentrat la sunete si la detalii. In 90% din cazuri, cred totusi ca majoritatea utilizatorilor normali, uitandu-se la un film, jucandu-se sau ascultand o muzica fara a sta si asculta detaliile, nu vor sesiza diferente semnificative intre sistemul meu si cel al tau. Insa, pentru cine este pasionat si asculta muzica foarte atent si concentrat (ca in cazul tau), diferentele vor fi mari si vor justifica pretul de ~3 ori mai mare. :smile:
 
Stii cat timp pe saptamana ascult eu muzica atent si concentrat ? Maxim 2-3 ore, asta cand am un album nou, in rest ascult muzica in timp ce ma joc sau butonez internetul... dar de foarte multe ori sunt intrerupt efectiv de muzica pentru ca track-uri pe care le stiam pe de rost imi atrag atentia intr-un mod flagrant si ma distrag de la alte treburi - asta in comparatie cu Wharfedale pe care le stiam foarte bine si care nu mai reuseau sa ma distraga si surprinda. Deci nu sunt de acord ca e nevoie de o ascultare atenta pentru a deosebi sistemul meu de al tau, chiar si in timp ce scriu pe messenger le poti "simti" fara probleme, singura regula consta in interesul persoanei respective pentru sunet si muzica - daca-i cat-de-cat interesat o sa observe rapid diferentele; daca nu-l intereseaza acest subiect nu va ajunge la boxe/amplif de nivelul asta decat dintr-un snobism prostesc si/sau din cauza ca-l dau banii afara din casa.

P.S. In ciuda aparentelor, nu va recomand un sistem audio atat de scump. Nu merita. :goofy:
 
Cine e in stare sa dea 500-1000Euro pe o bricheta (care nu are macar gaz si in unele cazuri nici macar piatra), cred ca e in stare sa dea 20kEuro pe o pereche de boxe.
Exista taxa pe snobism si exista si foarte multi care ieri erau nimeni, azi au dat tunul si le vor ajunge banii pana maine ca sa-si ia tot felul de traznai (brichete, boxe, 4x4) pe care nu au habar macar cum sa le exploateze.

Nu m-am referit la cei de pe acest forum, nu cred ca e cazul vreunuia mai sus. Ziceam asa in general, legat de pietele din .ro.
 
track-uri pe care le stiam pe de rost imi atrag atentia intr-un mod flagrant si ma distrag de la alte treburi
Da, insa ai ascultat cu atentie pe Wharf-uri track-urile respective... :wink:
Nu ma intelege gresit, consider ca ai facut o investitie buna, in alt context as fi facut si eu ceva asemanator, insa deocamdata nu este cazul (cum am spus, lipsa de camera adecvata si mai trebuie bagati bani buni in surse - CD & blu-ray player de calitate + eventual un DAC pentru PC + CD-uri si Blu-ray-uri originale).
Apropo de sisteme audio, faptul ca am pe masina sistem Bang & Olufsen cu 14 incinte ma face snob? :goofy:
 
Avand in vedere ca am facut rost de neste LME49722, in scurt timp placa mea de sunet (M-audio Audiophile 2496) va suferi o mica operatie pe creier. :tongue: Daca reusesc sa nu o stric, o sa pun pe aici niste grafice before/after. Si daca sunt multumit de ce vad pe ecran, poate o arunc in competitie cu un D2. Asta daca reusesc sa-mi cumpar un Cosmin_C. Da' caut unul second hand, ca aia noi sunt overkill. :biggrin:

Wish me luck!
 
Următorul pas va fi înlocuirea DAC-urilor, iar pe urmă îi pui amplificator cu lămpi, că tot ai.

Fost posesor de ECC83
 
Buon, deci am pus-o! :biggrin:

Toata treaba a durat 15 minute inclusiv despachetarea desoldering-station-ului (care era undeva "prin pod", pus la pastrat), sapat dupa sticla de izopropilic prin camara, etc...

In prima poza e placa originala, cu NJM-5532 si doi electrolitici vaporeni de 22u/16V, poza a doua e luata dupa extirparea celor trei componente si in poza 3 e varianta after (inclusiv doi electrolitici mai de Doamne-ajuta, 47u/50V - low-esr). O mica imbunatatire apare in testele RMAA before / after (poza 4) DAR aici intervine o chestie: placa am testat-o in mod loopback iar pe partea de line-in ea mai are inca 3xNJM-5532 pe care nu i-am schimbat de lene. Deci e posibil ca imbunatatirea sa fie si mai mare dar n-am cum sa masor pana nu schimb si puricii aia trei.

