Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Cat timp nu ai camera perfect simetrica si boxele aranjate la fel de perfect simetric in raport cu peretii si orice altceva din camera, or sa existe intotdeauna diferent de sunet intre boxe, iar aceste diferente aproape sigur vor fi mai mari decat intre cele 2 boxe din set, masurate in camera aneconica. Eu le-am auzit cam pe orice sistem normal de casa, fara zgomot alb sau alte minuni, mai ales atunci cand chiar cautam acele diferente. In showroom la avstore am fost impresionat de lipsa diferentelor, dar vorbim de o camera in care nu exista nici macar o musca asezata aiurea. Probabil. :smile:
 
  • Like
Reactions: Neo
camera aneconica

tumblr_m9bs0icLXf1qajc4eo1_500.gif
 
a9e46dcc3e580609a026a372fec72629.jpg


Ah well... si nu am sa le desfac si nici nu am sa le verific in vreun fel. Trebuie doar sa ma decid daca vor ramane Arcus sau Wharfedale pe surround.


 
Acum nu te supara pe mine, dar in momentul in care ai diferente audibile intre boxe, despre ce reproducere fidela a sunetului mai vorbim? Ca sa nu spun hi-fi. Ca sa nu mai spun audiofila. Da, sunt diferente la chioscul de ziare de unde cumpar TV-Mania, ca tine o boxa inauntru, printre ziare si a doua e pusa afara, pe tejghea. Daca ai asemenea diferente intre canale si nu te apuci sa cauti cauza, mai bine dadeai banii aia pe altceva. :smile: Daca nici macar nu pui boxele una langa alta sa testezi (ca astfel dispare din ecuatie factorul camera), despre ce mai vorbim?
 
Încep să înțeleg la ce te referi. Eu personal nu am testat niciodată boxe altfel decât conectat şi pus muzică pe care o am şi pe FLAC playerul intern (ie creier :biggrin:). Asta cu boxele puse unde este loc în cameră.

Asta din urmă am ajustat-o de curând când mi-am luat suporți de boxe (care au rezolvat multe probleme, inclusiv mocheta care nu avea găuri - acum are :biggrin:

Apropos, am o pereche de Microlab Solo 6 care bâzâie oribil în idle fără influențe de la volum, ca o fi? Nu le-am desfăcut încă, dar să știu că piese comand, cinci pungi de condensatori sau saci de gunoi? :biggrin:


 
Poate fi orice, de la o lipitura rece pana la conzi uscati, punte redresoare pocnita, etc... Pana nu desfaci cutia, n-ai cum sa gasesti defectul.
 
Daca le pui una langa alta (eventual in mijlocul camerei) sigur ca vor suna la fel, daca sunt boxe decente. Eu nu am facut teste de acest gen, in pozitia normala de auditie mereu vor fi diferente intre ele. Daca asta anuleaza termenul de hi-fi in mintea ta, nu-i problema, nu am de ce sa ma supar, dar iti spun totusi ca asta inseamna ca nu poate exista hi-fi in casa normala, intr-o camera in care mai si locuiesti...

Asta mi-a adus aminte de o chestie facuta de cei de la real acustic pentru rodajul boxelor, le puteau fata in fata cat mai aproape posibil / lipite una de alta si conectau una din ele invers, pentru a le putea tine toata noaptea la volum mai mare fara sa deranjeze. Si da, era o diferenta clara intre boxele ieftine si cele mai scumpe, acestea din urma se anulau mai bine. Cand am fost eu acolo tocmai faceau asta cu niste floorstands Paradigm de niste mii de euro, am fost surprins sa constat ca urletele se transformau in soapte. :smile:

hulubei sa le stapanesti sanatos, sunt curios ce parere ai de sunet. e o diferenta enorma intre WD si Elac, nu doar la pret dar si la tip de sunet. De tweeter ce sa mai zic, daca te-ai obisnuit cu cel de pe Diamond 9.3 (care-i foarte cuminte) asta s-ar putea sa te sperie pe unele melodii. Aceeasi trecere am facut-o si eu acum ceva ani deja, de la WD 9.3 la Elac FS 187, foarte asemanatoare cu FS 207 (2x15 cm medii/bass, plus tweeter JET).
 
