Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Ok, ala nu e 400, e pe la 470, intra in categorie daca este un mare DA pentru el :smile: Sa ne intelegem ca omul e si pe la inceputuri, se prinde acum de FLAC-uri si alte cele si nu stim ce va evolua, poate nu va ajunge la chestii mega detaliate si analitice ci mai degraba va cauta muzicalitatea.

El e chitit pe Mission M74i pentru ca stie fostele mele boxulite (M71) iar celelalte exotice posibil sa fie drumuri inutile pana te poti decide care (nu e Olanda mare dar nici motorina nu curge la canalizare). Iar eu cred ca din cauza lui si a lui Cosmin, voi ajunge sa pun la vanzare Wharfurile 9.3 si sa iau Elac-urile :smile:
 
La Elac m-aș uita sincer, dar nu înțeleg de ce nu Wharfdale, 10.5 sună chiar foarte bine. Nu că m-ar tenta să îmi schimb boxele actuale (care între noi fie vorba am uitat* ce sunt lel).

Și cu asta se explică de ce în tot Amsterdamul nu poți să calci de englezi făcuți muci :biggrin:.
Nu cred că aia este o problemă, și în Londra este plin de englezi făcuți muci, doar că în Amsterdam este și legal :biggrin:

*Fake edit: m-am uitat pe boxe, Gale Gold Monitor.
 
Mai multe detalii? Chiar mă uitam după Wharfdale 10.5 pentru că pe aici Elac nu am prea găsit.
 
Ok, azi se duce amicul sa-mi ia Elacurile. El s-a ales cu Mission M74i si o pereche de Wharfedale 10.2 pentru ca i-au parut extrem de ieftine, dar imi descrie ca nici nu se compara cu Missionurile dar sunt bune de surround pentru filme.
 
Idem autoturismele. Nu este nevoie sa ridici capota (inainte de cumparare) atata timp cat se invart rotile.

Mă lași, sunt Wharfdale, nu Logan. Nu este o marcă de cacao.

Şi tot nu dai detalii. Au molii moarte înăuntru?


 
Ok, azi se duce amicul sa-mi ia Elacurile. El s-a ales cu Mission M74i si o pereche de Wharfedale 10.2 pentru ca i-au parut extrem de ieftine, dar imi descrie ca nici nu se compara cu Missionurile dar sunt bune de surround pentru filme.

Deci amicul știe de bumți bumți :smile:


 
Mă lași, sunt Wharfdale, nu Logan. Nu este o marcă de cacao.

Şi tot nu dai detalii. Au molii moarte înăuntru?
Nu mai sunt de mult o marca respectabila. Inauntru e lucratura de Casa Soimilor Patriei. Daca tu crezi ca ai vazut cele mai ieftine componente cu putinta, te-ai inselat: deschide un Varzdale si plangi. :biggrin:
 
Idem autoturismele. Nu este nevoie sa ridici capota (inainte de cumparare) atata timp cat se invart rotile.
Nu deschid capota nici dupa cumparare. Ma rog, trebuie sa mai pun lichid de parbriz, ca altfel care-i problemma...

Si am Dacia, marca de cacao. :biggrin: Face acusi 9 ani si singura reparatie non-bec care am facut-o pana acum a fost un amortizor fata schimbat. Asta sigur, in afara de reviziile standard, conform cartii tehnice.
 
Pai da, dar nu le-ai desfacut inca. :goofy: Stiu oameni cu Diamond 225 (bookshelf) si 230 (floorstand), le-am ascultat pe ambele si mi se par vast superioare seriei Diamond 9 din care am detinut 9.3 iar Quark inca are 9.5 (cred). Sigur, nu m-am uitat inauntru, le-am testat doar la ureche si progresele sunt mai mult decat evidente. Pe vremea Diamond 9.3 am ascultat si o serie superioara (2 clase peste, ca pret) numita Pacific, iar seria Diamond 220 suna mai apropiat de alea decat de vechile Diamond 9.
 
Dap. 9.5. Ma tot impidic de ele prin casa. :dracu: Vreti un mic fisier care comuta zgomot alb cate o secunda pe fiecare boxa? Nu stiu cat de bine sesizeaza unii diferentele dintre boxe, dar in testul asta si surzii le sesizeaza, cu conditia ca respectivele diferente sa existe. :smile:
 
La ce folosește sunetul ăla? Știu că nu știu prea multe despre hifi, dar se corelează cu ceva sunet mai mustos când asculți muzică?


 
Testul demonstrează cel mai clar că a intrat oxigen în cabluri fiindcă n-a fost aplicat uniform uleiul de șarpe.
 
Ideea este că eu m-am obișnuit cu un anumit sunet, balansat, după Gale Monitor via amplif din xonar d2x (conexiune optică, setat pe hifi). Până şi cu subwooferele adăugate în mașină oamenii se plâng că nu e suficient bass la cât de încet l-am dat, dar eu simt clar cum "umple" sunetul, nu trebuie să îmi clatine oglinda.


 
Back
Top