Sânt fericit că mâine o să ploo

Direcția care alunecă încet încet pe lângă subiect a fost imprimată de tine. Una la mână, cu departamentul de HR dai nas în nas de relativ multe ori, pentru că ghici ce, de cele mai multe ori cu ei discuți la interviu, ei fac o grămadă de acte, etc.

Pe de altă parte, ai și tu dreptate, ori crește îngrijorător numărul oamenilor inculți care ajung în posturi de conducere (sau nu), ori meh.

Discuția este ceva mai lungă, una peste alta ideea de bază este că interviu de grup sux, apoi ideea adiacentă e că firma respectivă (oricât de mare o fi ea) are angajați care nu știu să scrie, therefore bla bla yada yada.
 
Păi:
1. Faptul că o persoană din departamente customer-faced (PR; HR, marketing) nu ştie să scrie corect înseamnă că firma respectivă angajează incompetenţi. Nu sunt pedant, o frază întortocheată îmi pune şi mie probleme, dar "veţi fii selectat" şi "v-a oferim" sunt yikes! pentru mine.
2. Ştiu eu despre interviuri de grup, sunt un fel de scormonire printre CV-uri cu omul în faţă. N-ai nicio treabă cu evaluarea candidatului, fiindcă sunt mulţi deodată. E un fel de "ăsta e prea gras, ăsta prea scund" şi alegere din ochi. Nu există nici timp, nici chef să evaluezi un candidat corect (ca angajator) sau să-ţi arăţi calităţile, să "te vinzi" (ca şi candidat).
OT: adevărat, din ce în ce mai mulţi oameni scriu incorect; ştii de ce? pentru că treaba asta "se ia", e ca o boală, o contactează mai ales cei care sunt nesiguri legat de cum se scrie aia sau ailaltă şi ciordesc fix metoda greşită.
 
Ai dreptate, dar:
1. Orice firma de calibru angajeaza incompetenti. Ca sunt la departamentul HR sau la tehnic conteaza mai putin. Tu probabil te referi la PR, ca ala este fata firmei. Tot teoretic. Ideea era ca pe mine ma lasa rece daca o pitzipoanca de la HR scre cu "shi", "tz", "veti fii selectat", etc. Din experienta proprie, la departamentele respective sunt angajate in mare masura pile, curve, incompetenti, in proportie mai mare sau mai mica, depinde de firma. In spatele lor, insa, se pot ascunde colegi de valoare, profesionisti, provocari, etc.
2. Interviuri de grup sux :smile:
 
Ideea era ca pe mine ma lasa rece daca o pitzipoanca de la HR scre cu "shi", "tz", "veti fii selectat", etc. Din experienta proprie, la departamentele respective sunt angajate in mare masura pile, curve, incompetenti, in proportie mai mare sau mai mica, depinde de firma.
Tu când ai fost ultima oară la un interviu? Nu de alta, dar la mai toate firmele mari pilele, curvele şi incompetenţii din departamentele alea (HR) decid dacă treci de primul interviu (pe care ghici cu cine îl susţii!) sau nu.
 
Păi dacă nu ești in stare să treci nici măcar un interviu cu o curvă incompetentă, mi se pare fair enough să nu meriți sa lucrezi acolo. :smile:
 
OT. De la un timp am remarcat ca creste ingrijorator numarul persoanelor care nu stiu sa scrie corect un mail in limba romana, fie ei manageri, directori sau simpli operatori PC.
OT: adevărat, din ce în ce mai mulţi oameni scriu incorect; ştii de ce? pentru că treaba asta "se ia", e ca o boală, o contactează mai ales cei care sunt nesiguri legat de cum se scrie aia sau ailaltă şi ciordesc fix metoda greşită.
Unul din motive ar mai putea fi si faptul ca generatia de inculti educati dupa '89 a ajuns la varsta de angajare... :smile:
Deci, probabil ca va trebui in cel mai scurt timp sa dam noi standardele in jos.
 
Are treabă cu self satisfaction de a lucra pentru retardați, care tinde undeva spre 0 după ceva timp. La mine a fost 6 luni durata. Las` că dacă și-a plătit utilitățile până acum, și le plătește și de-acum încolo, presupun că nu trebuie să fii unemployed ca să-ți cauți de lucru. Nu?
Treaba aia bolduita e monumentala. Daca s-a putut pana acum, se poate si de acum incolo. Pai vezi tu, gandirea asta e aia care va tine tie si celorlalti rezidenti salariul la 800lei... las-o mah ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea :wink:. Si tot gandirea asta e aia care imi spune mie (si cel putin unei alte persoane de pe forum) ca standardele XF-ului nu mai tin pas cu timpurile, astfel ca poti sa spui orice, azi una, maine alta (complet opusa) dar e ok cat timp o faci cu o gramatica ireprosabila sau aproape de.

