Se caută placă video old-school AGP 2x sau Voodoo 1/2

Neo

The Good Doctor
Mda, cum e în titlu, dacă ar fi şi un GeForce 1/2 sau un Voodoo 2 ar fi minunat. Preţul îl discutăm :biggrin:

E vorba despre sistemul vechi de gaming, care a rămas fără GeForce 2 Pro :rotf: şi are un S3 Savage4 PCI care nu ştie de accelerare Direct3D (ciudat, ştiu, SO Windows 2000 Pro licenţiat cu Winblows update la zi, dacă aveţi idei aştept PM) şi are doar 8MB, insuficienţi pentru 1280x1024 ŞI un film :biggrin:
 
Incearca sa gasesti in alta parte, daca nu reusesti ma mai gandesc eu daca te pot ajuta, in sensul de a ma desparti de amintirile numite Voodoo2 12 mb sau Voodoo3 16 mb. Iti dau o saptamana sa gasesti la altul, si sa mai reflect si eu la sensul vietii... :biggrin:

P.S. E pentru tine personal sau pentru vreun (ne)cunoscut ?
 
8MB sunt suficienti. Sunt suficienti si 4MB daca ai modul 24bit. Driverul ala are o problema. Cauta altul.
Eu am in calculatorul parintilor un Matrox G200 Marvel. Cand am instalat XP am incercat vreo 4 versiuni de driveri (doar unul singur pentru XP, si ala nu recunostea tunerul) si n-am gasit ce-mi trebuia. In final am hacuit unul de la alta placa sa recunoasca si sa se instaleze pe G200 si de atunci merge perfect. :smile:
Concluzia: gasitul driverului optim poate fi o adevarata arta. :rotf:
 
Incearca sa gasesti in alta parte, daca nu reusesti ma mai gandesc eu daca te pot ajuta, in sensul de a ma desparti de amintirile numite Voodoo2 12 mb sau Voodoo3 16 mb. Iti dau o saptamana sa gasesti la altul, si sa mai reflect si eu la sensul vietii... :biggrin:

P.S. E pentru tine personal sau pentru vreun (ne)cunoscut ?

E pentru mine personal, e computerul cu care mă joc (când apuc :biggrin:) Star Wars Episode I Racer şi alte nebunii cu joystick-ul pe game port. Ocazional câte un Quake I, etc :goofy: Deh, se pare că un sistem mainstream anul trecut e prea rachetă pentru jocurile de genul :smile:

Chestia cu driverul nu ştiu care e, ăsta îi scos de pe s3comsomething, cică site oficial, Powerstrip spune că-s 4.7MB liberi la 1024x768 şi 2.7MB la 1280x1024. N-am avut timpul necesar să aprofundez şi chiar nu stau să sap după drivere, mai ales că alea de Windows 2000 cică-s integrate în SO :tongue: :dracu:

Apropos de driver, am fix unul d-ăla în computerul (coincidenţă?) părinţilor, care a fost convins foarte uşor să se instaleze cu unul din driverele oficiale, fără mare chinuială - evident am încercat vro dooj de versiuni - deh, îl mai apucă şi pe taică-meu reinstalarea de Winblows câteodată din motive deseori obscure şi p-ormă sună la mine să-i descriu pas cu pas cum am făcut pe Minitehnicus şi facturile îs scumpe la fel ca şi timpul :biggrin:
 
Voodoo3-ul este a doua placa video pe care am avut-o in sistem, dupa Banshee, deci e amintire. In schimb Voodoo2 aia nici nu stiu de unde o am :smile:D) si ti-o pot da, orice pentru SW Racer si Quake1... PM me for details.
 
Mulţumesc, trebuia să postez de ieri, astâzi am intrat în posesia unui Voodoo 2 cu 12MB tactaţi la 110MHz. Amu tre` s-o fac să funcţioneze sub Windows 2000 :biggrin:
 

Attachments

  • Photo0036.jpg
    Photo0036.jpg
    462.1 KB · Views: 34
Back
Top