Schimbare de macaz. Intel FTW!

Servăr wtf, lappie remote access = win :smile:

Nu se justifică cheltuiala imo. Moşu` s-a sclerozat de tot :biggrin:
 
M-a mincat in cur ca pe maimuta si am pus un Seven, am facut ce zic aia de la MFT si asta e rezultatul

5ez5fn.png


Nu's cum i-a dat cu minus la CPU Usage :biggrin: da' ce vreau sa zic e ca instalarea Firefox a fost ceva de genul click OK la instalare un clipit de ochi si click Finish. :eek:
A fost :insane:
 
Poti sa ma bati cu basca uda. La 9xx RPM aud un fel de ciriit de motor asa ca am pus good ol' trusty S-Flex 800 si toate sunt perfecte iarasi.
Io am spus ca afurisitul ala de motor se aude si unii m-au facut nebun dar uite ca si altii si inceput sa-l auda. :smile:
Confirm motor noise la Typhoon, am luat unul de 800rpm, zgomotul respectiv e perceptibil peste 700rpm.
Din cate coolere am testat pana acum nu am pomenit nici un DBB care sa nu se auda, chiar si cele cu un singur rulment "beneficiaza" de un zgomot specific care probabil atinge foarte usor o coarda mai sensibila din urechile mele - de exemplu Typhoon se masoara extraordinar la decibelmetru, la ureche nu. Pentru mine nu exista decat sleeve si FDB, restul sunt bancuri. :frown:
 
Eu am avut un Tricool DBB de 120mm fara galagie de rulmenti. In schimb la aceiasi data de cumparare am luat un Tricool DBB de 92mm cu zgomot de rulment foarte iritant. Dupa schimbare urmatorul nu afisa corect turatia iar dupa inca o schimbare avea zgomot de rulment mai mare ca cel initial. Pana la urma s-a rezolvat situatia prin upgrade la un Tricool DBB de 120mm si folosirea unui Nexus de 92mm pe procesor.
 
OK, pe linga Intel FTW a aparut si ATI FTW. :biggrin:
Plictiseala cronica dublata de o curiozitate morbida si ajutorul unui om de bine au dus la aparitia unei ciudatenii rosii in calculatorul meu.

4liy5k.jpg


Yep, dupa mai mult de 10 ani verzi am schimbat tabara cu cea rosie. Motivul principal a fost totusi curiozitatea de a pune mina pe un ATI si de a vedea cit de naspa sta cu driverele sau ce BSOD-uri de incompatibilitate iau sau cit de performanta/silentioasa este (conform regulii am citit pe net ca...).
Dupa dezinstalarea ca la carte a tot ce tine de nVidia am infipt monstruletul, am pus ultimul Catalyst beta (fara CCC ca am inteles ca ar fi o potentiala sursa de probleme si oricum nu OC-ul e sportul meu principal) si am asteptat problemele. Nica. Pauza. Nici in desktop si nici in cele 3 jocuri incercate (STALKER CoP, Bioshock 2 si MoW-Red Tide).
Se pare ca m-am descurcat la fel de bine ca o maimuta.

Placa m-a dat pe spate. Sta in 42°C in desktop si cu fan-ul la 20% si dupa fo' 2 ore de Bioshock a ajuns la 63°C si 26% fan speed. Cam ca in poza

10ihtuf.jpg


E drept ca in STALKER s-a dus mai sus pe la 71°C si 30% fan speed dar oricum e muult mai silentioasa si rece ca fostul GTX260.

De performante nu's ce sa zic ca ma descurcam foarte bine si cu fostul GTX. Probabil ca am mai multe FPS-uri d'alea dar cin' sa le numere?
In schimb la ochiometru am observat totusi in STALKER cu DX11 si tesellation ala toate chestiile sunt evident mai rotunde, au disparut colturile. Ma rog nu stiu daca merita o poala de bani o placa video ca sa vezi colturi rotunde da' am zis sa zic ce-a vazut ochiul meu.