Nu mai spun ca e la mintea cocosului ca nu muncesti pentru HR decat daca e o firma cu 3 angajati sau ca daca ai probleme si ai nevoie de bani nu prea mai e loc de mofturi de fata batrana (cum zice si w4p). Aia care scriu mailurile astea de multe ori sunt studenti care primesc un sfert de salariu intr-un internship, primesc titlul de "(junior) recruitment generalist/assistant/etc." si sunt pusi sa faca muncile astea de care aia mai mari sunt satui - mailuri, zeci de telefoane, etc. Nu lucrezi pentru ei, lucrezi cu ei in cel mai rau caz. Ca sa nu mai spun ca si in corporatii cu zeci de mii de angajati tot o sa intalnesti toti agramatii de pe lume.
Nu stiu de unde impresia ca aia care au scris mailul sunt in functii de conducere, ca sunt exact aia cu care tii interviul sau ca actele alea diverse de care vorbesti ti le face omul de la recrutare :rolleyes:. Sau poate ti le face paznicul de la poarta ca nici el nu vorbeste chiar corect dar lucreaza in companie deci nah... Eu dupa angajare nu m mai avut treaba cu ala de la recrutare. Si chiar si in procesul de angajare a avut un rol sumar. Si crede-ma ca atunci cand primesti salariul ala multumitor ultimul lucru la care te gandesti e ca tipa de la HR o comite in scris. Asa cum nu te intereseaza ca tipul din biroul de langa tine, ala cu care dai noroc in fiecare dimineata, e un labagiu patologic. Dar scrie corect.

Deci daca tragi de "self satisfaction de a lucra pentru retardați" s-ar putea sa stai acasa mult si bine. Ceea ce tie nu ti-ar fi extraordinar de greu pentru ca macar nu platesti chirie ca altii :smile:.

Da, interviul de grup sux dar stii ce sux mai rau? Sa stai acasa si sa astepti sa iti pice in gura pentru ca interviurile sux. Tot ce obtii stand in cwr acasa este si mai mult timp de stat in cwr acasa. Asa ca eu daca as avea nevoie de un (alt) job m-as duce la interviu indiferent ca e sau nu de grup, indiferent ca ala de la HR a facut o greseala sau mai multe.

Si acum desi e OT intreb si eu ce intreba si azazel. La ce bun exprimarea impecabila cand mesajul transmis e o imbecilitate? Prefer sa mananc ciocolata cu mana decat rahat cu furculita de argint.
 
Da, interviul de grup sux dar stii ce sux mai rau? Sa stai acasa si sa astepti sa iti pice in gura pentru ca interviurile sux. Tot ce obtii stand in cwr acasa este si mai mult timp de stat in cwr acasa. Asa ca eu daca as avea nevoie de un (alt) job m-as duce la interviu indiferent ca e sau nu de grup, indiferent ca ala de la HR a facut o greseala sau mai multe.
Daca esti bun si ai standarde ridicate nu te duci la interviu, te suna ei sa te roage sa te duci. Daca nu esti suficient de bun nu prea iti permiti sa ai standarde ridicate si te duci unde poti. Adica aveti amandoi dreptate :smile:

Si acum desi e OT intreb si eu ce intreba si azazel. La ce bun exprimarea impecabila cand mesajul transmis e o imbecilitate? Prefer sa mananc ciocolata cu mana decat rahat cu furculita de argint.
E o logica negativa: daca nu e in stare sa se exprime corect probabil nici mintea nu ii merge prea bine sau il doare in basca, iar daca stie sa se exprime impecabil inseamna ca are un nivel intelectual mai ridicat si ii pasa de ce contine mesajul, deci sunt sanse reduse sa fie imbecil (el sau mesajul). Sau are un spell-checker bun si il foloseste :smile:
 
