Schimbare de macaz. Intel FTW!

burebista

Manic Miner
Odata cu premierea anuala de la emag m-am pomenit cu o suma consistenta pe care trebuia s-o topesc la ei asa ca printre aspirator si aer conditionat am incaput si eu cu un E8400, ASUS P5Q-E (asta din cauza ca n-am mai avut rabdare sa stau dupa melcii de la ABIT pentru un IP45-Pro) si un WD 6400AAKS. Ramsink-urile Zerotherm ZH100 le-am luat sa fie acolo ca mi-a placut faptul ca sunt de diferite marimi si forme.
Acasa mai aveam un kit Thermalright Bolt-Thru si un Noctua P-12 care asteptau nerabdatoare transportul.

De demontat si curatat carcasa ma ocupasem cu o zi inainte ca sa am front de lucru cind vin astea noi.
Primul lucru instalat a fost Ninja cu Bolt-Thru pe placa. Teoretic treaba de 10 minute. Cu o conditie insa, sa ai o surubelnita lunga. Daca n-ai surubelnita buclucasa patesti ce-am patit io. Mi-a luat fo' ora de topait in jurul MB-ului, eram plin de draci, noroc ca fetele s-au prins ca e ceva in neregula cu mine si m-au lasat in pace.
La sfirsit dupa ce am reusit cu chiu cu vai sa le prind cit de cit bine a venit si un vecin cu o surubelnita cit o zi de post ca saracu' cind m-a vazut asa de disperat a scos-o nu's de pe unde. In fine, a fost OK pina la urma, dar sfatul meu prietenesc e ca daca aveti f'un dusman care sta in dubiu daca sa va faca felul sau nu, serviti-l cu Ninja+P5Q-E+Bolt-Thru si nu-i dati o surubelnita lunga. Garantat o sa se hotarasca sa va linseze.
Mai jos aveti doua poze cu Ninja montat pe P5Q-E prin intermediul Bolt-Thru.

Ninja1.jpg Ninja2.jpg

Dupa inca o bucata de vreme am reusit sa le pun pe toate in carcasa. N-am mai stat dupa wire-management sau estetica ca numa' de asta n-aveam chef.

case_final.jpg

Scuzati calitatea pozelor dar skillu' meu de fotograf combinat cu hoardele de draci de la Ninja nu m-au ajutat prea mult la pozat.

A urmat instalarea Vista64 SP1 si bineinteles ca socul de la Ninja s-a propagat in continuare si m-am ales cu HDD-ul lasat in IDE emulation in BIOS plus am uitat o singura partie mare cit HDD-ul. Asta e.
Cind am terminat de instalat cu soaftele bineinteles ca m-au interesat temperaturile si turatiile la ventilatoare. Din nefericire SpeedFan nu stie de toate fan-urile de pe MB, dar poate in viitor se va repara.
La fel, CrystalCPUID nu stie decit anumite combinatii de VID/FID si l-am lasat deoparte si p'ala momentan.
In schimb surpriza placuta a venit de la softul EPU-six engines ala. E o combinatie de RMClock/CrystalCPUID si SpeedFan, singurul neajuns e ca are niste praguri prestabilite pe care nu le pot modifica.
Mai jos aveti o poza cu toate alea in idle, plus consumul procesorului. Temperatura in camera e de 26°C.

idle.jpg

Sincer pe mine ma multumeste un Vcore de 0.9xxV si o frecventa pe care o pot scadea cu pina la 50%. Eu m-am oprit la 20% deocamdata.

Alta poza e cu toate alea in load. M-am plictisit dupa 20 minute de Orthos pentru ca temperaturile erau stabilizate deja.

load.jpg

Iarasi ma declar multumit cu un peak de 55°C pentru un Intel la 3GHz, mai ales ca Ninja e fanless, e vara iar ventilatoarele din carcasa sunt pe la 700 RPM.
Am dat si un Spi 1M pentru astia care cunosc ce inseamna. Eu unul nu ma pricep, dar avind in vedere ca X2-ul meu stock scotea cam 40s ma declar multumit si aici.

