SDR-Software Defined Receiver

Am primit astăzi jucăria. A venit la posta din cartier. Partea interesanta este ca nu am nici o unitate optica funcțională prin casa cu care sa vad ce e pe cd-ul cu drivere/software. Momentan ascult radio ca antena cu care a venit nu e buna la altceva.
 
Am primit astăzi jucăria. A venit la posta din cartier. Partea interesanta este ca nu am nici o unitate optica funcțională prin casa cu care sa vad ce e pe cd-ul cu drivere/software. Momentan ascult radio ca antena cu care a venit nu e buna la altceva.
Nu e foarte sensibil, trebuie antena buna si in exterior. Ce model ai?

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
Asta l-am luat.
Tot încerc sa prind niște conversații pe frecventele maritime ~156MHz, dar se aude extrem de slab/prost.
 
Asta l-am luat.
Tot încerc sa prind niște conversații pe frecventele maritime ~156MHz, dar se aude extrem de slab/prost.
L-am avut și eu pe ăsta de la un coleg și nu am fost mulțumit. Prea puțin sensibil. Trebuie antena cu câștig mare. Dar la banii ăștia e de înțeles.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 
DVB-C inseamna cablu. Asta are o singura mufa de antena SMA, deci nu se pupa.
Poate sa vada doar DVB-T.
 
Sunt pe ok... stickuri care stiu si DVB-C si se lauda cu niste drivere minune, cu care vezi tot (0BH, etc...). Eu nu cred asa ceva pana nu vad. Speram ca asta e ceva similar. :smile:
 
Am găsit ceva avioane cu receptorul legat la telefon printr-un adaptor OTG.
avioane.png

Sunt impresionat de distanta de la care recepționează semnale ADSB.
 
Sa nu fii. Eu in Bucuresti primeam comunicatii de aproximativ deasupra Clujului sau chiar mai departe.
Asta din cauza ca ei emit de foarte sus.
 
ADS-B merge uzual pe la 500km. Sunt microunde, în funcție de noroc se mai reflectă prin atmo/troposferă, adică se poate și mai mult.
 
Am probat ADS-B-ul aici. Nu pare sa fie o distanta uriasa, dar nici clar nu stiu cat si unde e avionul. Mai studiez.
 
Am un SDR USB de ceva timp și nu m-am jucat cu el, ce ar fi recomandat pentru Windows 7/10 și Linux?
 
SDR# e ok pentru ascultat; mai sunt tot felul de chestii specializate, dar în principal ăsta e suficient.
 
Back
Top