Eu fix asta am afirmat: ca WD9.5 nu sunt boxe decente. :tongue: Boxele decente fac cum zici tu: puse una langa alta suna la fel. Dar e bine ca in lipsa aparaturii de masura, macar acel test la ureche sa il faci. Daca il trec, boxele sunt aproape decente. Daca nu il trec si vanzatorul iti spune ca e nevoie de sute de ore de rodaj ca sa sune la fel, vanzatorul nu e decent. :biggrin:
 
Cosmin_C, multumesc de urare. Nu mai stiam sigur ce ELAC-uri erau cele de m-au impresionat la tine dar credeam ca erau ceva mai mari decat piticaniile astea, cel putin in mintea mea sunau a boxe mult mai mari. Astept sa ajunga prin Aprilie-Mai deoarece nu am avut cu ce sa le transport din Olanda si nu-mi vine nici sa le pun la curier ca imi e sa nu-mi vina sub forma de 7.1 fara ambalaj original cu toate protectiile necesare :biggrin: Asa ca astept intoarcerea unui bun prieten in concediu pe meleaguri sa le ia cu el. De fapt el acum desi are Mission M74i si o pereche de WD 10.2, a pus WD la vanzare rapid si tocmai ce a gasit o pereche de Elac FS 207 normale (non Anniversary) la sub 200 Eur dar cu defecte la unul din difurile de bass (cineva s-a jucat cu ceva ascutit in dif). A mai gasit separat la aprox 100Eur inca o boxa model identic chiar si culoare deci se gandeste sa-si faca si el un mic upgrade dupa auditia la cele achizitionate pentru mine. Acum nu stiu cum vor suna fara tweeterul JET.

Intrebarea mea acum este ce sa pastrez pentru surround pentru filme pentru ca nu imi e clar ce-mi place mai mult intre WD9.3 si Arcus AS5 (vechituri nemtesti cu difuri Seas (isi mai aminteste cineva de aceasta marca de difuzoare, acum o suta de mii de ani le-au folosit pana si Dynaudio pana sa-si faca propriile difuri). Bine-nteles, fiind vorba de surround la filme as putea sa stau cred ca bine merci cu oricare sau cu cele care arata mai frumos :biggrin: Sau le pastrez pe toate din moment ce ampliful stie pana la 7.1
 
Norvegienii de la SEAS sunt bine-merci. Au produse de f. buna calitate, au piata de desfacere. Deci nu-i plange. :tongue:
 
Spre rusinea mea nici nu mai stiu ce boxe aveam atunci, de fapt uitasem complet ca ai ascultat Elac la mine. :biggrin: Erau negre sau roscovane? Am trecut prin 3 perechi de Elac, dar sunt 99% sigur ca le-ai ascultat pe ultimele, adica cele din poza. FS 207 sunt mai mici, dar nu vor dezamagi, sunt sigur de asta.
http://www.imagebam.com/image/d6cf3c242475711
 
Cred ca roscovancele si mai tin minte ca mi-ai zis ca mai schimbasei un rand cel putin inainte si parca ceva ca le luasei de test si ti-au placut asa de mult incat nu ai putut sa renunti.

Ca sa ies si eu din epoca de piatra, imi recomanda careva, conectori de tip banana pentru boxe? Evident, ceva sa nu dau mai mult decat am dat pe cablul dintre boxe si amplif (neanderthalism, UTP Cat5e).
 
Daca poti, nu folosi banane. Strange cu surub. Tot ce am gasit la noi prin comert (la pret normal) sunt jegoase.
 
Da, ramai la surub. Eu am luat ceva de pe CG si erau OK in felul lor, dar nu mi-a placut cum intrau un boxe (erau aproape imposibil de scos, iar eu vroiam sa le pot scoate usor pentru a testa alte boxe) asa ca le-am pus doar pe alea pentru amplificator (unde intrau destul de greu dar nu absurd, doar cat sa fie contactul ferm, iar celelalte le-am vandut mai departe. Tind sa cred ca nepotrivirea la boxe se datora Elac, pentru ca toate 8 se potriveau la fel de prost si stiu vreo duzina de useri care le-au folosit cu succes pe diverse alte boxe.

