Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Am devenit curios de un combo DAC/AMP decent (sursa este SPDIF out din Xonar D2X sau varii USB (laptop)).

Ce ar fi comparabil cu un Onkyo TX-NR525? Ascult FLAC/MPC/rareori mp3. Nu mă deranjează să fie mai bun. Mă uitam la un combo Schiit Modi3/Magni. Doar pentru căști.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Cellara "celebrity wear" românesc, adică "ce-am găsit la chinezi cu 1 dolar cu tot cu brandingul nostru gândit peste noapte"? Nu mai încărcați device-uri de câteva sute de euro cu porcării de 1 dolar, n-are rost.

Laptop-ul e 100% deconectat de la orice? Nu monitor, nu rețea, nici un cablu nu iese din el în afară de căști?

Mistral

Alien
Incerc sa fac rost de un creion din ala. :smile: Da, laptopul sau e deconectat de orice sau bagat intr-un cradle care e bagat intr-o priza de langa aia unde e incarcatorul. Bazaie in amandoua cazurile, poate putin mai tare cand e in cradle. E mocheta pe jos. :smile:

dreamer

Little Devil
Ar fi cineva de pe aici interesat de un DAC NAD D1050? Cosmin_C teste and approved (pentru gama lui de preț). La mine adună praf degeaba, nemaiavând nici PC și nici sistem hi-fi ca le vremuri, e o sculă excelentă, în ultima vreme îi descoperisem calitățile pe partea de amp pentru căști.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Nu pot pricepe de ce se produc DACuri/AMPuri cu mufă de 3.5mm în loc de 6.3mm. Vor să încurajeze oamenii să-și prăjească căștile de aifoane? :biggrin:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Nu, căștile serioase pentru care vrei DAC/AMPul ăla au cam toate mufă de 6.3mm (impedanță 50 Ohm+). Sunt care ajung și la 600 Ohm.

Protip: deoarece știle werks :biggrin:

dreamer

Little Devil
New setup:
Sursa: Yamaha WXAD-10, cu muzica stocata flac lossless pe NAS
Amplificator: Yamaha AX-497 (same old)
Boxe: Wharfedale Diamond 122 (same old, dar pana acum au fost folosite cu NAD-ul vechi in alta casa)
Revin cu impresii.

PS: NAS-ul se incadreaza la PC ceva, sa nu fie total off-topic? Nu de alta, dar nu mai am PC in casa, doar work laptop. :goofy:

Last edited:
Top Bottom