Urechiometric n-am cum sa compar before/after deoarece eu nu ma ocup cu asa ceva.

Cam atat deocamdata.
 

Attachments

  • 1 - orig.jpg
    1 - orig.jpg
    99 KB · Views: 90
  • 2 - work.jpg
    2 - work.jpg
    115.8 KB · Views: 77
  • 3 - final.jpg
    3 - final.jpg
    107.7 KB · Views: 97
  • RMAA .gif
    RMAA .gif
    62.4 KB · Views: 74
Calitate ceva mai bună, nemăsurabil de bună. Dacă schimbă și restul o să poată să măsoare mai precis, dacă nu poate doar să asculte sau să închirieze un Cosmin_C.
 
Nu stiu ce sa zic, mai am trei bucati LME49722, dar parca le-as tine pentru alte proiecte / modari. Ma interesa sa imbunatatesc parte de redare, cea de "inregistrare" ma lasa rece momentan. Ideal ar fi sa am un analizor spectral adevarat. Dar... :biggrin:
 
In realitate arata chiar si mai bine, dar in poze apar umbre de la veioza. Stiu, nici WB-ul nu e corect, incadrarea e defectuoasa si n-au subiect. Dar nu de poze imi ardea mie atunci. :biggrin:

90% sunt decis sa schimb in weekend si restul de 3 cipane. WTF! Vedem dupa aia. :smile:
 
Sistemul din dormitor intra si el destul de usor in categoria "Hi-Fi on PC" desi este folosit in principal pentru vizionari de filme. Componentele de baza sunt Elac BS 63, Sansui AU-X111, Xonar D1, LG 42LG6000 dar ultimu' produs din lista nu stie sa cante. :biggrin:
 

Attachments

  • htelacsmall..jpg
    htelacsmall..jpg
    82.1 KB · Views: 152
Desi am cumparat jucariile de vreo 2-3 saptamani, abia acum am avut timp sa ma ocup de ele.

Avem asa:
- Wharfedale Diamond 9.2
- Pioneer A602-R
- standuri Wharfedale
- Asus Xonar D1
- Eagle Calypso2 2.5mm2, interconect eagle jack/rca
-(ocazional)Senn HD485

Atasez si cateva poze facute, din pacate, cu telefonul. Oricum, setup-ul e temporar, astept sa "produc" un rack pentru amplif si cealalta sursa (analogica, nu zic nimic ca sunt offtopic:smile:) si sa mai scap de unele lucruri din camera.

Amplificatorul e luat SH, la un pret bun. Un mic monstru:13kg, 2x120W@4 ohmi, impecabil.
Incintele sunt noi, placa de sunet e SH, standurile sunt SH (le-am luat la un pret bun, noi erau mai mult ca boxele), cablurile noi.

Impresii:
- boxele sunt uriase. Din poze par micute, dar nu e asa. Poate ca ma obisnuisem eu cu "dozele" de la logi...:biggrin:
- basul e puternic. John Clayton se aude divin. :tongue: Ma speriasera niste amici ca nu o sa am bas, dar nici vorba. Si vin de pe z2300:eek: Singura melodie unde am simtit ca boxele nu se descurca foarte bine cu basul a fost Henry Mancini - Pink Panther.
- vocile suna bine. Nu am apucat sa ascult prea mult, dar Sara K, Diana Krall, Allan Taylor, Sinatra m-au facut sa pierd cateva ore bune:smile:
- m-au apucat dracii incercand sa asez standurile. Nu stateau cum trebuie nici batute. Am zis ca le asez usor pentru ca au spike-uri reglabile, dar de unde. Pana la urma le-am pus pe o bucata de gresie. Pe viitor o sa iau ceva mai estetic (poate niste marmura/granit).

P.S. Scuzati amprentele de pe amplif. Poza a 2-a e de pe net.

L.E. Cosmine, tu ai un sistem hi-fi in fiecare camera? :smile:) Javrele alea sunt audiofile?:biggrin: Banuiesc ca sunt pline cu asa ceva
 

Attachments

  • 20100706_175332.jpg
    20100706_175332.jpg
    224.6 KB · Views: 79
  • DSC02417.jpg.jpeg
    DSC02417.jpg.jpeg
    268 KB · Views: 75
  • 20100706_175223.jpg
    20100706_175223.jpg
    137.3 KB · Views: 68
  • 20100706_174855.jpg
    20100706_174855.jpg
    113.7 KB · Views: 89
  • 20100706_175241.jpg
    20100706_175241.jpg
    264.8 KB · Views: 58
  • 20100706_175312.jpg
    20100706_175312.jpg
    186.1 KB · Views: 58
Back
Top