Schimbare de macaz. Intel FTW!

Tot din ciclul Save the world am dat azi intimplator peste un programel care cica monitorizeaza energia consumata de calculator si-l poti seta sa mai salveze din ea.
L-am instalat la munca da' vrea sa se conecteze acasa sa trimita niste date despre configuratia ta ca sa se seteze el mai bine. Ma rog. Ideea e ca eu-s prin proxy la munca si nu se poate conecta.
E f'un porcusor de Guineea dispus sa-l incerce si sa zica ce face/cum arata? Il instalez si io acasa da' nu mai am rabdare inca 4 ore. :biggrin:
 
Inchide A.C.-ul diseara un sfert de ora. Vei salva mai multa energie decat programelul asta in zece ani. Save the world sux.
 
Mda, intre timp m-am lamurit. Nu face altceva decit power management dupa o programare facuta de tine.
Next.
 
Ca tot e vorba de softuri de economisit curentu' pot preciza ca tocmai am dezactivat iar EIST/C1/etc din bios, pe care le-am activat la inceputul verii odata cu cresterea turatiei coolerelor la 50% din fan controller. Evident si ventilatoarele s-au intors la turatia minima... AC-ul face minuni in privinta asta.

burebista tie ti-ar fi trebuit o placa de baza de genul asta, acel Dynamic Energy Saver e foarte mijto, niste pistoane care se misca p-acolo... :biggrin:
 
"System" e NB-ul? Nu de alta, dar dacă după 20min de Orthos stă în 43C nu e rău deloc... În afară de exhaust mai intră în calcul altă ventilaţie?
 
Nu cred ca e NB, banuiesc ca e un senzor pe placa care masoara ceva ambient. Parca nu-mi vine sa cred ca e asa de rece NB-ul. :smile:

Mai am la intake un KAMA PWM pe care-l tin la 4xx RPM din BIOS din cauza ca Speedfan nu-l poate controla. Am vorbit si cu Alfredo Milani Comparetti (ala de a facut Speedfan-ul) si mi-a spus ca asa e design-ul la ASUS si n-am ce-i face. In schimb celelalte fan-uri de sistem sunt controlabile (din pacate impreuna toate 3, nu individual).

Initial am stat cu Q-Fan din BIOS ca face o treaba excelenta dar am gasit o singura buba la MB-ul asta: din cind in cind se trezeste sa-mi arate 111°C pe CPU si atunci toate fan-urile o iau razna. Prima oara am dat shutdown instantaneu ca am crezut ca a cazut Ninja de pe CPU :biggrin: dar dupa aia am vazut ca RealTemp imi arata linistit cele 28-30°C in timp ce BIOS-ul imi arata 111°C si m-am linistit. Acu' am pus ultimul BIOS si sper ca poate nu mai apare buba asta benigna.
 
madhorsefuzzy am si eu o rugaminte la tine, poti face te rog un mic test ? Ma gandeam sa-mi iau un Accelero S1 si avem aceeasi carcasa, deci testul ar fi relevant... ma gandeam ca ventilatorul ala montat pe el ar putea scoate o parte din aerul cald direct afara, daca ai scoate tabla aia din dreptul radiatorului, deci tablita de "sub" placa video. Poti sa faci treaba asta si sa-mi spui si mie daca se simte ca iese cald pe acolo, si daca are vreun efect pozitiv asupra temperaturii placii video ? Ma intereseaza mai ales in load, fur, atitool, ceva de genul asta, eventual combinat cu prime ca sa creasca temperatura intregului sistem.

P.S. Daca nu o scoti macar verifica tablita respectiva cu degetul, daca e hot la atingere deja mi-am primit raspunsul :biggrin:
 
Mda, coller-ele VGA after-market cam incep sa devina o necesitate, ca mai toate placile noi vin cu niste raciri standard penibile. Am schimbat 2 HD4850 in 2 zile, amandoua ajungeau la 95+ grade in Fur / ATI Tool, cu fan-ul pe default. Pus la 40% in loc de 27% standard (mai sus face ca o turbina de avion), mai scade cu cateva grade temperatura, insa totusi, jenant... :frown: Accelero S1 is the way si pentr mine...
 
Mai am o nedumerire. Cele 2 HDD-uri din cusca de jos. Stau amindoua cam in 48-50°C. Nu ma deranjeaza ca temperatura e inca in parametrii mei, dar am zis sa vad daca le mai pot scade temperatura daca le pun un fan sa sufle pe ele.

Am luat S-Flex-ul de 800 si l-am montat in camera de jos sa sufle pe ele (adica invers decit cum era fan-ul initial care sufla inspre sursa). Fan-ul sta cam la 3 cm distanta de HDD-uri. Indiferent daca era la 8xx RPM sau 4xx RPM rezultatul a fost fix acelasi: 0°C diferenta intre temperaturi cu fan si fara fan. WTF?

La fel si cu AC-ul. Daca ii dau drumul in juma' de ora-o ora temperatura pe core-uri scade cam cu 2°C dar la HDD-uri nica'.

Si alta ciudatenie. Vechiul 2500KS e pus numa' pentru torente si poze. In 99% din timp sta fara sa faca nimic, dar daca dau drumul la utorrent la download/seed temperatura ii scade cu ~4°C.

So, fo' minte luminata are vreo explicatie la chestiile de mai sus sau le trec ca manifestari ale Zonei Crepiusculare in care-mi duc veacul? :biggrin:
 
ICH9R si RAID activat. Temperaturi ca temperaturi, dar mie nu-mi afiseaza orele de functionare si alte balarii din SMART.
 
Back
Top