Pi.png

Eram curios si de comportamentul HDD-ului nou. Se pare ca acum cum stau ambele in cusca aia din compartimentul de jos nu prea-s aerisite si ajung pe la 50°C. E drept ca-i vara si ca eu ma simt confortabil si cu 55°C pe HDD, dar am sa vad poate pun un fan sa sufle agale in camera de jos.
Inainte de a da testele de HDD ma riciia pe creier ca am uitat IDE emulation si nu beneficiez de NCQ si alte "bunatati" SATA asa ca am luat-o babeste: citit asta, zis si facut, reboot, intrat in BIOS, schimbat HDD-urile in AHCI, stat cu inima cit un purice sa primesc un BSOD dar surprize Vista isi instaleaza niste drivere, reboot din nou si gata, functional. Dupa aia am luat ultima versiune de Intel Storage Manager instalat si ala si rezultatul final se pare ca e OK.

ISM.png

Bun asa, am facut 2 teste, HD Tune si CrystalDiskMark. Rezultate mai jos.

HDD_Mark.png HDD_Tune.png

Iarasi, nu prea le am cu graficele dar a dat mai bine ca vechiul WD 2500KS asa ca eu zic ca e OK si asta. Plus ca nu aud absolut nimic de la el cu carcasa inchisa.

Deocamdata nu am niciun joc instalat asa ca am pus din nou Vantage si PT Boats ala.
In Vantage a iesit chestia de mai jos (cu tot cu PhysX ala care favorizeaza G92 si G200).

vantage_intel.png

Mult, putin nu prea stiu, tot ce stiu e ca am facut un upgrade de fo' 1300 lei pentru 200 puncte in plus in Vantage fata de vechiul X2 3800+.
In PT Boats ala a dat mai bine ca X2-ul ce-i drept. Cam asta a iesit cu setari maxime, 1280x1024 si AA x2:
FPS: 36.1
MaxFPS: 47.3
MinFPS: 24.1
Si intr-adevar parca imaginea a fost mai cursiva decit in varianta AMD.

OK, stiti ca nu-s mare bench-er asa ca va spun feeling-ul meu despre acest upgrade. E OK, dar trecind peste efectul placebo cu greu observ vreo diferenta intre ce am acum sub capota si ce aveam inainte. Astept totusi niste jocuri sau dezarhivari de torente masive ca sa-mi dau cu parerea mai bine.
Ce ma bucura e ca nivelul sonor a ramas cam acelasi (grr, am scos vechiul 2500KS din SQD si noaptea in liniste deplina se aude ciriitul in seek, mai ales ca acolo salasuiesc torentele), pot sa-l manevrez cum vreau eu (dar intre niste limite impuse totusi) si faptul ca mi-am facut o dambla.
Probabil ca in activitati mai intense decit cascat gura pe forumuri, Wolfdale face diferenta, dar deocamdata e la paritate cu vechiul care se odihneste in cutie pe dulap ca merita si el dupa un serviciu impecabil de 2 ani de zile.

Cam astea-s impresiile preliminare din partea unui AMD-ist despre Intel.
 
Daca inchizi diafragma la obiectiv vei avea DOF-ul mai larg, deci o adancime mai mare in care obiectele sunt in focus. Neajunsul este ca vei avea nevoie de un timp de expunere mai lung, deci e recomandat sa nu tii aparatul in mana ci sa-l pui pe un trepied (cazul optim :biggrin: ) sau pe ceva stabil.
 
Pentru un mai bun transfer termic. :biggrin:

Nu cred sau daca se ating atunci sigur nu forteaza ceva pe acolo. In a doua imagine nu se vad lamele departate/deformate.

Felicitari burebista.

Pe cand hdd-urile asa:
 

Attachments

  • 007a.JPG
    007a.JPG
    112.7 KB · Views: 175
burebista, heatpipe-urile de la Ninja se ating de radiatoarele mobo-ului? :confused:
Eu zic ca nu. Oricum distanta dintre heatpipe-uri si radiatoare e de citiva microni. :biggrin:
Plus ca am impresia ca tabla aia in care se infige Bolt-Thru se sprijina pe niste condensatori, da' nu mai stiu sigur.
Credeti ca am glumit cind am zis ca m-am chinuit sa-l prind cu miinile goale pe MB-ul asta? :insane:

Pe cand hdd-urile asa:

Sincer chiar eram curios de comportamentul saibelor alea de silicon din cusca HDD-urilor si spre surprinderea mea isi fac treaba perfect, nu vibreaza absolut nimic acolo ca sa se duca in carcasa.
Deocamdata le las asa ca in afara de cele 50°C pe HDD-ul vechi si 46°C pe asta nou nu ma deranjeaza nimic.
 