Daca esti bun si ai standarde ridicate nu te duci la interviu, te suna ei sa te roage sa te duci. Daca nu esti suficient de bun nu prea iti permiti sa ai standarde ridicate si te duci unde poti. Adica aveti amandoi dreptate :smile:
Am subliniat cuvantul nevoie. Si daca am acum nevoie sa-mi platesc chiria o sa zic pas mandriei un pic si o sa ma duc la interviu. Eu ma bucur sincer pentru cei care isi permit sa stea acasa pentru ca sunt atat de buni sau pentru ca au o matusa (Tamara sa-i zicem) care sa ii sustina o idee cat sa le fie viata mai usoara. Altii au "ghinionul" sa aiba un copil acasa, intretinere, chirii si rate care nu asteapta sa realizeze angajatorii cat de buni sunt ei si sa ii sune. Exista si solutii de compromis, pana te pui pe picioare. Nu stii de unde sare iepurele, indiferent cat de bun esti.
E o logica negativa: daca nu e in stare sa se exprime corect probabil nici mintea nu ii merge prea bine sau il doare in basca, iar daca stie sa se exprime impecabil inseamna ca are un nivel intelectual mai ridicat si ii pasa de ce contine mesajul, deci sunt sanse reduse sa fie imbecil (el sau mesajul). Sau are un spell-checker bun si il foloseste :smile:
Pozitiva, negativa, realitatea de pe forumul XF e ca nu prea mai e o relatie constanta intre calitatea formei si calitatea fondului. Si cred ca am subliniat mai sus exact de ce. Intr-o zi te plangi ca rezidentii au nevoie de spagi ca sa isi plateasca utilitatile, apoi ii spune altuia ca daca te-ai descurcat azi, te descurci si maine.
Rahat, furculita de argint. Nu multumesc. E fix ca in bancul din Desperados: "Nu numai ca ma pish pe ei dar ei o sa fie fericiti ca fac asta".

P.S. Partea bolduita e la fel de monumentala ca aia a lui Neo. In pimul rand pentru ca pui atata greutate in cuvantul "probabil" (si ca il folosesti doar cand sustii ca nu ii merge mintea aluia care greseste in scris). Apoi pentru ca mi se pare de o superficialitate incredibila sa te uiti la cum arata un mesaj nu si la ce contine. Probabil de-asta se ajunge la unele discutii de doi lei, pentru ca apreciati gramatica fara sa acordati un gram de atentie continutului discutiei. Ca babele in piata :smile:. Nu se aud dar se cearta. :biggrin:
E exact ca atunci cand te uiti la numarul de stele al userului de pe XF si ai impresia ca are o gandire impecabila fara sa te intereseze ce-i poate capul mai departe.

Pentru o secunda mi-a trecut prin cap sa iti scriu un pomelnic de "dedicatii" redactate ireprosabil doar ca sa imi demonstrez punctul de vedere dar nu numai ca as fi ajuns la fel de "monumental" ca unii antevorbitori, probabil ca si-ar fi adus si Neo aminte ca "with great power comes great responsability" si ar fi folosit responsabil atributiile de supermod.
 
Păi dacă nu ești in stare să treci nici măcar un interviu cu o curvă incompetentă, mi se pare fair enough să nu meriți sa lucrezi acolo. :smile:

Adică dacă nu sunt în stare să mă cobor la nivelul unei categorii de căcat, înseamnă că nu merit să lucrez acolo?
Sunt prea prost sau cum?

Aia care scriu mailurile astea de multe ori sunt studenti care primesc un sfert de salariu intr-un internship, primesc titlul de "(junior) recruitment generalist/assistant/etc." si sunt pusi sa faca muncile astea de care aia mai mari sunt satui - mailuri, zeci de telefoane, etc. Nu lucrezi pentru ei, lucrezi cu ei in cel mai rau caz. Ca sa nu mai spun ca si in corporatii cu zeci de mii de angajati tot o sa intalnesti toti agramatii de pe lume.
Uite, vezi, aici morala ta se duce naibii. Tu găseşti circumstanţe atenuante prin următoarele idei:
1. Ăla e student; păi cum pla mea a ajuns ăla student şi nu ştie să scrie corect? Cum căcat a ieşit din gimnaziu? Cum drac a trecut de Bacalaureat? OK, ştiu cum, dar să găseşti că asta e normal?
2. Ăla are salariu mic: Nu justifică scrierea agramată sau inconştienţa angajatorului care se lasă pe tânjeală fix din cauza pe care o combăteai mai devreme: "las' că merje şi aşe!".
3. Sunt puşi să facă munci de căcat. De acord; dar să îşi bată joc de ele? La naiba, un procent uriaş din task-urile alea sunt repetitive; ce e aşa greu să faci un template scris ireproşabil şi să dai un mare copy/paste, completând spaţiile goale cu numele candidatului şi ce-o mai trebui pe acolo? Ok, 2, 3, 50 template-uri...

Eu dupa angajare nu m mai avut treaba cu ala de la recrutare. Si chiar si in procesul de angajare a avut un rol sumar.
Băftosule. Dacă tu ai avut bulan, atunci e o axiomă. Clar.