Eu am fix d-astea, 10 ron bucata de la un user cristi-something de pe CG. Suprafata de contact e mai mare la acest design, decat la bananele clasice, alea arcuite.
 

Attachments

  • naka.jpg
    naka.jpg
    38.2 KB · Views: 28
Ok, m-a mancat undeva sa testez castile Sennheiser Momentum M2 in varianta bluetooth vs cablu direct in amplif (Yamaha RX-V2700). Ce sa zic, la prima vedere pe o melodie posibil prost aleasa nu m-am prins de diferenta. Apoi am pus la bataie Chesky si in continuare, urechea mea sedentara nu a prea prins mare diferenta pana usor usor mi-am dat seama ca pe amplif imaginea era mai clara si mai colorata fata de bluetooth. Si am insistat pana atunci cand au inceput prin bluetooth sa mi se para stridente si inecate. Corecte as zice, nu pierd multe detalii dar nu-ti lasa zambetul pe fata in comparatie cu ampliful. Acum nici macar nu am habar ce stie ampliful pe partea de casti, imi inchipui ca nimeni nu si-a dorit sa exceleze pe asa ceva, cu alte cuvinte, probabil ca se poate si mult mai bine.
Si cu acestea fiind spuse, nu mai sunt la fel de incantat de achizitie gandind ca utilizarea principala vroiam sa fie la munca unde evident nu detin un amplif dedicat si nici nu as vrea sa revin la matzaraie atarnata. Ce o fi fost in capul meu sa fac testul?!
 
Prin BT nu doar amplificarea e schimbata ci si DAC-ul. De obicei, pentru a economisi spatiu/curent/etc se foloseste un cip minuscul all-in-one cu un SNR mult sub 100 db si multe alte limitari, in special la dimanica deoarece aia necesita (mult) curent. Nu stiu cat de bun e Yamaha pe casti, dar greu de crezut ca este chiar asa de prost ca un cip cat un sfert din unghia de la degetul mic.
 
  • Like
Reactions: Neo
Imposibil. Voi sesiza cand am un fir atarnand de cap si cand nu. Odata infipt firul audio in casti, partea de BT este dezactivata automat. Dar diferentele sunt destul de evidente pe melodii de test. In rest probabil ca nu am sa ma prea prind. Apoi am facut testul pe WD 9.3 care inca le am, un fel de boxe versus casti si nu stiu ce sa zic, castile astea ar trebui sa fie destul de top pe auditie iar soundstageul e o gluma in comparatie cu boxe. Am facut si test cu boxele pe pure direct stereo vs Dolby Digital (cu Arcus AS5 pe spate) si tot nimiceau castile (de fapt diferenta as zice ca este doar senzatia de camera mai mare cu DD si cu toate instrumente plus cantaciosi mai mari - efectiv asta era senzatia ca omul ala de canta e aproape dublu ca dimensiuni ca si explicatie a creierului pentru sunetul amplu parvenit cu DD. Probabil ca daca ascultam direct DD nu as mai fi avut termen de comparatie si totul parea pur normal. Deci thumbs up DD.

Prin BT nu doar amplificarea e schimbata ci si DAC-ul. De obicei, pentru a economisi spatiu/curent/etc se foloseste un cip minuscul all-in-one cu un SNR mult sub 100 db si multe alte limitari, in special la dimanica deoarece aia necesita (mult) curent. Nu stiu cat de bun e Yamaha pe casti, dar greu de crezut ca este chiar asa de prost ca un cip cat un sfert din unghia de la degetul mic.

Imi era clar ce spui tu, doar ca ma gandeam ca poate tehnica o mai fi evoluat. Probabil nu chipul mai este problema cat condesatori si alte dracii care fizic pe dimensiuni extrem de mici si la consum exagerat de mic, nu pot face minuni.
 
Back
Top