Eu zic sa o iau pe rand:
-sunetul este provocat de o unda (mecanica) de amplitudine si frecventa neimportanta in cazul actual;
-cu cat impulsul mecanic al undei este mai mare, cu atat aceasta detine un SPL marit (se aude mai tare);
-o unda mecanica este provocata de un lucru mecanic (de o miscare);
-un pendul sau o coarda este propicei unei miscari, avand nevoie de un lucru mecanic redus;
-un corp greu, masiv, este mai greu pus in miscare datorita masei marita, implicit lucrul mecanic necesar este mai mare;
-un corp ce manifesta o miscare vibratorie va provoca in consecinta o unda mecanica;
-un corp ce manifesta o miscare vibratorie, agatat de o coarda (elastica), va provoca o unda de cel putin aceeasi amplitudine, cel putin acelasi impuls si posibil si o frecventa crescuta;
-un corp ce manifesta o miscare de vibratie, fixat bine de un corp cu masa si rigiditate sporita, va pierde din lucru mecanic si astfel amplitudinea, impulsul si chiar si frecventa pot scadea;

HDD-ul este un corp cu o miscare de vibratie. Daca carcasa este suficient de solida, de bine inchegata si de rigida, ar trebui ca zgomotul provocat de HDD bine fixat de ea sa fie diminuat. Inversul, o carcasa slaba, va amplifica zgomotul. Suspensiile cu elastice trebuie sa fie foarte bine gandite si eficiente si bla-bla ca sa poata concura cu o carcasa excelenta. Le vad ca o buna alternativa doar in cazul carcaselor de 2 lei, unde preferi sa auzi HDD-ul la liber decat o intrega carcasa zbarnaind.
 
Sa mai fac o dizertatie. Acu' pe tema temperaturilor la Wolfdale.
Stiam de mai multa vreme de raportarea eronata a temperaturilor la Wolfdale, dar una e sa citesti p'ci p'colo si alta e sa-l ai in mina si sa poti compara cu ce ai inainte.
Dealungul timpului am citit nenumarate thread-uri si posturi din toata lumea referitor la raportarea pe ghicite a temperaturilor si pina la urma am ajuns la concluzia ca autorul RealTemp e singurul care s-a apropiat cel mai mult de valorile corecte. Este un thread imens pe XS despre acest program si testarile succesive care au dus la finalizarea lui, thread din care as vrea sa evidentiez numa' doua posturi, acesta al autorului si acesta al unui nene care confirma metoda de calcul si felul in care a fost gindit programul.

Pe scurt care sunt problemele cu raportarea temperaturilor la Wolfdale? Doua din cite mi-am dat eu seama:
- calibrarea temperaturii in idle
- valoarea corecta a TJMax (TJMax fiind valoarea maxima la care procesorul functioneaza la intreaga capacitate, cind o depaseste intra in throttle).

Despre calibrarea temperaturii in idle o explicatie logica o gasim chiar in popup-ul care apare dupa ce testam senzorii cu RealTemp. Adica chestia din chenarul de mai jos.

testsensorsmarkedlr6.jpg


Cu alte cuvinte se pare ca acesti senzori nu sunt calibrati pentru raportarea corecta a temperaturilor in idle in schimb sunt perfect calibrati pentru a declansa throttle-ul cind ajungi la TJMax in full-load.
La mine cel putin se adevereste. Acu' dimineata am facut un test in idle. Asta de mai jos

idlecomparelv5.png


In niciun caz un Wolfdale tinut la 1.6GHz cu 0.944V Vcore nu poate avea 36°C in idle la temperatura camerei de ~23°C. In schimb mi se pare foarte aproape de adevar temperatura de 26°C raportata de BIOS prin intermediul SpeedFan. :blink:
Dar dupa cum am aratat in primul post, in full-load RealTemp arata un peak de 55°C care este perfect plauzibil pentru ca am pus degetometrul pe heatpipe-urile Ninjalaului si nu erau fierbinti dar erau caldute bine, cam 5x°C am apreciat si eu temperatura.
Am incercat si o calibrare a senzorilor in idle dar dupa asta testul ala de senzori mi-a dat zero miscarea si omul zice in explicatiile alea din popup ca in acest caz senzorii sunt blocati si nu pot arata temperatura corecta in idle.

A doua problema este gasirea acelui TJMax corect. Unii il pun la 105°C, altii la 100°C iar RealTemp l-a fixat la 95°C. Mi se pare foarte corect asa mai ales prin prisma postului de pe XS al lui nenea ala care a masurat temperatura pe IHS cu un termometru IR si apoi a mai pus un IHS peste ala si iar a masurat temperatura, in ambele cazuri rezultatele fiind practic identice cu ce arata RealTemp.

