1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sânt fericit că mâine o să ploo

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Rabbit, Aug 15, 2004.

1. Neo

Neo Motan agresif

Mda, true, my bad. De fapt, unde am greşit? :smile:

2. Velkan

Velkan Moderator

Bad super moderator! :rotf:

3. Neo

Neo Motan agresif

Nu înţeleg la ce te referi :confused: :angel:

4. jarod

jarod Super Moderator

Care-i femininul lui evreu?

5. Pache

Pache Administrator

N-avem.

6. Velkan

Velkan Moderator

Eu ştiu de evreică.

7. jarod

jarod Super Moderator

Şi eu tot la ăsta mă gândeam, dar nu ştiu de ce îmi sună ciudat. :smile:

8. jarod

jarod Super Moderator

Deşi există în DEX, asignat nu e traducerea lui assigned (cum eram io convins :smile: )

9. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

De obicei, neologismele apar/se impun când nu există variantă a cuvântului în limba respectivă. :wink:

10. senator

senator Membru

O intrare greşită (după umila mea părere) în vocabularul nostru este termenul grefă (cu referire la fruct). Dacă originalul este grepfruit, cred că ar fi fost corect să se spună grepă (la fruct) şi grep (la arborele în care creşte). Adică, aşa cum este şi portocală-portocal sau lămâie-lămâi.

11. Rabbit

Rabbit Nebun

Grepă ar fi trebuit să se spună la struguri. :smile:

12. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Se spune şi capacitor. Când ai dubii, consultă-l cu încredere pe dl. DEX. :wink:

13. L

L factorul uman

14. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Pârţ! Limba vie îl cuprinde şi te anunţ că prin anii '80, când eram licean, profesorii de fizică foloseau cu precădere capacitor în loc de condensator. Şi ştiau ei şi de ce: pentru a nu se confunda cu condensatorul de vapori. :wink:

15. L

L factorul uman

In fine... nu stiu ce treaba are electricitatea cu termodinamica dar... bine, fie ca mine.

16. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Dacă îmi permiteţi, o definiţie în engleză:
    http://www.answers.com/capacitor&r=67

17. ferdasyn

ferdasyn Membru Senior

Cred ca mi-a fost lene sa tastez un cuvint atit de lung precum "condensatori" sau "condensatoare" si iata ca de la "capacitori" am gasit subiect de polemica :tongue:.. oare nu era mai bine sa folosesc "caps" :wink: Sau ce ar fi sa ne referim la acest tip de condensatori mai precis, cumva in genul "condensatori electrolitici" ca sa nu ii confundam cu multimea de liliputani SMD de pe PCB-uri. Si sa le mai adaugam si THD-ul la coada ca e bine sa fim precisi si astfel vom sti ca strapung placa si se lipesc pe bottom-ul (pardon dosul) ei :biggrin:. "Condenstori electrolitici THD", hmm, cam lung, oare cum ar suna in germana, cred ca ar iesi un cuvint din vreo 40 de litere... dar unul care se refera strict (asa nemteste) la chestiunea in cauza. :smile:
    Oare trebuie sa fim mai catolici decit papa si sa cautam mereu noduri in papura?

18. nicolin

nicolin Membru

Sa inteleg ca, de la aceasta definitie mai veche a condensatorului, Vanghelie s-a decis sa capaciteze populatia? :smile:

19. jarod

jarod Super Moderator

Cum nimeni nu m-a băgat în seamă aici, reiau. Cum e corect: câteva sau câţiva? Cu ce se face acordul? Cu zeci sau cu lei?

Last edited by a moderator: Feb 16, 2016
  20. fishy

fishy Membru Senior

Corect e cateva. Vine de la cateva zecimi (care e de genul feminin) de lei/etc.