Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Am un amic care ar fi interesat! Și-a cumpărat recent niste BS de la Elac și-l auzeam mârâind că parcă ar vrea FS.
 
Nu ai si o boxa de centru de vanzare? Elac, neagra, in stare buna si ieftina :tongue:
(nu e nici una in lista de preturi de vreo 3-4 ani)
 
Nu folosesc asa ceva. 2.0 forever. :tongue:
Cat despre stare buna, clar avem, ieftin mai greu. Nu imi vine sa fac dumping, doar sa scap de ele.
 
Fresh install de daphile pe un ssd care se afla intr-un gigabyte brix, nu mai vrea nici de-al dreacu sa mai vada prin ftp hdd-ul atasat la router. Inainte era instalat pe un stick usb, mai caraia dar intr-un final il vedea, insa acum nu stiu ce are. M-am gandit ca poate am dezactivat vreun plugin, am verificat dar nimic concludent.
Nu am schimbat nici o parola si nici nu am modificat vreo setare in router.
Vreo sugestie?
 

Attachments

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    171.5 KB · Views: 19
Upgrade întâmplător, am căpătat un Micromega Tempo 2 ca amplificator pentru sistemul de la birou. Pe vremea aia nu se chinuiau prea tare cu specificațiile, tot ce am găsit online e "75W la 8 ohm, distorsiuni <0.1% la 20Hz, 0.5us rise time, bandwidth -3dB 0-0.5MHz, phase shift la 20Khz <1 grad" :smile:. Se aude interesant, din păcate pare să-i placă la volum mai mare decât se poate asculta în birou în mod normal. Ăsta reușește să scoată și bași din boxele Mission.
 
Pare facut demult cu simt de raspundere in tari cu apa calda. Dar cam asa e, amplificatoarelor erei le cam place pe la jumatea volumului.
 
Boxele Mission clasice/vechi sunt capabile de bass remarcabil, chiar si la nivel de bookshelf. DAR numai daca le amplifici cu aparatu' de sudura de taiat lacate.

Astea noi pot canta si putere mica, dar nu mai suna ca alea vechi nici batute.
 
Dragul meu Cosmin_C electronica actuala s-a schimbat mult fata de cea "de pe vremuri". Ba chiar si muzica, ma refer aici la procesare.
Asa ca producatorul, care are ca scop obtinerea de profit, s-a adaptat sa produca ce se vinde, simplu.

Asta asa doar vazut din avion, eu fiind inginer electronist si fiind pasionat de audio de copil am prostul obicei sa "aud" in volti, amperi, hertzi si alte dracii de-astea. Si nici nu stiu prea multi oameni care sa fi vazut muzica pe osciloscop, d-ala cu tub catodic, nu pluginurii de computer.
Restul e poveste ...
 
Poate gresesc, dar in ultima vreme li se cam rupe corporatiilor de dorintele clientilor. Trendul e ca orice le-ai cere tu, ei tot ce vor ei iti baga pe gat. Desigur cu mult bullshit si explicatii, ca ce vrei tu (clientul) e o prostie si ca ei stiu mai bine de ce ai tu nevoie. :zbang:
 
Oarecum greșit. Nu le pasă ce vor clienții care știu despre ce-i vorba, că alea sunt scumpe de produs :biggrin: Așa, fac chestii pe care le cere pulimea și e ok, sunt ieftine, pun brandul și scot profit 500% de la câteva milioane în loc de strâmbat din nas de la câteva mii :smile:
 
Poate gresesc, dar in ultima vreme li se cam rupe corporatiilor de dorintele clientilor. Trendul e ca orice le-ai cere tu, ei tot ce vor ei iti baga pe gat. Desigur cu mult bullshit si explicatii, ca ce vrei tu (clientul) e o prostie si ca ei stiu mai bine de ce ai tu nevoie. :zbang:

Ba tin cont de cerintele clientilor, numai ca majoritatea nu vor ce vrei si tu :tongue:
Ei vor ceva ieftin, care sa arate bine si sa se auda tare. Si cu o sigla flashy. Ce e inauntru nu e treaba lor, consumerism. Daca le vorbesti de curenti, de inertii, de tranziente si alte alea se uita patrat la tine.
 
Ce e inauntru nu e treaba lor, consumerism. Daca le vorbesti de curenti, de inertii, de tranziente si alte alea se uita patrat la tine.

:frown: Şi eu mă uit la fel de pătrat la tine dacă îmi vorbești de alea, dar eu știu să apreciez calitatea pentru că am ascultat şi altceva mai bun şi apreciez fidelitatea mai mult decât volumul. Problema care o văd eu la acei consumatori este că își pun o pereche bună de căști pe urechi şi sunt dezamăgiți că "N-are bass, bă". Păi nu are, dar nu diferențiezi mai multe instrumente? Ăăă nu. Mbine :frown:


 
Neo, pentru cei care nu stiu draciile alea fizice, cel mai usor este sa compari. Dar nu sa compari amplificatoare in clasa D cu clasa T ... da? Gluma, evident.
Eu ziceam sa compari chestii high-end, care intamplator sunt si scumpe, ca sa vezi ce se poate si pana unde urechea ta simte diferentele. Mai departe dai banii de pomana, chiar daca tehnic sunt mai bune.
As putea sa explic multe de ce electronica actuala a devenit mai ieftina in dauna calitatii, dar ... asta e consumerismul.
 
Back
Top