Sânt fericit că mâine o să ploo

Rabbit

Nebun
1. Conjunctivul se formează cu , urmat de varianta de la indicativ.

tu dormi - tu să dormi
tu devii - tu să devii
tu fugi - tu să fugi
tu ai - tu să ai
tu vii - tu să vii
tu eşti - tu să fii
(neregulat)

Negativul se formează la fel:
tu nu dormi - tu să nu dormi
etc.


2. Imperativul afirmativ este identic cu indicativul:
tu dormi - dormi!
tu fugi - fugi!
tu ai - ai!
tu vii - vino!
(neregulat)
tu devii - devino! (neregulat)
tu eşti - fii! (neregulat)

Imperativul negativ se formează prin alăturarea lui nu infinitivului:
tu dormi - nu dormi! (infinitiv: a dormi)
tu devii - nu deveni! (infinitiv: a deveni)
tu fugi - nu fugi! (infinitiv: a fugi)
tu ai - nu avea! (infinitiv: a avea)
tu eşti - nu fi! (infinitiv: a fi)
tu vii - nu veni! (infinitiv: a veni)


3. Nu se adaugă i la sfârşitul cuvântului fără motiv. Mereu trebuie să ne gândim de unde a provenit respectivul cuvânt. Ştim că pluralul se formează (pentru unele cuvinte) adăugând un i la sfârşit, în nici un caz doi. Al doilea i nu apare decât dacă cuvântul este articulat.

Aşadar, avem:
un membru - doi membri
membrul acesta - membrii aceştia

un copil - doi copii
copilul acesta - copiii aceştia

un registru - doi regiştri
(incorect, pluralul corect e registre, dar în lumea Windows-ului se acceptă şi varianta asta)
registrul acesta - regiştrii aceştia


4. el creează, nu el crează. Cauza: conjugarea se formează sub forma rădăcină + terminaţie.
eu creez (cre + ez)
tu creezi (cre + ezi)
el creează (cre + ează)


5. o dată se scrie astfel când are sens de „o anumită dată” şi se scrie odată când are sens de „cândva” sau „deodată”.
Aşadar, am fost o [singură] dată la Braşov, am fost odată cu tine la Braşov şi am fost odată [demult] la Braşov.


6. Forma corectă a verbului este a plăcea şi nu a place.
Deci vom avea mi-ar plăcea, nu mi-ar place. Acelaşi lucru pentru a părea/a dispărea.


7. Forme corecte: nici un, nici o, nici unul, nici una, vreun, vreo, repercusiune, amândurora, într-adevăr.
Forme greşite: niciun, nicio, niciunul, niciuna, vre-un, vre-o, repercursiune, amândoura/amândorura, întradevăr.


8. Verbul a trebui este impersonal.
Avem eu trebuie să merg, nu eu trebuiesc să merg.


9. Nu există aşi. Este greşit aşi face, corect fiind aş face (chiar dacă în pronunţie există tendinţa de a introduce un i).
Dacă este vorba de a-şi, e cu totul altceva, vom avea a-şi face curat, care provine de la a îşi face curat.


10. Sunt folosiţi doi de n când avem cuvinte compuse prin în + cuvânt care începe cu n.
înnorat (în + nor + at)
înnegurat (în + negură + at)
înnebunit (în + nebun + it)

În schimb, înecat nu e format din nimic, deci va conţine un singur n. Iar înaripat se scrie aşa pentru că aripă începe cu litera a şi nu cu n.



Vă sfătuiesc să respectaţi aceste reguli, cel puţin pe forum, pentru a nu fi nevoit să vă corectez greşelile. :goofy:
 
Intrebare: regulile astea le-ai dat copy/paste de undeva sau chiar ai stat sa le compui cu un manual de gramatica in mana?
 
Am stat să le compun, ajutându-mă puţin de 1, 2 şi 3. Nu mi-e necesar (şi, după părerea mea, nu ar trebui să fie nimănui necesar) un manual de gramatică pentru că mi se pare o chestiune de bază să-ţi cunoşti limba maternă.
 
Normal ca n-ar trebui sa fie necesar un manual de gramatica pentru a cunoaste aceste reguli, eu ma refeream doar la compunerea lor intr-o forma atat de coerenta. :smile:

Apropo, topicul asta ma face foarte constient de faptul ca nu folosesc diacritice...ar trebui sa ma simt vinovat? :biggrin:
 
A, pentru forma coerentă sunt cele trei link-uri de mai sus, plus ceva imaginaţie. :smile:
Cu diacritice scriu de vreo două ori mai lent decât fără ele, dar e singura posibilitate de a fi mulţumit de ce scriu şi de a nu avea sentimentul că ceva nu e în regulă.
 
Mda, dar totusi nu prea vreau sa marchez si pe tastatura asta caracterele romanesti cu pixul, iar fara sa le vad as scrie de 3-4 ori mai lent si probabil cu o multime de alte greseli. Ma ierti? :smile:
 
Scrierea cursivă cu diacritice necesită câteva ore de obişnuinţă, fără a marca nici o tastă cu pixul.
 