Eu personal mi-am gasit linistea si cu temperaturile la Wolfdale. Pentru cei interesati aici e o documentatie la obiect a programului si a calibrarilor.

Bottom line, pentru cei cu Wolfdale folositi cu incredere RealTemp pentru ca momentan e singurul care interpreteaza temperaturile cit mai aproape de adevar. Cel putin astia-s cei doi centi ai mei. :smile:

PS. Omul mai are un pic de lucrat la program (nu la partea cu temperaturile) ca-mi arata o frecventa care mi-ar place ce-i drept dar nu seamana deloc cu ce spune CPU-Z. Chestia e ca uneori o arata bine, alteori o ia in balarii. Probabil ca EPU ala il dezorienteaza. :biggrin:
 
hulubei teoria ca teoria, dar practica ...

Hdd-urile nici nu se aud cu coarda semielastica comparativ cu punerea lor in cage-ul de hdd-uri sau cu punerea lor pe pad de mouse ca in figura.
Carcasa: Antec SLK3000B. Eu zic ca, cu tot cu antifonarea facuta e destul de solida/inchegata.

burebista tu ai setat 0.944V (idle)/1,08V (load) din bios sau sunt setarile default in functie de VID?
 

Attachments

  • 022a.JPG
    022a.JPG
    101.5 KB · Views: 106
Sunt setarile din EPU ala iar in BIOS am dezactivat Loadline calibration ca sa-si faca linistit Vdroop-ul. :wink:
Drept rezultat din VID 1.150V a iesit 0.944V iar din VID 1.225V a iesit 1.08V. :biggrin:
In EPU la setarea Maximum power saving am ales optiunea High la Vcore voltage downgrade iar la Medium Power Saving am ales Medium la optiunea Vcore voltage downgrade.
Si din toata combinatia asta a iesit ce vezi tu. Sincer eu sunt perfect multumit de rezultate pina acu', imi place EPU asta.
 
Mie nu, mai ales când vezi teste din cate în unele cazuri, EPU mănâncă mai mult decât fără el.
 
Se numeşte că nu-mi pot demonstra spusele. Dar poate ne ajută cineva de pe aici prin zona.
 
Printre alte review-uri l-am citit si pe asta referitor la EPU. Poate rezultatele nu sunt spectaculoase dar sunt.
Personal sunt multumit ca-l pot tine la 264x6 cu 0.944V Vcore si o fac elegant din Windows si nu din BIOS. Daca am ca bonus si reducerea consumului/temperaturilor sunt cu atit mai fericit. :biggrin:
 
Hmm, inca o chestie interesanta la MB-ul asta. In BIOS pe linga clasicele C1E si SpeedStep mai am una numita Intel C-State Tech care odata activata duce procesorul in stari si mai avansate de power saving (C2/C3/C4).
Ce ma frapase pe mine a fost faptul ca CPU-Z nu-mi arata nicio modificare de FSB in idle iar RealTemp dupa citeva minute de idle complet imi arata niste frecvente foarte mici (150 MHz de exemplu). Am testat si discutat o gramada cu autorul RealTemp si omul a ajuns la o concluzie: it's a feature not a bug. :biggrin:
Explica acolo omul frumos, nu mai traduc si eu.

Probabil ca pentru 99% din oameni e inutila chestia asta pentru ca toata lumea vrea overclock, dar am zis s-o spun si pentru cei citiva bulumaci ca mine care cauta undervolt/underclock/consum minim de energie si caldura.

Ah, si o veste buna (pentru mine cel putin): omului ii place mult si RivaTuner si a spus ca undeva pe primele pozitii ale listei sale de prioritati este crearea un plugin pentru a afisa temperatura CPU in OSD cu RivaTuner prin intermediul RealTemp. :banana:
 
Eh, compensează :smile:
În altă ordine de idei, interesantă goana după reduceri de cădură şi consum. O privesc ca spectator interesat...
 
Pentru că tot se discută de motivaţie aşa acerb de câteva zile, îmi place cu domnul burebista are motivaţie mare pentru a reduce şi ultimul strop posibil, în ciuda faptului că efortul depus are o răsplată poate chiar şi insesizabilă. Dar heh, nu totul trebuie să aibă un rezultat vizibil sau imediat, poate cineva îi va răsplătii eforturile pe viitor prin vreun job dubios la o mare companie, cine ştie. Deja începe să câştige tot mai multă notorietate. :smile:
 
Back
Top