Se poate Hi-Fi pe computer? (experienţe personale)

hulubei, pai chiar e subwoofer de sistem entry-low-end, cred ca suna decent mai mult din greseala. :biggrin: Dar setat atent, ca volum si pozitionare, am reusit sa-l integrez cu succes cu bookshelf-urile din dormitor si am stat in combinatia asta vreo saptamana. Just for the record, nu am avut niciodata intentia sa-l pastrez, amicul il pusese la vanzare si mi l-a dat mie pentru ca el era plecat din tara 2 luni, sa-l livrez eu in cazul in care se vinde. Si s-a vandut, la 450 ron. Asta era acum vreo 2 ani de zile, intre timp l-am vazut parca si la 300 ron? Pomana curata, daca functioneaza bine...
 
Subwoofer-ul ăla de 300 s-a dat. Mai e unul pe la 350, dar nu în București și are deja un colț complet bușit.
 
Eu as zice sa iei doar boxele acum si sa vezi dupa aia daca au nevoie de suplimente. Acum vrei 12 ani am dar party la firma cu boxele mele de atunci, niste bookshelf Jamo si nu am avut plangeri ca nu-i volum sau bass destul. Iar media de varsta era foarte joasa, deci lumea vroia ceva galagie. :biggrin:
 
E nevoie de factura? Varzdale Diamond 9.5 for sale. BUMBUM ca la Ring@Costinesti. Muta liniile de cod in fisiere. :biggrin:
 
Ne trebuie bookshelf, n-avem unde pune floorstanders. De fapt ne trebuiau, că am fost și am văzut Mission-urile, mi-au plăcut, le-am luat.

Din câte știu Wharfedale-urile tale sunt bibilite, cred că aș avea ce face cu ele în altă parte. Ce culoare sunt, că nu mai știu? Se potrivesc cu un lemn de nuc?
 
Ca nuca-n perete. :biggrin: Negre. Bibileala am scos-o demult pentru a le readuce la forma si (din pacate) la soundul initial. Nimeni nu va cumpara niciodata in Ro ceva "bibilit", chiar daca suna mai bine si masoara mai bine. Singurul lucru pe care nu o sa-l scot este reteaua rezistiva cu care am echilibrat raspunsul tweeterelor. Chiar mi-as bate joc de om sa i le dau cum le-am cumparat de virgine. Si nu se vede absolut nimic, pur si simplu e o simpla rezistenta adaugata intr-unul din filtre.
 
Cu scuze pentru mica deturnare de subiect, ai de gand sa-ti iei altceva (mai bun) sau te retragi complet din lumea haudiofila?
 
Promit raspunsuri maine. E tarziu, ma cheama prostata la baie. :biggrin:

Problema e ca nu pot sa le dau fara sa am ceva in loc. Muzica la casti nu ascult. Deci, judecand la rece, mai dureaza ceva timp pana scap de ele. :smile:
 
Bon, montat Mission-urile la locul lor, se aud ok dar lipsa de joase este remarcabilă.
 
Deci se impune un sub, montat intr-un colt al halei de productie. :biggrin:

Sau incearca sa le impingi cat mai spre perete / coltul camerei. Poate mai creste basul.
 
E greu de dat un diagnostic de la distanta, dar a luat o lovitura zdravana.
Si daca a patit ceva difuzorul te cam costa.
Asa ca eu as paria pe altceva, desigur, parere personala.
 
Pune boxele pe jos, ar trebui sa se rezolve. Cred ca rigipsul e de vina, asa am si eu la firma, boxe care in casa sunau prea basos aici le tin cu bass-reflexu' la 5 cm de peretele spate si cucu bass.

Si da, nu as lua un subwoofer asa lovit, pentru ca e posibil sa se fi spart magnetul de la difuzor, sau alte chestii urate.
 
Ei, probabil o să ne obișnuim și fără. Mai e pe-aici o boxă relativ nasoală dar cu un difuzor destul de mare, dacă-i fac un filtru de joase ar putea face ceva.
 
Yep, iar daca e mare si degeaba (cum era la vechile Unitra de exemplu) si tu-l obligi sa mearga pe frecvente (prea) joase ai sanse reale sa-l arzi.
 
Sper ca ai controlat (cu o baterie de 1.5v) daca boxele sunt corect fazate... Ma gandesc sa nu fi umblat cineva "priceput" in ele si sa fi inversat din greseala firele de la woofer... :frown: Ca adio bas.

De fapt inverseaza direct cablul pe o boxa si vezi ce se intampla.
 
Sper ca ai controlat (cu o baterie de 1.5v) daca boxele sunt corect fazate... Ma gandesc sa nu fi umblat cineva "priceput" in ele si sa fi inversat din greseala firele de la woofer... :frown: Ca adio bas.

De fapt inverseaza direct cablul pe o boxa si vezi ce se intampla.

Sunt si eu curios de metoda de control cu bateria. Si chiar nu o spun la misto, sunt interesat.
 
Back
Top