Scrierea cursivă cu diacritice pentru cineva care scrie numai aşa şi foloseşte driverul lui secărică ia chiar mai puţin decât scrierea fără. Este doar o tastă de apăsat în plus pe care o apeşi inconştient dupa un timp. Complexat fiind şi paranoic în încercarea de a promova scrierea cu diacritice am făcut acum ceva timp un test pe un text de vreo 50 de cuvinte, iar timpii au fost identici.

Apropos, că mă roade: Care e pluralul lui *driver* ?
> Am instalat driverii imprimantei;
> Am instalat driverele imprimantei.

Eu le-am folosit în funcţie de câtă cafea băusem până în momentul postului şi nu s-a găsit nimeni să mă corecteze ...
 
Am testat, cu diacritice - 1m 30s, fără diacritice - 1m 5s. Şi scriu cu diacritice de peste doi ani şi cel puţin jumătate din ce scriu la calculator e cu diacritice. Nu ştiu cum e cu tasta de apăsat în plus, folosesc driver-ul lui Secărică şi am diacriticele în stânga lui Enter, plus ghilimelele româneşti (pe care nu înţeleg de ce le folosesc aşa puţini) deasupra lui Tab.

„Driver” nu e substantiv românesc, deci nu se poate declina. Faptul că o facem constituie abuz şi fiecare face treb'şoara asta cum îl duce capu'. :rolleyes: Varianta mai frecventă e drivere. Evident, cei care vor să dea pe-afară de corectitudine au la dispoziţie varianta driver-e. :tongue:
 
Folosesc Romanian(Programmers) nu Romanian(EuroReady), şi asta nu pentru că aş fi mare programator ci pentru că foloseşte tasta ALT.

Ex.
ALT+a = ă
ALT+SHIFT + a = Ă
ALT+t = ţ
ALT+SHIFT + t = Ţ
ALT+i = î
ALT+SHIFT + i = Î
ALT+s = ş
ALT+SHIFT + s = Ş
Doar â se foloseşte combinând ALT+q.

Chiar nu înţeleg cum naiba poţi să scrii folosind parantezele alea. Iar despre neologisme, da, varianta cea mai abuzată mă interesa ...:goofy:
 
Chiar nu înţeleg cum naiba poţi să scrii folosind tasta Alt... :tongue: Numai poziţia mâinii când trebuie să tastezi Alt + Shift + T mă îngrozeşte.
 
Eu folosesc scrierea cu alt, dar am renunţat la Shift şi folosesc alt+z pentru Â, alt+y pentru Ţ şi altele asemenea. Textul ZM
Scrierea cursivă cu diacritice pentru cineva care scrie numai aşa şi foloseşte driverul lui secărică ia chiar mai puţin decât scrierea fără. Este doar o tastă de apăsat în plus pe care o apeşi inconştient după un timp. Complexat fiind şi paranoic în încercarea de a promova scrierea cu diacritice am făcut acum ceva timp un test pe un text de vreo 50 de cuvinte, iar timpii au fost identici.
mi-a luat 1:25 cu diacritice şi 1:23 fără.
Folosesc acest mod de scriere (alt+litera mică şi alt+tasta de lângă litera mică pentru literă mare) de vreo 6 ani, cred (de când am avut Word 97). Totuşi, de lene, îl folosesc numai la scrieri "oficiale".
 
Poate sa-mi spuna cineva unde gasesc si eu aceste keyboard layouts ? Eu m-am chinuit sa-mi fac singur un layout, dar aparent conflicta cu tot ce se putea din Word :smile:
 
http://www.secarica.ro/html/ro_keyboard.html

Mie îmi place s-o fac clasic. Adică dacă vreau să beau o bere şi văd că ceea ce beau arată ca berea şi are gust de bere, nu mă interesează că îmi folosesc şi coatele pentru a o bea. În schimb, dacă berea e băgată într-o cutie de lapte Fulga, chiar dacă ştiu că înăuntru e bere şi o pot bea folosind doar puterea minţii, tot am dubii. Probabil e ceva la nivel psihic, nu intru în amănunte, dar folosirea tastei AltGr o fac din reflex acum.
 
Pentru că aşa este limba română, nu există întotdeauna explicaţii pentru faptul ca un cuvânt se scrie aşa şi nu altfel.
 
Tastatura mea, editată cu tool-ul Microsoft. Se instalează .msi-ul şi apare layout-ul în lista de tastaturi. Acolo mai e un .dll, nu mai ştiu dacă e necesar sau nu.
Seamănă cu cea a lui Secărică (pentru programatori), doar că literele mari au şi scurtătură pe litera de lângă literele normale. Alt-z=Â, alt-w=Ă, alt-x=Ş, alt-y=Ţ, alt-o=Î. Alte scurtături sunt alt-5=€, alt-r=®, alt-m=™, alt-c=©. Pentru scurtături se foloseşte tasta AltGr (alt-ul din dreapta, care nu mai poate fi folosit ca Alt normal).
 

Attachments

  • romiahi.zip
    16 KB · Views: 106
Originally posted by SCViper
Err...Rabbit poti sa-mi explici si mie de ce se spune amandurora si nu amandoura ?
Pentru că dativul în limba română se termină cu -ora: unora, altora (şi nu unura, altura).
 
Back
Top