Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

Nu stiu ce sa zic in acest moment. Lasa-ma putin sa-mi rezolv eu problemuta cu HDD-ul si revin cu sfaturi. Vezi cum se prind posturile FM in curte, pe radioul din masina. Sau in casa, pe alt aparat. E posibil ca semnalul la tine sa fie f. slab...
 
E ceva ciudat cu citirile alea. Puterea semnalului este exprimata de fapt in atenuare, adica de la zero spre minus. Nu stiu cum se face citirea la tine.
Recomandarile sunt de maxim -60 pana la minim -74 la intrarea in receiver.
Nu are si vreo scala cu linii sau bare? Ca nu reusesc sa deslusesc modelul ca sa pot cauta manualul de folosire.

Dar in mod clar vei beneficia de un semnal mult mai puternic daca antena este in afara cladirii, cu maximum probabil pe acoperis, in special daca este o cladire inalta (comparativ cu cele invecinate).
 
Da, cu antena exterioara si cu Dreamer dormind pe presul din fata usii de la intrare. :dracu: The power of WAF.
 
Ti-am zis, parca am vazut ceva cu dB, asa ca nu bag mana-n foc ca este corect ce am scris mai devreme. Antena afara este imposibil de pus, nu am cum si pe unde sa gauresc a.i. sa trag firele. Amplasarea este la parter din P+2, posibil si de aici sa se traga niste probleme, mai ales ca stanga-dreapta am alte case lipite.
Modelul exact este Sony ST-S315, studiez mai multe diseara, aseara am fost bona si n-am avut mai mult de 15 minute cu aparatul. :smile:
 
Din pacate manualul nu ma lamureste cu nimic din ce am vrut. De fapt nu detaliaza nimic din ce este pe display.
 
Eu am antena de mai jos, am scos-o pe fereastra, fără gauri în pereți (am trecut cablul ăla plat peste profilul termopanului și am inchis fereastra peste el). 6-0001M.jpg
 
E acelasi lucru cu ce era in filmul de mai sus. Foarte buna, in special faptul ca ai scos-o afara imbunatateste mult.
 
E uimitor cat de bine ecranata este sufrageria. Am luat antena de interior cu amplificare, e greu sa gasesc pe unde sa ascund in casa una tip dipol de 1.5-2m orice-as face. Amplificarea data la maxim (cica +18 dB), 75% din posturi se prind execrabil, cateva vag decent si doar vreo 2-3 la un nivel ascultabil. Pe display arata ceva gen 50dB la semnal pentru cele ascultabile, 40-45 la cele cu vag decent si in jur de 20 la restul. O sa incerc in weekend sa probez la etajul 2 tunerul si antena, pentru living am ramas in pana de idei...
 
Constructiile moderne din zona asta au o cantitate impresionanta de fier-beton in structura de cand s-au marit cerintele pentru normele seismice.
 
Diferente de 30dB sunt impresionante. Banuiesc eu ca altceva e la mijloc, fie indicatorul nu e corect.
 
4 posturi de radio, 2 ascultabile, 1 asa si asa, 1 nu. Restul sunt mai rau de atat.
 

Attachments

  • ezgif.com-crop.gif
    ezgif.com-crop.gif
    496.9 KB · Views: 12
  • ezgif.com-crop (3).gif
    ezgif.com-crop (3).gif
    369.6 KB · Views: 12
  • ezgif.com-crop (2).gif
    ezgif.com-crop (2).gif
    523.5 KB · Views: 12
  • ezgif.com-crop (1).gif
    ezgif.com-crop (1).gif
    475.1 KB · Views: 12
Garantie data de vanzator. Radul a avut mai demult o problema cu un tuner si l-a returnat fara probleme. Deci exista garantie.
 
Nu, nu am cum sa i-l duc inapoi omului. L-am probat cum am vrut cand l-am luat. Deh, OLX, bine ca a fost ieftin.
 
Back
Top