Dar toate astea vin cu un pret, am pierdut RivaTuner si tot ce inseamna monitorizare prin plugin-urile lui. Am incercat Afterburner dar e o o gluma comparat cu Riva. Am incercat si AtiTrayTools dar sincer nu mai am rabdarea sa invat un nou program stufos si care difera substantial de Riva asa ca pina cind s-o indura Unwinder sa scoata acea Fata Morgana zisa RivaTuner 2.25 ramin cam golas la partea de grafice/monitorizare. :biggrin:

Bottom line dupa o zi de utilizare pot zice ca-s foarte multumit de obiect, pe partea hardware clar ATI e in fata nVidia in clipa de fata si ramin de vazut/asteptat eventuale probleme de drivere/jocuri.

Acestea fiind spuse ma duc sa ma acomodez cu noua mea tabara rosie-albastra.
 
Si eu am facut ingrozitoarea trecere la rosii, acum vreo luna; dupa criteriul "no freakin' sound" am fost nevoit sa merg pe o varianta mai simpla, HD5770 in versiunea fara turbina pentru ca aia cu turbina ma enerveaza si la 950-980 rpm cat avea in idle. La asta am setat coolerul fix la 20% din CCC si asa l-am lasat, sub 40 de grade in idle, sub 60 de grade in jocuri, nici urma de sunet.

P.S. No BSOD, se pare ca nu m-a gasit inca. :biggrin:
 

Attachments

  • GBHD5770.jpg
    GBHD5770.jpg
    47 KB · Views: 62
Cobitorii dreq. :emo:

x6alhx.jpg


Relax, dadu-se fiica-mea drumu' la calculator si nu's ce-a facut p'acolo ca a blocat si imprimanta si ma astepta albastreala aia cind am ajuns acasa. :biggrin:
 
Ei, las' ca la mine Nvidia a dat cu stangu-n-dreptu' in stil major. Stau cu placa in dulap si n-o pot folosi.
 
OOOK, chestia de sus se pare ca n-a fost tocma' intimplatoare, se pare ca am gasit ce-am cautat numa' ca nu se cheama BSOD ci GSOD. :biggrin:
Arata cam asa (poza de pe net).
FAIL-1.jpg


Dupa ce am frunzarit un pic thread-ul ala de pe AMD si unul pe guru3d stau relaxat (in rind cu mai toti posesorii de 5800) in asteptarea acelei Fata Morgana numita driver functional ATI.
Partea buna e ca placa n-are nico greata in 3D in schimb in low-power 2D are oaresce impedimente colorate in gri. Uneori.
Gata, acuma chiar m-am linistit in sfirsit am reusit sa-mi mucific calculatorul odata cu ATI. :banana:
 
Da' repede ai ajuns la ecranul ăla verde. Eu abia acum vreo 2 zile l-am văzut pe primul :smile:.
 
Da' voi ce le faceti de ajung la CSOD? (coloured SOD :biggrin:) Eu de cand a aparut X800 pana acum nu am avut decat un scurt popas (6 luni - 1 an) la nVidia in rest doar Ati, integrate sau discrete.
As zice ca apar probleme la modelele high-end ca-s "fortate" dar am avut si de-alea si cand au aparut problemele deja placa era pe duca, nu driverele.
 
Astia zic ca e o combinatie intre driverul/BIOS-ul ATI si nu's ce update al lui Seven. Deci superb. :climb:
The GSoD in question is only on GDDR5 equipped 58xx and 57xx cards, and only on Windows 7. The problem first started when Microsoft put out an update to Win 7, although the exact patch and what it affected is not clear.
Bulls eye. :biggrin:
 
Singurele probleme pe care le-am avut cu ATI au fost de la Catalyst Control Center care crapa cand ti-era lumea mai draga, de aceea fug de el ca de dracu si prefer sa instalez doar driverul.

Din pachetul de ~100MB de care il descarci de pe site, ~30MB e driverul propriuzis, iar restul bloatware.
 
Back
Top