SDR-Software Defined Receiver

Eu nu prea mai am micro USB, telefoanele astea noi au USB tip C si laptopurile cam la fel ... noroc ca mai au USB tip A.
 
Sunt curios daca device-ul e alimentat numai din mufa de pwr extern sau daca chinezoiul a unit pur si simplu cele doua fire de +.
 
Io zic că-s 100% unite.

Eu mi-am luat un fel de prelungitor, că adaptorul OTG de la Samsung (foarte scurt și lat) nu e compatibil cu husa pe care o am.
 
Nenea Q/baieti, o intrebare ca io-s clei ofcorz. De ceva vreme cumnata-meu tot biziie ca vrea un SDR pentru piticii lui asa ca fiind o oaie cuminte am dat comanda de ce si-a luat si Q ca sa fiu un fel de early Mos Craciun.
Intrebarea era ce softuri ii mai trebuie. Am inteles ca SDR# e must have. Mai e ceva gen must have?
Daca antenuta aia cu care vine la pachet nu e de ajuns nu-i problema, omu' sta la casa si are skill-urile necesare sa-si faca o antena cit China daca e cazul. :biggrin:

Multam'.
 
Ai la ei pe site un tab unde gasesti soft pentru el. Mult soft. Catralioane de programe. In functie de ce vrea, descarca soft.
PS: sper că nu își închipuie ca prinde posturi TV cu el. :smile: De fapt și asta poate, dar numai DVB-T. Useless.
 
Perfect atunci. Thx. :thumbs:

LE. Nu TV. Are un pitic cu receptionat radio pe unde scurte sau asa ceva. Mi-a explicat el saracu' da' e greu sa asimilez cind combin explicatiile lui cu gratarul si cu baxu' de bere. :biggrin:
Mi-a ramas sigur in minte ca ar vrea un SDR si d'asta vreau sa-i fac o surpriza early-Christmas.
 
Din pacate e o alegere cam proasta prentru unde scurte. E cam surd in benzile de sub 30Mhz. Si trebuie antene care sunt mari ca dimensiuni.
Daca ziceai de radio dinainte, aveam alte sfaturi, dar revin un pic mai tarziu.
 
Cred ca ma pot eu lipsi de un UPCONVERTER, ca mi-au venit doua. :biggrin: Altfel nu prinde decat de la 40MHz in sus.
 
ipman, astept sfaturi. Nu e nimic pierdut inca ca n-oi muri din 30 USD aruncati pe geam. :biggrin:
Cit despre antene am zis, no problem, face ce trebuie indiferent de marime/complexitate.

@Nene Q, translate pls. :embarassed:
 
Depinde ce frecvente vrea sa receptioneze. Dongle-ul merge la peste 40MHz. Daca vrea unde scurte (mai jos), ii trebuie un device special, numit upconverter, care ia frecventele mici si le urca la peste 100MHz, ca sa le poata receptiona SDR-ul. :wink:
 
Io zic că-s 100% unite.

Eu mi-am luat un fel de prelungitor, că adaptorul OTG de la Samsung (foarte scurt și lat) nu e compatibil cu husa pe care o am.
Nu. La mine nu sunt unite. Acum merge. Q happy rău de tot! :jump:
 

Attachments

  • Screenshot_20190806-104946.png
    Screenshot_20190806-104946.png
    695.4 KB · Views: 14
Asa, ca acum am timp.
Pentru pasiunea aia numita DXing (probabil) iti cam trebuie aparate de radio care sunt facute pentru asa ceva. Au sensibilitate mai buna decat un SDR.
La momentul asta sunt in mare voga cele cu DSP precum cele facute de Tecsun. Din pacate astea sunt pretuite pe la sute de euro, in special cele cu SSB-sideband.
Eu am mers pe alta cale: am cumparat second-hand aparatele radio de top din anii 80 care erau chiar foarte bune. De aici ascult Radio Romania Actualitati de zici ca sunt acasa.
Antenele pentru HF sunt de fapt multa sarma, ai nevoie de zeci sau sute de metri de sarma in functie de banda. Se pot infasura pe un suport de lemn in diferite forme precum patrat, spirala, etc. Poti sa cumperi BALUN gata facuta si sa folosesti sarma, sau poti aplica metoda saracului sa bagi direct sarma in receptor.
Daca ai vreo idee de nivelul de performanta pe care il vrea, mai pune info si vedem ce putem gasi bun, dar in general jucariile nu sunt ieftine deloc.
P.S. Eu folosesc si un wideband receiver, dar asta cam da o gaura foarte mare in buzunare, nu il pot recomanda sub forma de cadou din multe considerente.
 
Hm, eu am incercat sa lamuresc omul ca draciile astea radio nu sunt ieftine, ma refer la alea bune.
Si nu am trecut inca pe receivere dedicate precum cele folosite de radioamatori.
 
Tot ce mi-ai ai zi tu ipmane mi-a zis si cumnata-meu dar nu are bani de scula asa ca s-a redus totul la un SDR ca macar sa-si faca o parte de dambla.
Daca-i iau eu SDR-ul asta iar upconverter-ul ala zis de Q si-l ia el banuiesc ca o sa fie oarecum satisfacut cu piticii lui.
 
Back
Top