Da, interviul de grup sux dar stii ce sux mai rau? Sa stai acasa si sa astepti sa iti pice in gura pentru ca interviurile sux. Tot ce obtii stand in cwr acasa este si mai mult timp de stat in cwr acasa. Asa ca eu daca as avea nevoie de un (alt) job m-as duce la interviu indiferent ca e sau nu de grup, indiferent ca ala de la HR a facut o greseala sau mai multe.
Stai aşa că nu-i (chiar) aşa. Aici toată treaba şi alegerile astea depind de mai multe condiţii:
- nivelul de disperare (mor eu/copii/familionul de foame);
- skillset-ul pe care îl ai (dacă te pricepi la făcut chestii rare/scumpe, ai nişte pretenţii; dacă eşti praf, nu ai voie să ai pretenţii);
- self esteem; dacă ţi-e ruşine zi de zi să te duci la locul ăla de muncă de căcat da' bine plătit ai două posibilităţi: taci şi înghiţi (low self-esteem) sau îţi bagi pla şi cauţi altundeva (high self-esteem).
 
Treaba aia bolduita e monumentala. Daca s-a putut pana acum, se poate si de acum incolo. Pai vezi tu, gandirea asta e aia care va tine tie si celorlalti rezidenti salariul la 800lei... las-o mah ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea :wink:.

Ba îmi pare rău, bausto, mi-am făcut mișcările necesare și de la anul buh bye Rromânica. Bolduiește ce-ți convine, ideea din spatele a ce am spus este că mai bine continui să lucrezi unde știi deja ce și cum decât să te duci în alt loc unde sigur ceva pute dacă e-mail-ul care conține invitația la interviu (care, apropos, ar trebui să fie template corectat și răscorectat într-o firmă mare de asigurări ffs că toată lumea s-a legat că dacă-i mare, musai HR-ul conține curve, pițipoance etc. Pur și simplu sunt doar incompetenți și proști pe deasupra).

Și mai scutește-mă te rog cu menționarea la fiecare 3 posturi că-s supermod, editez 3 posturi la 6 luni și pentru aia-mi iau multă sănătate de la alți plictisiți de genul (tău).

Assumption is the mother of all fuckups. Deci încetează să presupui că lumea stă pe cur acasă degeaba. Tu după interviul de angajare, bla bla bla deja este irelevant. Tu ai dat un exemplu, eu am dat un exemplu, rezultatul este că Gabriela amu citește și se crucește.

Plus că am observat că a început să-ți placă să fii Gică-Contra. Preferi ortografia mucită unei idei probabil geniale (similar cu a căuta diamante-n rahat) decât să încerci să înțelegi idei discutabile și poate naive și poate emanate din prea mult self-esteem de unii călcați în picioare prea mult de li s-a luat? Este alegerea ta, dacă "standardele" XF nu te mai mulțumesc ești liber să cauți alte locuri unde poți exersa meseria de forumist arheolog.

 
Last edited by a moderator:
Ca o completare la ce am spus mai sus, rezidenții nu au voie să facă grevă, cum de altfel nici medicii. Prin urmare, nu ai ce face decât să-ți iei câmpii ca să poți trăi decent.
 
Apoi pentru ca mi se pare de o superficialitate incredibila sa te uiti la cum arata un mesaj nu si la ce contine.

Ideea era că ăia mai profunji sînt mai predispuși a ști să arunce doo cuvinte legate p-o sugativă, nu că dacă știi să așezi în pagină nu mai contează ce scrii. E logic să presupui că ăla de-ți vorbește de tectonică globală a citit niște cărți și a mai dat și pe la școală, deci a deslușit și misterul gramaticii între timp, și dacă face greșeli, sînt greșeli de lehamite (fără majuscule, spațiu în loc de cratimă), nu cocalarisme gen i-uri în plus.
 
Adică dacă nu sunt în stare să mă cobor la nivelul unei categorii de căcat, înseamnă că nu merit să lucrez acolo?
Sunt prea prost sau cum?

Ai nevoie de job, treci peste agramaticalități, te duci la interviu, il iei sau nu-l iei, punct.

Oricum ideea era ca exagerezi rolul HR ului in firmele românești. Oi fi eu chipurile dinozaur cu >15 ani pe cartea de muncă, insă nu am văzut pâna acum HR in .ro care să facă mai mult decăt să aibă niste pile pe la ITM plus prezență decorativă la interviuri. Și am avut plăcerea să lucrez vreo 5 ani intr-o corporație top 10 mondial.
Acum lucrez pentru o firmă orecum mică (10 K angajati in toată lumea/ 150 in .ro) dar un jucător important pe piață, iar mailurile de genul ăsta le trimite Cristinica de la recepție, o mai comite și ea (e drept nu așa grețos) dar chiar nu e nevoie de absolvent de filologie ca să preiei corespondența. HR ul evident moare de plictiseală, fiecare șefuleț are ultimul cuvant la angajare, iar la treburi serioase gen angajări pentru pozitii de la mid management in sus, se ocupa HR ul din Berlin.
 
Back
Top